Montáž čalouněných panelů krok za krokem. S námi to zvládněte!

03.12.2021

Pro zpestření vašeho domácího interiéru můžete využít mnoho způsobů aranžmá – počínaje kompletní rekonstrukcí s vymalováním stěn, konče nákupem drobných dekorací do obývacího pokoje nebo ložnice, které dodají interiéru jedinečnou atmosféru. Pokud však hledáte nestandardní řešení a vaše hladké bílé stěny vás začínají nudit, rozhodně byste měli zvážit instalaci čalouněných panelů. Čalouněné panely jsou alternativou k cihlovým nebo kamenným obkladům, dekorům a 3D panelům a jejich instalace je mmořádně jednoduchá a rychlá. Instalaci panelů zvládne každý bez speciálních montážních dovedností.

 

Postele- Baumax.cz


Čalouněné panely jsou k dispozicí v různých barvách a vzorech. Můžete je použít do obývacího pokoje, předsíně a dokonce uvažovat o výzdobě dětského pokoje. Panely se obvykle montují na suchý zip nebo pomocí speciálního lepidla. Samotná doba montáže nepřesáhne pár hodin. Vše však záleží na tom, zda jimi chcete ozdobit část stěny nebo celou plochu. Panely namontované nad postelemi a křesly jsou mimořádně vkusným doplňkem a dodávají interieru atraktivní vzhled. Často opticky prodlužují sedácí soupravu a působí dojmem, že tak originalní opěradlo je součastí nábytku.V tomto článku:

 

1. Co jsou čalouněné panely?
2. Jak instalovat čalouněné panely - potřebné nástroje
3. Montáž čalouněných panelů - návod

 Co jsou čalouněné panely?


Před vysvětlením způsobu montáže panelů je vhodné vysvětlit, co jsou vlastně čalouněné panely, z čeho se skládají a jaké varianty si můžete vybrat. Jak jsme již zmínili, uspořádání panelů může být různé. Látkovými dekoracemi lze ozdobit ložnice, obývací pokoje, pokoje pro hosty, dětské pokoje, ale i šatní skříně nebo předsíň. Nejčastěji se čalouněné panely montují za postele, např. manželské postele nebo jednolůžkové postele v menších pokojích – kde jejich uspořádání vytváří elegantní čela postele. To ovšem neznamená, že čalouněným panelem lze ozdobit pouze postele a nábytek do ložnice. Máte-li sedací soupravy do obývacího pokoje nebo podlouhlé elegantní pohovky, můžete si k nim navrhnout unikátní opěradlo, které ocení členové domácnosti při odpočinku na sedačkách. Z čalouněných panelů lze vyrobit rovněž nástěnné dekorace, které lze instalovat například do předsíně, do šatny nebo nad jednotlivý menší bytový nábytek. Malé noční stolky nebo komody do obývaku, nad které nainstalujete zajímavé, nepravidelné uspořádáné čalouněné panely, dokážou dodat interiéru dynamiku a mimořádně atraktivní vzhled.
Čalouněné panely jsou obvykle vyrobeny z MDF desek různých tvarů - čtverce, obdélníky, trojúhelníky, šestiúhelníky atd. Panely jsou spojeny pružnou, hustou polyuretanovou pěnou potaženou látkou. Čalouněné výrobky najdete v různých barevných variantách, ale také v různých vzorech, které lze osobně sladit se stylem vašeho interiéru. Čalouněné prvky spojené do uceleného celku dodávají interiéru jedinečné kouzlo a eleganci. Místnost, ve které jsou panely instalovány, navíc působí útulnějším dojmem. Mimořádně velkou výhodou čalouněných panelů je skutečnost, že poskytují dodatečnou izolaci stěn a zároveň pohlcují zvuky, čímž eliminují poklidnou ozvěnu.

 

Postele- Baumax.cz


 

Jak instalovat čalouněné panely - potřebné nástroje


Čalouněné panely lze zakoupit v sadách nebo po jednotlivých kusech, a sestavit si vlastní sadu v požadovaném designu nebo skládajících se z barevných prvků. Některé modely panelů nepravidelného tvaru mohou být instalovány diagonálně, ve vzoru rybí kosti nebo v libovolném úhlu sklonu. Při vytváření standardního čela pro dvoulůžkové postele nebo opěrky pro sedací soupravy do obývacího pokoje se vyplatí instalovat prvky svisle nebo vodorovně. Bez ohledu na typ materiálu a uspořádání čalouněných panelů v místnosti budete pro jejich instalaci potřebovat sadu základních nástrojů. Měli byste mít pravítko, tužku, nůž a vodováhu. Pokud jde o samotnou montáž, stačí montážní lepidlo na čalouněné panely nebo pásky a podložky na suchý zip. Oba způsoby instalace jsou stejně účinné a zajišťují, že čalouněný panel nespadne, neposune se nebo se nenakloní jiným směrem. Někteří tvrdí, že suché zipy jsou mnohem jednodušší způsobem montáže a díky své univerzálnosti umožňují panel kdykoliv sundat. Montážní lepidlo velmi pevně lepí panely a po jeho vytvrzení vytvářípevné spojení s povrchem, na který je panel namontován.

 

Dvoulůžkové postele- Baumax.cz


Montáž čalouněných panelů – návod


Prvním krokem, než začnete instalovat panely, by mělo být naplánování konfigurací jednotlívých prvků. Když si předem navrhnete jejich rozložení, mnohem snáze odhadnete vhodnou výšku či délku plochy, na kterou budete panely připevňovat. Vyplatí se vybrat design panelů na stěně a samotný materiál tak, aby ladil se zbytkem interiéru. Nábytek do obývacího pokoje, ložnice nebo jiné nábytové doplňky by měly správně ladit s dekorativními čalouněnými panely, a být například v podobném barevném odstínu jako zbytek interiéru.


Montážní lepidlo

Instalace čalouněných panelů pomoci lepidla je nejběžnější způsob instalace těchto prvků na stěnu. Pro správnou instalaci dekorací položte panely velmi opatrně na podlahu a vytvořte požadovaný vzor. Poté si tužkou a pravítkem naznačte na stěnu pomocné čáry, které vám ukážou vhodná montážní místa pro jednotlivé panely. Před nalepením očistěte každý výrobek od prachu a nečistot pomocí vlhkého hadříku. Poté na panel naneste speciální lepidlo. Produkt nanášejte bodově ve stejných rozestupech asi 25 cm. Poté umístěte panel na příslušné místo na stěně a pevně jej přitlačte. Okraje ostatních panelů by k sobě měly těsně přiléhat. Pamatujte, že po několika minutech se upevnění panelů zafixuje látky obsaženýmí v lepidle, takže pokud chcete panel posunout nebo jej zarovnat, musíte to udělat co nejdříve. Na trhu jsou k dispozici různá montážní lepidla, ale při nákupu vhodného výrobku dbejte hlavně na jeho odolnost a pevnost.

 

Pásky a podložky na suchý zip

Suchý zip, který umožňuje instalaci panelů, je velmi příjemný a snadno se používá. Připevnění panelů na stěnu tímto způsobem vyžaduje přesně stejné kroky jako výše uvedené s tím rozdílem, že místo lepidla – se na panel připevní páska nebo jednotlivé pásky suchého zipu vzdálené od sebe 25 cm. Než přilepíte suchý zip na zeď, nezapomeňte vyčistit a oprášit její povrch. Poté sejměte bílou ochrannou fólii ze suchého zipu a umístěte panel na zvolené místo, přičemž řídíte se směrem vlasů látky. Na výsledný efekt nemusíte dlouho čekat, protože tím celá montáž výrobků končí.
Jak můžete vidět, čalouněné panely jsou dekorace, které se neuvěřitelně snadno instalují. Jejich různé vzory a materiály umožňují vytvořit jedinečnou nástěnnou dekoraci. Pamatujte však, že čalouněný výrobek by měly být pravidelně čištěn nebo vysáván, aby vás jeho vzhled těšil co nejdéle!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Ložnicový nábytek Julietta II Beton / Bílá Ložnicový nábytek Antica II Ložnicový nábytek Blanco VI Ložnicový nábytek Vera

 

Zpět