Jak pečovat o granitový dřez?

01.07.2022

Dřezy z granitu vypadají krásně, ale pro mnoho lidí je obtížné je vyčistit a odstranit látky, které zanechávají skvrny a usazeniny. Zbytečně, jelikož jde o extrémně jednoduchou činnost. Granitový dřez je pravda náchylnější k usazování vodního kamene, ale péče o granitové dřezy není o moc náročnější než o ostatní kuchyňské dřezy, takže nejsou žádné kontraindikace pro jejich umístění do kuchyní i pro ty, kteří nemají příliš času se o ně starat. Na to, aby odstranit vodní kámen a tím uvolnit nános z dřezu stačí použít vhodné prostředky na čištění. Níže uvádíme čtyři jednoduché způsoby, jak vyčistit granitový povrch dřezů od vodního kamene a dalších nečistot. Mohly by vás zajímat.


V tomto článku:

1. Čištění granitového dřezu speciálními prostředky

2. Prostředek na mytí nádobí pro údržbu granitového dřezu

3. Ekologické způsoby čištění a údržby granitových dřezů – čištění jedlou sodou

4. Čištění granitového dřezu octem

5. Péče o dřezy z granitu – pravidelná údržba

6. Olej na granitový dřezČištění granitového dřezu speciálními prostředky

Nejjednodušší je použít speciální prostředky, které jsou určeny přímo na čištění granitových dřezů. Na trhu jsou dostupné speciální čisticí prostředky na dřezy z granitu. Takový přípravek nejen vyčistí povrch granitového dřezu, ale také jej náležitě ochrání proti dalšímu znečištění a zabarvení, ale také zajistí, že se po odstranění nečistot na dřezu nebudou tak snadno usazovat další. V případě čištění granitových dřezů jde o jednoduchý a rychlý způsob, jak dosáhnout odstranění vodního kamene a nečistot a zajistit, aby dřez vypadal zase jako nový.

Přípravek by měl být používán v souladu s pokyny, které byly umístěny na štítku od výrobce. Některé přípravky mohou být velmi invazivní, proto byste přípravek neměli na dřezu nechávat působit déle, než uvádí výrobce – jinak by agresivní saponáty mohly dřez odbarvit nebo poškodit. Jiné zase musí působit přes noc, pokud usazeniny na dřezu přetrvávají. Po každém použití chemikálií je nutné je pak důkladně opláchnout teplou vodou a osušit papírovou utěrkou, aby na povrchu dřezu nezbyly stopy použitého přípravku. Nelze zapomenout, že na granit není vhodné používat přípravky obsahující chlorové účinné látky. Ty by mohly na povrchu dřezu zanechat nevzhledné fleky. Nevhodné jsou také silné čističe odpadu.

Použití speciálního prostředku na čištění dřezu poskytuje rychlý účinek, ale důležité je, aby se používal s mírou. V opačném případě mohlo by to vést k poškození dřezu, kanalizačního potrubí nebo představovat hrozbu pro životní prostředí.

Prostředek na mytí nádobí pro údržbu granitového dřezu

O něco méně invazivním čisticím prostředkem bude určitě jar na nádobí. Je vhodný zejména na mastné a zaschlé nečistoty. Pomocí houbičky a prostředku na nádobí dřez očistěte. Extrémně suché a odolné skvrny je potřeba nejdřív navlhčit vodou s jarem a poté teprve začít s čištěním.

Po vyčištění dřezu jej opláchněte teplou vodou a osušte papírovým ručníkem.

Voda s trochou jemného mycího prostředku si dokáže poradit s většinou nečistot, i když při tomto způsobu čištění mohou být skvrny a usazeniny od vodního kamene hůře odstranitelné. Při čištění pamatujte na to, aby dřez příliš nedrhnout – nadměrné drhnutí může způsobit, že se povrch místy odbarví a v budoucnu se tam budou hromadit nečistoty.

Vzhledem k nízké invazivnosti jaru, je vhodné tzv. předchozí namáčení nečistot, tj. ponechání ve dřezu vody a prostředku na čištění nebo nanést jar na dřez a ponechat vše na několik minut, aby jar začal působit. Větší skvrny se vám pak budou snadněji odstraňovat.

Mohlo by vás zajímat, že tímto způsobem účinně vyčistíte i ocelové dřezy.

Ekologické způsoby čištění a údržby granitových dřezů – čištění jedlou sodou

Ne každý chce k čištění používat chemické prostředky, a to i ty šetrné jako jar. I pro ně jsme připravili tipy, které pomohou k odstranění vodního kamene a dokonalému vzhledu granitového dřezu.

Dřezy z granitu lze dobře čistit i jedlou sodou. Na čištění dřezu budete muset vytvořit roztok - z jedné části octa a tří částí vody, aby vznikla hustá pasta. Vzniklou pastu naneste pomocí houbičky a otřete ní skvrny a usazeniny. Po každém použití opláchněte vodou a dřez otřete do sucha.

Tento způsob čištění je perfektní pro čištění a pro odstranění skvrn a usazenin, které vznikají při každodenním používání. Působení roztoku z jedné části octa a tří částí vody není příliš invazivní a samotná soda neohrožuje přírodní prostředí. Pokud se vám nechce do dřezu dávat chemikálie, tohle je velmi bezpečný způsob pro každodenní použití.

Příprava tohoto domácího prostředku na čištění dřezu je jednoduchá, takže není problém jej nanést na dřez vyčistit jej i během každodenní rychlé údržby. Čas od času se s takto připravenou směsí vyplatí vyčistit dřezy důkladněji, bez obav z poškození jejích povrchů.

Čištění granitového dřezu octem

Jak vyčistit dřezy z granitu? Ke granitu se často také použiva ocet. Jedná se o další domácí a ekologický způsob čištění povrchu granitového dřezu. Ocet bude také dobře fungovat, v případě, pokud máte skleněný dřez.

K čištění dřezu připravte roztok teplé vody s octem v poměru 1:1. Pomocí houbičky a prostředku na čištění, který jste si vyrobili, důkladně jej očistěte.

Použití vody a octa je také dobrý způsob, jak vyleštit dřez a tím uvolnit jen od nevzhledných fleků. Povrch však příliš nedrhnete – žula může ve výsledku silného drhnutí po delší době změnit barvu, stejně jako ztratit svůj původní atraktivní vzhled.

Ocet je ekologický a snadno dostupný čisticí prostředek, který můžeme použít do dřezu z granitu. Pokud máte při čištění granitových dřezů problémy s odstraněním skvrn, namočte skvrny tímto roztokem a chvíli počkejte. Jemné prostředky můžete nechat na dřezu pár nebo několik desítek minut, aniž byste se museli obávat o jeho stav. Po vyčištění opláchněte všechny zákoutí dřezu vodou a celek důkladně otřete suchým hadříkem, ať na povrchu dřezu nezůstanou fleky.

Péče o dřezy z granitu – pravidelná údržba

Dřezy z granitu jsou krásnými prvky kuchyňského vybavení. O granitovém dřezu je známo, že oproti jiným je odolný vůči poškrábání a rýhám. Je však důležité se o jeho povrch dobře starat. Jen pravidelné čištění zaručí, že se na jeho povrchu nebude usazovat nečistoty, a granit bude vždy vypadat efektně. Dbejte tedy na vhodnou údržbu, nepoužívejte silné čističe odpadu, ani nenechávejte čisticí připravky přes noc. Je to zaručený způsob, aby si dlouho zachoval svůj původní vzhled.

V péči o dřez je důležitá pravidelnost. V granitovém dřezu se každý den hromadí nečistoty a v případě nadměrně nahromaděných nečistot bude čištění dřezu z granitu velmi náročné. Je proto dobré jej čistit jednou denně a alespoň jednou týdně důkladněji.

Díky pravidelné údržbě rychle odstraníte vodní kámen, dřezy budou vypadat krásně a každodenní péče o ně nebude tak náročná.

Olej na granitový dřez

V péči o granitové dřezy pomůže i olej. Olej naneste na dřez a tím se na něm vytvoří povlak, který jej ochrání proti zabarvení a skvrnám. K namazání dřezu použijte malé množství kuchyňského oleje. Takový postup provádějte alespoň jednou týdně. Olej naneste na povrch dřezu měkkým hadříkem. Tento postup dřez nejen ochrání, ale i zaručí, že bude vypadat perfektně po dlouhou dobu.

Při použití oleje se vyplatí volit jemné čisticí prostředky (jedlá soda, roztoky na bázi čpavku, prostředek na mytí nádobí), protože na čištění postačí a zároveň nepoškodí samotný dřez.

Čištění pomocí sody a octa lze použít i na ostatní dřezy. Smíchejte vodu s těmito přípravky a namočte povrch, chvíli počkejte a opláchněte, poté dřezy osušte. Podobným způsobem můžete vyčistit i další kuchyňské vybavení – kuchyňské skříňky, pracovní desky a stůl.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak vybrat kuchyňský dřez? Žula, ocel nebo sklo? Poradíme, který je nejlepší!


Návrh kuchyně


Výhody modulární kuchyně


 

Zpět