Dřevěné zahradní lavice - jak je vyrobit?

21.04.2021

 

Dřevěné lavice jsou klasikou zahradního nábytku - vyznačují se spolehlivostí, pohodlím a estetikou. Nábytek vyrobený z tohoto materiálu se na slunci nenahřívá a je příjemný na dotek. Správně impregnované dřevo může vypadat krásně po mnoho let. Můžete si koupit hotové zahradní lavice, ale vlastnoručně vyrobený jednoduchý zahradní nábytek je nejlepší způsob, jak uspořádat prostor na zahradě nebo terase - můžete si navrhnout jejich velikost, tvar a barvu. V následující příručce uvádíme několik praktických tipů, jak si vyrobit zahradní lavičku ze dřeva. Poradíme, jaký zvolit druh dřeva, jak připravit návrh a efektivně vyrobit lavičku, díky které zahrada bude ještě hezčí.

Zahradní lavice - Baumax.cz

Jaký zvolit druh dřeva  pro zahradní lavici?

Pro výrobu zahradní lavice je potřeba naplánovat její konstrukci a uspořádání, přičemž je třeba brát v úvahu nejen její velikost a tvar, ale také druh použitého dřeva. Pokud vaší dosavadní mála zahradní architektura nebo zahradní nábytek je kombinací dřeva s jinými materiály - např. stůl ze dřeva a kovu), stojí za to postarat se, aby lavice byla vyrobená z prvků odkazujících na stejný design.

Druhy dřeva: místní nebo exotické?

Zahradní lavička z dubových prken bude extrémně odolná - bude odolná vůči povětrnostním podmínkám, mechanickým nárazům a statickému zatížení. Zahradní nábytek z dubových prken není nejlevnější, dobrou alternativou tedy může být použití borovice nebo bukového dřeva, které se často používá k výrobě zahradních stolů, křesel a houpaček, které zpříjemňují relaxace na zahradě. Chcete-li vyrobit zahradní lavici, můžete také použít exotické dřevo, například teak - bohužel to výrazně zvýší náklady na výrobu zahradního nábytku.

Zahradní lavice - Baumax.cz

Jak určit velikost zahradní lavice?

Po výběru materiálu pro zahradní lavičku si naplánujte její velikost. Optimální velikost sedáku a opěradla lavičky zaručuje pohodlný odpočinek na čerstvém vzduchu – měla by být přizpůsobena potřebám těch, kdo ji budou používat.

Jak dlouhá by měla být lavička?

Předpokládá se, že vhodná délka sedací plochy pro 1 osobu je 60 cm. Násobek tato délky vám umožní navrhnout posezení pro více osob na zahradě. Při určování velikosti lavice stojí za zvážení také to, zda bude po sezóně uschována v domě nebo v domku na nářadí - abychom měli jistotu, že se vejde do úložného prostoru, můžete navrhnout skládací lavici nebo takovou, jejíž jednotlivé prvky lze na zimu rozložit.

Zahradní lavice - Baumax.cz

Zahradní lavice: s opěradlem nebo bez něj?

Pokud má mít nábytek opěradlo, je nejlepší jej instalovat pod úhlem 95 stupňů k sedáku. Můžete si vyrobit lavičku pro 2 nebo více osob - záleží na tom, kde ji chcete umístit. Lavice pro několik osob musí mít pevnou konstrukci, a pokud má sloužit také jako sezení k zahradnímu stolu - měla by být správně upravena její velikost a uspořádání nohou. Pokud je prostor zahrady, terasy nebo balkónu malý, bude nejlepší vytvořit lavičku bez opěradla s jednoduchou konstrukcí, která nebude vizuálně dominovat v prostoru. Výroba takové lavice je nejjednodušší a nejméně časově náročná, ale taková zahradní lavička nebude podpírat záda.

Zahradní nábytek: v jaké výšce by měl být umístěn sedák?

Zahradní lavice určené pro dospělé by měly mít sedák ve výšce asi 45-50 cm, pro děti musí být instalován níže.

Zahradní lavice - Baumax.cz

Jak vyrobit zahradní lavicí krok za krokem?

Zahradní nábytek vyroben svépomocí krok za krokem je důvodem k hrdosti. V následující části článku sdílíme osvědčené způsoby, jak vyrobit lavici v závislosti na dovednostech a kutilských zkušenostech.

Tip na výrobu nejjednodušší lavice

Lidé, kteří s kutilstvím teprve začínají, si mohou vyrobit jednoduchou lavici skládající se ze dvou pařezů o rozměrech asi 40 × 30 cm (výška × průměr) a sedáku vyrobeného z desek nařezaných na vhodnou velikost. Obroušené povrchy pařezů (nohy a sedák) by měly být spojeny šrouby a vruty do dřeva. Před instalací šroubů by měly být pařezy a desky chráněny impregnačním prostředkem na dřevo a poté natřeny barvou.

Zahradní lavice: návrh pro středně pokročilé kutily

Lidem, kteří mají zkušenosti s prací na zahradě, by se měla líbit lavice z palet. Vzhledem k tomu, že palety jsou vyrobeny ze surového dřeva, měl by být materiál zajištěn polštáři nebo obroušen. Budete potřebovat dvě europalety, které vytvoří opěradlo a místo k sezení vhodné pro dvě osoby. Aby bylo možné takovou lavici pohodlně používat, měla by se konstrukce sedadla zkrátit o 2 řady desek z průřezu palety. Dále by měly být obě palety spojeny úhelníkem nebo kovovými spojkami, aby byl zajištěn stabilní a odolný spoj.

Zahradní lavice - Baumax.cz

K takové lavici bude perfektně ladit stůl vyrobený z palet

Pokud má být nábytek vyšší, budete potřebovat také 4 trámy (asi 35 cm dlouhé), ze kterých budou vyrobeny nohy. Pro montáži nohou samotné šrouby nestačí - je třeba použít také úhelníky a kovové spojky.

Vyrobte si to sami: dřevěná lavice s opěradlem

Ti, kteří ovládají brusku, přímočarou pilu a šroubováky, a kteří milují kutilské práce a práce typu " vyrob si to sám", si určitě rádi vyrobí zahradní lavici, která se příliš neliší od modelů dostupných v obchodech nabízejících zahradní nábytek. V hobby marketech si můžete koupit desky a mnoho hotových prvků, které vám umožní si vyrobit profesionální zahradní lavici. V takovém případě je volba tvaru a velikosti zahradní lavice omezena pouze naší fantazií. Budete také potřebovat šrouby a vruty vhodné pro cely projekt a jeho konstrukci.

Příslušenství pro zahradní lavičky

Prostor kolem každé lavice může být obohacen o dekorativní prvky a ozdoby- dekorativní oblázky, jako jsou alpské oblázky, kamenná kůra nebo žulová drť. V blízkosti laviček se dobře hodí také klimatické osvětlení a venkovní lampy, které zajistí příjemné trávení času na zahradě po západu slunce.


 


 

Zpět