Jak obnovit židli? Zjistěte!

08.05.2021

 

Renovace starého nábytku je skvělý způsob, jak ušetřit peníze a dát interiéru jedinečné kouzlo. Nepotřebujete speciální nástroje ani dovednosti, abyste vyměnili čalounění, obnovili rám a renovovali židli nebo křeslo. Vše, co potřebujete, je ochota, trochu kutilských dovedností a trpělivost. Jak samému obnovit židli s minimální investicí?

Jídelní židle - Baumax.cz

Jaké židle lze renovovat?

Než odpovíme na otázku, jak renovovat židle, je potřeba se zamyslet nad tím, jaké židle nebo křesla lze samému obnovit. Nejvýhodnější pro renovaci jsou jídelní židle - obvykle mají relativně jednoduchý tvar a čalounění pouze na sedáku a případně na opěradle. Obdélníkové a oválné, vysoké nebo nízké - všechny je lze obnovit pomocí nástrojů dostupných prakticky v každé domácnosti.

Nejčastěji zvažujeme, zda obnovit židli, která má pro nás nebo naše blízké sentimentální hodnotu. Nechceme je vyměnit za nové, ale v průběhu let opěradla a sedáky ztrácejí atraktivní vzhled, vycházejí z módy nebo se nám prostě okoukají.

Stojí renovovat židle a křesla z kvalitního materiálu, jako je masivní dub nebo borovice. Konstrukce by si měla zachovat svůj tvar - vnější vrstvu lze obrousit a přelakovat, jen poškození samotného rámu není vždy možné opravit.

Renovace jídelních stolů a židli do kuchyně a dalšího nábytku jsou nejen způsobem, jak ušetřit peníze, ale také projevem kreativity a dobrého vkusu. Obnovit židli je ekologické - místo toho, aby skončila na smetišti, získá druhý život a bude dlouho sloužit členům domácnosti. Proto stojí za to najít odpověď na otázku, jak samému zrenovovat židli doma!

Jídelní sety - Baumax.cz

Příprava na renovaci židli

Než začnete přemýšlet, jak židli zrenovovat, musíte ji ... rozložit. Předtím si však připravte všechny potřebné nástroje a materiály. Nejprve budete potřebovat novou látku na čalounění židlí. Musí to být pevná potahová látka – taková, která se při intenzivním používání neopotřebuje ani neztratí svoji barvu pod vlivem různých faktorů.

Během prací mohou nastat určité otázky a potřeby. To platí mimo jiné pro pěnovou výplň, ze které byl vyroben sedák. Pokud je čalounická pěna uvnitř židle zničená a drolí se nebo je roztržená, budete si muset koupit novou. Nejlepší čalounická pěna má třidu tuhostí T30.

Pro čalounění židle budete potřebovat: malý kousek pevné látky, případně čalounickou pěnu pro výplň sedáku, nůžky, kleště, křížový šroubovák nebo kladivo, sponkovačku, čalounické hřebíky, čalounické lepidlo (volitelně).

Když už máte připraveny všechny potřebné přístroje, přejdeme k odpovědi na otázku, jak obnovit židli.

Židle - Baumax.cz

Jak demontovat židli?

Nejprve demontujeme opěradlo a sedák. Zkuste si zapamatovat rozložení šroubů – to vám usnadní složení židle zpět. Při demontáži dávejte pozor, abyste ji nepoškodili např. šroubovákem.

Opatrně odstraňte původní čalouněni ze sedáku, opěradla a případných dalších částí židle. Stačí jemně vypáčit čalounické spony. Nápomocný bude tady šroubovák, kleště nebo jiný nastroj.

Než začnete přemýšlet o tom, jak složit židli zpět, ujistěte se, že je rám židle důkladně vyčištěn. Pokud je v dobrém stavu a barva vám stále vyhovuje, nemusíte dřevo brousit a natírat. Určitě je však nutné jej důkladně očistit. Židle má mnoho zákoutí, které se obtížně čistí, pokud není rozložena, nebo vás prostě za léta jejího používání nenapadlo postarat se o vyčištění složitě dostupných míst.

Židle - Baumax.cz

Jak obnovit čalounění židle?

Aby otázka, jak správně položit nové čalounění, nevyvolávala příliš mnoho pochybností, použijte odstraněnou látku. Poslouží jako šablona k vystřižení příslušné velikosti nové látky. Zanechte 2 cm rezervu, aby vám nedošel materiál na nové čalounění.

Poté naneste na látku odříznutý kousek čalounické pěny. Nejlepší je to udělat na podlaze - nejprve položte látku vnější částí dolů, pak čalounickou pěnu a nakonec sedák. Ohněte okraj látky dovnitř, pevně ji napněte a následně ji připevněte pomocí čalounických hřebíků nebo spon. Jak složit židli, aby byla látka rovnoměrně rozložena? Nejlepší je začít tím, že položíte potahovou látku na celek, tzn. na všechny čtyři strany a až pak ji srovnáte v rozích. Látku překrýváme tak, aby naše židle byla ze všech stran rovnoměrně potažená. Nakonec přebytečnou látku odstřihněte nůžkami.

Jídelní sety- Baumax.cz

Jak provést čalounění židle?

Stejným způsobem provádíme čalounění opěradla. V tomto případě však stojí za to ještě před demontáží se podívat na to, jak byla naše židle původně sestavená. U některých modelů to vyžaduje sešití materiálu do tvaru tunelu a jeho natažení přes opěradlo židle nebo křesla.

Jídelní židle obvykle nemají područky. Proto jsou považovány za nejsnadnější k renovaci. A jak očalounit židli s područkami? Například zahradní židle, otočná židle nebo kancelářská křesla a židle? Způsob je v podstatě stejný. Když uvažujeme o tom, jak vyměnit čalounění v otočné židli nebo v křesle tohoto typu, pamatujte, že je potřeba připevnit látku ne ke čtyřem, ale třem stranám. Jedna z delších stran nasměrovaná k sedáku bude použita k sešití látky. Přečnívající část látky je potřeba natáhnout, opravit případné nerovnosti, ohrnout a připevnit sponkovačkou ve středové části.

A jak složit židli, aby čalounická pěna neklouzala pod látkou? Stačí použít čalounické lepidlo ve spreji. Nastříkejte jej na pěnu a poté položte na sedák, opěradlo nebo loketní opěrky. Dávejte však pozor, abyste nepoužili příliš mnoho lepidla. V opačném případě bude mít vaše židle nebo křeslo nevzhledné skvrny.

Aby naše křeslo, otočná židle nebo obyčejná jídelní židle získala svůj výsledný tvar, musíte složit rám. Jak šikovně složit židli, aby nedošlo k poškození jemného dřeva? Věnujte pozornost prvkům, které jste původně demontovali (šrouby atd.) - jejich velikosti, šířce atd. Aby židle měla stabilní konstrukci je třeba použít stejný spojovací materiál a příslušenství.

Krása renovovaných křesel

Odpověď na otázku, jak renovovat židle nebo křesla, se ukázala být docela jednoduchá. Samozřejmě, že ne každý nábytek bude možné stejně snadno obnovit. Renovace čalounění otočné židle bude podobné, ale montáž celé konstrukce se může ukázat více komplikovaný. Stejně jako velké, křesla nepravidelných tvarů nebo puf na sezení. Je také třeba vzít v úvahu, že ne každý kus nábytku lze samému zrenovovat.

Jak zrenovovat čalouněnou židli v plném rozsahu? Co dělat v případě obtížných konstrukcí židle? Pokud nechceme zničit náš oblíbený nábytek, možná bude lepší svěřit tuto práci odborníkům.

Samému můžeme rovněž renovovat zahradní stoly a mnoho dalšího nábytku v domě a na zahradě. Taková práce přináší velké uspokojení a radost z pohledu na svou oblíbenou židli, křeslo, stůl nebo jiný kus nábytku, který vydrží po velmi dlouhou dobu. Jakmile zjistíte, jak zrenovovat židli, dokážete stejně jednoduše renovovat i další nábytek!

 

Zpět