Dřevěná zahradní houpačka – jak ji vyrobit?

06.04.2022

Houpačka patří k oblíbeným prvkům zahradní techniky, kterou s nadšením využívají dospělí a děti. Jedním z mnoha modelů houpaček jsou dřevěné zahradní houpačky. V zahradách se objevují jako samostatné prvky aranžmá nebo součást zahradního hřiště a poskytují spoustu zábavy všem uživatelům. Vzhledem k obrovské oblibě je v poslední době velmi módní postavit si zahradní houpačku svépomocí. A jak se ukazuje, je to celkem snadné i pro ty, kteří nemají moc zkušeností s kutilstvím.

Pokud jste zvědaví, jak si samému postavit zahradní dřevěnou houpačku, doporučujeme vám postupovat podle níže uvedeného návodu, ve kterém vám krok za krokem řekneme, jak vyrobit houpačku na zahradu. Prezentovaný projekt lze libovolně upravovat - úměrně k daným rozměrům.

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Jak vyrobit zahradní houpačku ze dřeva?

2. Dřevěné zahradní houpačky - stavba krok za krokem

- Zahradní houpačka - materiál výroby

- Připravte všechny potřebné materiály a nářadí k výrobě

- Krok 1. Strany houpačky

- Krok 2. Zpevnění konstrukce

- Krok 3. Čas zapustit houpačku do země

- Krok 4. Spojení stran zahradní houpačky s vodorovným nosníkem

- Krok 5. Montáž sedáku

3. Dřevěná houpačka, lakování a impregnace

4. Dřevěná zahradní houpačka pravidelná údržbaJak vyrobit zahradní houpačku ze dřeva?

Tím, že si dřevěnou zahradní houpačku vyrobíte svépomocí, můžete její vzhled přizpůsobit dalším prvkům vybavení kolem domu, jako jsou zahradní lehátka, zahradní křesla nebo zahradní židle. Populární sestavy zahradního nábytku pro volny čas bohužel neobsahují houpačku. Proto, chcete-li doplnit odpovídající prvky zahradní dekorace, musíte na to někdy myslet a použít neobvyklá řešení. A tím je nepochybně udělat si houpačku sami.

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz

Dřevěné zahradní houpačky - stavba krok za krokem

Přinášíme krátký montážní návod pro konstrukci houpačky, díky kterému bude její výroba snadná.

Než dřevěnou houpačku umístíte na zahradu, vyplatí se na celé dílo připravit. Stojí za to zahájit stavbu zahradní houpačky vypracováním návrhu její konstrukce, výběrem místa, kde bude houpačka umístěna a přípravou potřebných materiálů.

Návrh houpačky je jednoduchý, ale má pevnou konstrukci. Bude spočívat na dvou podpěrách ve tvaru trojúhelníku, na které umístíme přídavný příčný nosník a výztužné vzpěry. Na konstrukci houpačky bude připevněn nosník připomínající písmeno „A“, stabilizující konstrukci a zároveň sloužící pro zavěšení houpačky, na které se budete moci houpat.

Zahradní houpačka - materiál výroby

Stavbu dřevěné zahradní houpačky je nejlepší začít vypracováním detailního návrhu, a to dle pravidla, že dobrý návrh je klíčem k úspěchu. Připravte potřebné rozměry a materiály, nářadí a příslušenství.

Nejpopulárnější a poměrně snadno sestavitelné jsou dřevěné konstrukce namontované na rámu upevněném v zemi. Houpačku můžete vyrobit z kulatiny nebo hranolů.  Zahradní houpačky vyrobené ze dřeva kulatiny vytvářejí v zahradním interiéru útulnou, rustikální atmosféru, která se hodí do zahrad navržených v tomto stylu nebo klasických. Konstrukce houpačky, jak v případě kulatiny, tak v případě hranolu, je velmi podobná.

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz

Připravte všechny potřebné materiály a nářadí k výrobě

Chcete-li vyrobit jednoduchou zahradní houpačku ze dřeva založenou na trojúhelníkových podpěrách a konstrukci připomínající obrácené písmeno "A" budete potřebovat:

  • dva dřevěné trámy, 1,25 m dlouhé,
  • čtyři 2,5 m dlouhé dřevěné trámy
  • dvě desky na sedák nebo zahradní lavičku
  • horní nosný trám houpačky, 2,5 m dlouhý nebo volitelně 3,0 m,
  • impregnace dřeva – odolnou vůči vodě a UV faktorům,
  • vruty do dřeva s podložkami,
  • dvě výztužné vzpěry (délka 0,5 m),
  • řetěz,
  • čtyři svorky,
  • osm háčků do dřeva - s maticemi a podložkami

Krok 1. Strany houpačky

Práce by měla začít vytvořením podpěr houpačky. Ty vytvoří spojené trámy o délce 2,5 m. V horní části každého trámu nařízněte kus dřeva tak, aby se drážky navzájem dokonale překrývaly. Nespojujte trámy k sobě úplně nahoře, ale asi o 30 cm níže. Při spojení v této výšce se vytvoří malý obrácený trojúhelník, na kterém bude umístěn horní vodorovný nosník. Designem by měl připomínat písmeno "A".

Dřevěná zahradní houpačka je i přes svou velmi jednoduchou konstrukci opravdu pevná a stabilní. Dřevo je mimořádně odolný produkt, ideální pro výrobu houpačky a dalšího zahradního nábytku.

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz

Krok 2. Zpevnění konstrukce

Aby byla zahradní houpačka pevná, zpevněte její konstrukci upevněním vodorovného trámu mezi ramena v polovině jejich výšky. Použijte k tomu dva trámy o délce 1,25 m. Oba trámy nařežte tak, aby na něj dobře pasovaly.

Krok 3. Čas zapustit houpačku do země

Když jsou obě strany houpačky připraveny, ukotvěte je na každé straně k zemi. To je velmi důležitá část práce. Protože určuje stabilitu a bezpečnost při pozdějším používání. Zahradní houpačka musí být pevně zapuštěna do země. Proto je nejlepší umístit trámy do kovových kotev zakopaných v zemi do hloubky cca 40 cm.

Krok 4. Spojení stran zahradní houpačky s vodorovným nosníkem

Když jsou strany houpačky pevně ukotveny v zemi, můžete spojit obě ramena pomocí nejdelšího nosníku. Jemně jej nařízněte tam, kde se bude dotýkat stran. Nainstalujte nosník na horní stranu bočnic a poté použijte 2 výztužné vzpěry - pod úhlem 60 stupňů - k výztužnému trámu a boční konstrukci na obou stranách.

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz

Krok 5. Montáž sedáku

Nejjednodušší způsob montáže sedáku je namontovat jej k hornímu nosníku pomocí kovových háků. Háky by měly být přišroubovány k hornímu nosníku a následně na nich zavěšen sedák na řetězu nebo laně. Sedák dřevěné zahradní houpačky si můžete vyrobit sami. Pro výrobu budete potřebovat dvě desky. K výrobě sedáku můžete použít rovněž hotové zahradní lavičky, které stačí zavěsit pomocí lan nebo řetězu na háky.

Dřevěná houpačka, lakování a impregnace

Houpačka z borovice nebo jiného druhu dřeva by měla být řádně impregnována. Výrobek ze dřeva díky vhodné péči a impregnace se bude skvěle prezentovat a vydrží vám bez poškození mnoho let. Před impregnací je nutné mimo jiné obroušení, očištění a řádná příprava povrchu. Ošetřete jej kvalitním přípravkem na dřevo, aby prodloužit jeho životnost. Na trhu je k dostání speciální přípravek na dřevo.

Díky impregnaci dřeva bude houpačka mnohem odolnější. Nepoškodí ji povětrnostní vlivy, jako je déšť, sníh, UV záření nebo mráz. Kvůli nátěru získá také požadovaný vzhled a vytvoří jednotné aranžmá s ostatními prvky zahradní výzdoby.

Před impregnací by měl být každý trám vyhlazen jemným brusným papírem, díky čemu bude možné důkladně a rovnoměrně nanést vrstvu impregnace na prvky konstrukce.

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz

Dřevěná zahradní houpačka pravidelná údržba

Pokud bylo dřevo na stavbu houpaček před montáží řádně naimpregnováno, nebude vyžadovat údržbu ani renovaci po dobu 2-3 sezón. Na houpačku, nejen pro děti, je vhodné přidat zahradní polštáře, aby se na dřevěné lavičce či sedáku z desek sedělo pohodlněji. Ovšem pamatujte, že zahradní polštáře, přestože jsou vyrobeny z odolných materiálů - při silném dešti se vyplatí schovat pod střechu. Na zimu je třeba je vzít ze zahrady, protože nejsou odolné vůči mrazu a mohou se poškodit nebo zdeformovat.

Pro více produktů určených pro výrobu dřevěných houpaček navštivte naši prodejnu. Nabízíme nejen materiály a nářadí, ale také hotové zahradní houpačky a další zahradní nábytek na balkóny a terasy, jako jsou například zahradní lehátka a zahradní sestavy. Produkty jsou k dostání v různých provedeních. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou. Pro více informací a inspirací navštivte náš internetový nebo kamenný obchod Bau Max a podívejte se, co vše jsme pro vás připravili!

Dřevěná zahradní houpačka- Baumax.cz


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak renovovat dřevěný nábytek po zimě


Tipy na altány a zahradní domky


Jak připravit zahradu na jaro?


 

Zpět