Interiéry v art deco stylu - design, který upoutá pozornost!

12.09.2022

Styl art deco, ač poměrně mladý, vznikl na začátku 20. let minulého století, dokázal nadobro zapadnout do kánonů interiérových aranžmá. Luxus, pohodlí, stylová elegance, ale i vysoká kvalita, subtilnost – tak lze ve zkratce definovat design a interiér ve stylu art deco. Tento styl kombinuje sentiment minulého století s moderní funkčností. Přestože jeho kořeny sahají až do smutného meziválečného období, vyzařuje z něj teplo, elegance a útulná rozmanitost. Jakou podobu má dnes design art deco? Jaké by měly být vnitřní uspořádání navržené v konvenci art deco? Jaké jsou typické motivy, zdobení, doplňky a dekorace vhodné pro bydlení ve stylu art deco? Podívejte se, co o stylu říkají interiéroví designéři a stylisté! To vše a také tipy a nápady na aranžmá, jaké jsme pro vás připravili, najdete v tomto článku!

 

 


V tomto článku:

1. Co znamená art deco?

2. Původ stylu art deco

3. Art deco v místnostech - krásné interiéry na dosah ruky

4. Jaké barvy jsou vlastní pro art deco styl?

5. Art deco vhodné ​​materiály – jednoduchý tip, jak vyzdobit interiér

6. Stylové materiály – podstata art deco

7. Osvětlení interiérů

8. Zařizujeme od základu - interiéry art deco

9. Jak zařídit obývací pokoj ve stylu art deco a dodat mu moderní charakter?

10. Jak vypadají obývací stěny a komody ve stylu art deco?


 

 

Co znamená art deco?

Art deco - termín odvozený z francouzštiny a v doslovném překladu znamená dekorativní umění. Přestože si jej mnoho lidí spojuje s interiérovým designem, jeho spektrum je mnohem širší. Zohledňuje vše, co souvisí s meziválečným obdobím. Jsou to nejen krásně zdobené interiéry, ale také samotná architektura a dokonce i malba. Každý z nich je však spojen s ostatním, protože ačkoliv styl art deco působí chaoticky, má společné některé klíčové základy ale také atmosféru meziválečných let.

 

Původ stylu art deco

Styl art deco se zrodil v meziválečném období. Jeho příběh je tedy poměrně mladý. Secesní umění, velmi charakteristické do roku 1914, veřejnost moc neoslovilo. Těsně po válce byli lidé unavení z toho, co se kolem nich dělo a nevýrazné stavby a interiéry jim jen připomínaly prózu života. Art deco vzniklo z lásky ke kráse, která byla tolik potřebná, aby člověk mohl začít znovu normálně žít.

Nevšední elegance, stylový luxus, pohodlí, geometrické motivy doplněné o černé linie, zdobená zrcadla jako dekorace, vysoká kvalita nábytku a sentimentalismus – to vše je vlastní bydlení v art deco stylu.

 

Původ stylu art deco

 

Art deco v místnostech - krásné interiéry na dosah ruky

Luxusní meziválečný styl a bohaté provedení můžete vytvořit i v současných interiérech, a být si jisti, že se v něm všichni budou cítit příjemně. Jak uplatnit design art deco v prostorech vašeho bydlení?

Můžete se zaměřit na jednotné a tlumené barvy. Bílá, šedá, béžová, hnědá a černá jsou barvy, vlastní pro tento trend, a které v kombinaci se zlatou dokážou vytvořit velmi jemný art deco efekt. Můžeme jít i trochu jiným směrem, aby dosáhnout tohoto aranžmá v interiéru a zvolit výraznější řešení, jako jsou živé barvy – červená, žlutá, fialová, oranžová a starožitný, těžký nábytek. V obou případech je důležité volit ušlechtilé materiály, jako je například dřevo či mramor na podlahy a satén nebo kůže vhodné na čalounění sedacího nábytku.

Elegantní dřevěný bar na uskladnění našich oblíbených nápojů a béžová kožená pohovka v obývacím pokoji, bílé obklady v koupelně nebo černé obklady v předsíni, prolamovaná kuchyňská čela, sametové závěsy v ložnici či efektní dekorativní zábradlí na schodišti jsou pro začátek skvělé.

 


Odborník radí!

Návrhy interiérů ve stylu art deco potřeba oživit geometrickými vzory v kombinaci s intenzivními barvami doplňků. Tapeta s velkolepými květinami, koberec s černobílým vzorem, barevné vzorované polštáře na pohovce nebo originální křeslo s oblým opěradlem a zlatými ornamenty se zde dokonale hodí a umožní, aby se styl art deco v interiérech vašeho domu dokonale zabydlel.


 

Jaké barvy jsou vlastní pro art deco styl?

Rámce stylu art deco jsou velmi široké, stejně jako barvy použité v tomto aranžmá. Najdete zde světlé a tmavé barvy, většinou v teplých odstínech. Moderní styl art deco používá stylové tmavé barvy, jako jsou:

• antracit,

• bronz,

• vínová,

• nachová,

• smaragd,

• granát,

• černá.

Interiéry ve stylu art deco mají také výrazné barevné akcenty ve zdobení, dekoracích a doplňcích.

 

art deco styl  - interiér ve stylu art deco

 

Art deco vhodné ​​materiály – jednoduchý tip, jak vyzdobit interiér

V interiéru v designu art deco se používají především luxusní materiály. Pokoje zdobí převážně bohaté, těžké látky s asymetrickými vzory, ornamenty a dekoracemi. Oblíbené látky jsou samet a velur. Můžete také vybrat třpytivé látky, jako je například satén a hedvábí. Ty rovněž najdou uplatnění v aranžmá ve stylu art deco.

 

Stylové materiály – podstata art deco

Lakované povrchy, mramorové pracovní desky, lesklá mosaz ale i kov v aranžmá v současném stylu art deco jsou nahrazovány těžkými, elegantními látkami, designovými obrazy, prvky ze slonoviny a teplým dřevem. V interiéru jsou často používány také kůže a kožešina, ovšem v současnem designu přírodní kůže a kožešiny byly nahrazeny umělými a tištěnými, malovanými nebo tkanými zvířecími vzory. Pokud se pro ně rozhodnete, můžete vybrat z mnoha provedení.

 

Osvětlení interiérů

Osvětlení je důležitým prvkem každého stylingu, a v kombinaci s ostatními prvky vybavení, tvoří dokonalý celek. Jaké by mělo být pro art deco interiér? Především takové, které kombinuje různé materiály a jedinečný tvar. Zde je například dobrou volbou kombinace chromu a skla. Taková svítidla v podobě nástěnných nebo stropních lamp působí výjimečně noblesně a skvěle doplňují celou stylizaci. 

 

Kuchyňský nábytek ve vysokém lesku

 

Zařizujeme od základu - interiéry art deco

Začněme uspořádáním od základu, tedy od dokončení podlahy a stěn. Nezapomeňte si v tomto případě dávat pozor nejen na to, co se k danému stylu hodí, ale především na specifičnost interiéru, který zařizujete. Něco jiného se hodí do kuchyně nebo koupelny a něco jiného do obývacího pokoje a ložnice.

Ve stylu art deco je nejlepší použít dlaždice imitace dřeva v tmavém odstínu nebo imitující texturu mramoru. Taková povrchová úprava pak dodává prestiž interiéru, eleganci a luxusní charakter. Dalším zajímavým materiálem, který se k tomuto stylu dokonale hodí, jsou mozaiky v geometrických vzorech, například v kombinaci dvou barev, jako je černá a bílá anebo více barev.

 

Jak zařídit obývací pokoj ve stylu art deco a dodat mu moderní charakter?

Elegantní nábytek bude základem pro uspořádání obývacího pokoje ve stylu art deco. Klíčovým prvkem by měla být pohovka, sedací souprava nebo designový rohová sedací souprava, které jsou čalouněné například sametem či plyšem. Pokud to velikost interiéru dovolí, lze jej doplnit pohodlnými křesly. Klasická pohovka ve stylu art deco by měla mít měkké čalounění, dekorativní prošívání, neobvyklé textury. Vhodné je také zdobení nábytku lesklými kamínky nebo cvočky.

Druhým důležitým prvkem aranžmá jsou stolky nebo konferenční stolky. Vítány jsou ty s kovovou základnou a skleněnou deskou. Stolky v této podobě pak dobře ladí s křišťálovým lustrem, které krásně odráží světlo. Velká zlatá zrcadla ve zdobených rámech doplní celou stylizaci.

Díky skleněným prvkům a zrcadlům se interiér rozzáří, prosvětlí a získá luxusní charakter.

 

Jak zařídit obývací pokoj ve stylu art deco a dodat mu moderní charakter?

 


Pamatujte!

Pro nábytek ve stylu art deco je vlastní velmi pečlivé propracování detailů nábytků a doplňků. Dvířka skříní a komod mohou mít skleněné prvky a nechybí zde ani další ozdoby. Pokud se Vám tento styl líbí, a chcete podle něj zařídit svůj dům či byt, podívejte se na další tipy, nápady a produkty, které jsme pro vás připravili v našem internetovém obchodě BauMax.

 


 

Jak vypadají obývací stěny a komody ve stylu art deco?

Nábytek v art deco designu nejsou ovšem jen pohovky. Velmi často se v interiéru obývacích pokojů setkáte s komodami a obývacími stěny. V tomto případě je velmi oblíbený nábytek z přírodních materiálů – hlavně ze dřeva. Můžete zvolit tmavé dřevo, pokryté pouze ochranným lakem, díky čemu celek vypadá velmi atraktivně.

 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Co dát místo šatní skříně do vstupní haly - nápad na praktický předsíňovy nábytek


Montáž čalouněných panelů krok za krokem. S námi to zvládněte!


Sedací soupravy do moderního obývacího pokoje


 

Zpět