Jak opravit plynový výtah v kancelářské židli? Pokyny krok za krokem

27.07.2021


Kancelářská židle se zlomeným plynovým výtahem přestává plnit svoji funkci, ale to neznamená, že je nutné ji okamžitě vyměnit. Místo utrácet za novou židli, často stačí koupit nový pneumatický píst a vyměnit jej za poškozený. I když to nevypadá, není to vůbec těžké a s trochou úsilí to zvládnete sami.


V tomto článku:


1. Písty ke kancelářským židlím – k čemu jsou a proč jsou tak důležité?
2. Jak zjistím, že píst židle nefunguje správně?
3. Výměna pístu – jak si vlastnoručně opravit kancelářskou židli?
4. Demontáž rozbitého pístu – další kroky
5. Nový píst k židli – jak zjistit, jaký koupit?

NECHTE SE INSPIROVAT!!!Kancelářské židle- Baumax.cz

 


Písty ke kancelářským židlím – k čemu jsou a proč jsou tak důležité?


Pneumatický zvedák (nebo píst) namontovaný na kancelářské židli vám umožňuje nastavit výšku sedadla a zaujmout tak správnou polohu při sezení u stolu. To je důležité, protože lidé, kteří pracují u počítače, stráví u něj v průměru 40 hodin týdně, což dává až 160 hodin (což je téměř týden!) během měsíce. Nedostatečná podpora páteře znamená zvýšení bolesti v důsledku jejího přetížení. Z tohoto důvodu stojí za to investovat do ergonomické kancelářské židle s pohodlným sedákem, nastavitelným pomocí pneumatického pístu.

Kancelářské židle- Baumax.cz

 


Jak zjistím, že píst židle nefunguje správně?


První známkou toho, že píst vyžaduje zásah, je skřípání kancelářské židle, když si sednete. V takovém případě demontujte sedlo a odšroubujte všechny šrouby a matice, aby se promazaly silikonovým mazivem. Po chvíli čekání lze kus nábytku sešroubovat zpět. Pokud pískání přetrvává, je nutná oprava – obvykle stačí výměna plynového pístu.
Znepokojující by mělo být také opadávání sedáku křesla během jeho používání. Když píst již nedrží tlak, jediným řešením je vyměnit jej za nový. Výjimkou je případ, kdy je otvor pro píst deformovaný – pak zůstává nákup nového mechanismu nebo celého kusu nábytku.

 

Kancelářské židle- Baumax.cz
 

Výměna pístu – jak si vlastnoručně opravit kancelářskou židli?


Výměna tohoto klíčového prvku kancelářské židle by neměla být příliš velkým problémem, ale pokud to děláte poprvé, je nejlepší někoho požádat o pomoc. Připravte si také následující příslušenství:
• Švédský klíč nebo jiné nářadí s nastavitelným otvorem čelisti a silným úchopem (bude použit k uvolnění tyče pístu)
• Gumová (pryžová) palice (pokud nemáte doma, můžete použít kovové kladivo, ale poté použijte něco, co absorbuje náraz, například knihu)
• Mazivo ve spreji vhodné pro plast (například WD-40)
• Gumové rukavice (pro ochranu rukou)
Než začněte s výměnou poškozeného dílu, nezapomeňte zajistit podlahu. Použijte kousek papírové krabice, staré noviny, ručník nebo hrubý hadr.

Kancelářské židle- Baumax.cz

 


Demontáž rozbitého pístu – další kroky


1. Pomocí nastavovací páky zvedněte sedák co nejvýše.
2. Demontujte kola a sedák s opěradlem, abyste zajistili snadný postup k rozbitému pístu.
3. Sejměte kryt z horní části pístu – jedná se o malý plastový kryt, obvykle červené nebo oranžové barvy. Měl by se snadno uvolnit, takže ho nevyndávejte silou a dávejte pozor, abyste neodstranili gumové tlačítko těsně pod ním. Někdy tento typ ochrany vůbec neexistuje – pak můžete okamžitě začít demontovat píst.
4. Otočte židli vzhůru nohama.
5. Místa, kde se mechanismus a základna spojují s pístem, nastříkejte nebo potřete mazivem, které pronikne mezerami (tímto způsobem uvolníte spoje). Počkejte pár minut.
6. Chcete-li, aby mechanismus židle sklouzl z pístu, jemně na něj zespodu poklepejte gumovou paličkou. Pokud máte jen obyčejné kladivo, po podložení knihy nebo například silnějšího hadříku udeřte o desku plochou stranou. Pamatujte, že je lepší udělat méně slabších úderů než několik silných, aby se poměrně plastický mechanismus nedeformoval a nezlomil.
7. Pokud je navzdory vašemu maximálnímu úsilí píst stále zaseknutý v mechanismu, pokuste se problém vyřešit švédským klíčem. Pomocí klíče sevřete hrdlo pístu co nejblíže k mechanismu a pohybujte jim střídavě doleva a doprava, dokud se neuvolní. Můžete také opakovaně použít WD-40 a poté znovu použít kladivo. Čím déle byla kancelářská židle používána, tím obtížnější bude tento úkol.
8. Stejným způsobem jako v mechanismu je píst zaseknutý v základně. Pro usnadnění práce dejte židli do vysokého kontejneru (může to být například odpadkový koš) a na jeho hranách opřete takzvaný kříž židlový. Udeřte kladivem do pístu, dokud zúžený konec nevypadne ze základny.

Kancelářské židle- Baumax.cz

 


Nový píst k židli – jak zjistit, který koupit?


Abyste mohli opravit otočnou židli, musíte si koupit vhodný píst, tzn. takový, který lze namontovat na základnu. Nejprve věnujte pozornost tloušťce a výšce pouzdra (tlustý prvek umístěný v základně) - obvykle měří 195 nebo 235 mm, ale tato hodnota nezahrnuje tenký kuželovitý kolík, který je vtlačen do kovového mechanismu.
Stává se, že starší kancelářské židle mají písty s rozměry odlišnými od standardních. V této situaci musíte zakoupit jak nový píst, tak základnu s prvky potřebnými k jejich sestavení.
Při výběru pístu se zeptejte také na jeho maximální přípustné zatížení, záruční dobu a životnost. Poslední parametr určuje třídu. Tu nejdelší životnost mají kancelářské židle třídy IV.
Písty stojí v průměru od několika desítek do několik stovek korun. Pamatujte, že nejdražší píst nemusí být nejlepší – obvykle bude jen nejvyšší, a proto optimální pro vysoké lidi.

 

Kancelářský nábytek- Baumax.cz


 


I když se to na první pohled nezdá, je práce u počítače pro tělo velmi namáhavé, takže pokud pracujete z domova, nezapomeňte si pořídit vhodný kancelářský nábytek pro vaši domácí kancelář. Důležitý je téměř každý kus vybavení – jak židle (nejlépe otočná židle), tak ergonomický psací stůl (Kancelářské stoly), kancelářský regál ( Kancelářské regály a police) na dokumenty nebo závěsné police, které umožní snadný přístup ke kancelářskému příslušenství ( Příslušenství k židlím a křeslům ).


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Kancelářský nábytek Nábytek do dětského pokoje Místnost pro hráče

 

Zpět