Dřevěná podlaha na trámech - instalace, názory, návrhy pro Vaši inspiraci

29.01.2021

 

Dřevěnou podlahu na trámech není snadné položit. Její montáži se však vyplatí věnovat čas, protože takto navržená podlaha je odolná a zvukotěsná. O estetických vlastnostech dřevěných podlah není třeba nikoho přesvědčovat. Tento materiál se hodí téměř do každého interiéru a dodává mu navíc jedinečný charakter.

Pokud plánujete uspořádat svůj dům nebo byt v rustikálním nebo provensálském stylu, dřevěná podlaha na trámech bude ideálním řešením. Proto, aby správně provést celou montáž a rozšířit řadu spokojených uživatelů dřevěných podlah, nesmíte zapomenout na několik důležitých bodů. Naši odborníci radí: dřevěné podlahy na trámech - jak na ně, krok za krokem?

Dřevěné podlahy - Baumax.cz

Než začnete práci

Instalace dřevěné podlahy na trámech je jednou z nejstarších metod pokládání desek. Trámy lze pokládat na jakýkoliv podklad. I když ten není 100% rovný. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je větší tloušťka podlahy. Tím se zvyšuje akustika podlahy, kterou lze upravit položením pod ni tepelně a zvukově izolační vrstvy.

Pokud plánujete na trámy položit dřevěnou podlahu, musíte před zahájením práce zkontrolovat, zda je podklad v dobrém stavu. Dobrý podklad pod podlahové desky musí být rovný, tvrdý a suchý. Pokud chcete zkontrolovat kvalitu podkladu, udělejte na jejím povrchu ostrým nástrojem několik škrábanců. Pokud se nezačne rozpadat -nemusíte před pokládáním podlahy dávat novou penetraci. Pokud se ukáže, že základní podklad při zkoušce selhal, měli byste na povrch použít novou základní penetraci.

Dřevěné podlahy se nejčastěji lepí na betonový nebo dřevěný podklad. Tímto způsobem můžete pokládat panely a desky nebo mozaiky.

Pokud však nechcete vytvářet betonový podklad, existuje alternativní možnost, kterou bychom vám rádi představili - výroba dřevěné podlahy na trámech. Takové řešení umožní omezit přípravy na suché práce a nezatíží stávající strop.

Pokud se rozhodnete instalovat podlahu na trámy, nezapomeňte ponechat 1–2 cm dilatační spáru.

Co jsou trámy?

Trám je podlouhlý dřevěný prvek, na kterém jsou umístěny desky. Díky jeho použití je struktura podlahy pevná a pružná. Trámy by měly být odděleny od podkladu vhodným izolačním materiálem, který posílí celou konstrukci a chrání ji před chladem a vlhkostí. K tomu můžete použít minerální vlnu, střešní lepenku, izolační podložku nebo speciální pěnu. Trámy se obvykle umisťují v intervalech asi 60 cm. V našem obchodě BauMax najdete dřevěné dokončovací doplňky a trámy.

Jaké jsou velikosti trámů?

Minimální šířka trámů, které jsou nejčastěji vyrobeny z jehličnanů, je 50 mm. Mezi konci nosníků a stěnami by měla být vzdálenost nejméně 4 cm. Jejich výška musí být asi o 1–2 cm větší než tloušťka izolace mezi trámy.

Jaké nechat mezery mezi trámy?

Vzdálenost mezi trámy by neměla překročit přibližně 59 cm. Musíte ji přizpůsobit tloušťce materiálu, který chcete použít k izolaci.

Jak připevnit trámy k podkladu?

Trámy lze připevnit k podkladu několika způsoby. První je připevnit je přímo k podlaze pomocí šroubů a hmoždinek. Alternativně můžete použít šrouby s překrývajícími se podložkami. Umožní to víc flexibilní práci celé konstrukce. Trámy se také sestavují pomocí úhelníků a vrutů.

Výběr desek

Chcete-li vytvořit prkennou podlahu, měli byste zvolit speciální typ desek. Doporučujeme použít desky s profilovanými hranami. Díky tomu bude povrch odolný. Mezi deskami  nebudou také žádné nevzhledné mezery. Minimální tloušťka podlahových desek pokládaných na trámech musí být 5 cm.

Podlaha na trámech – jaká je velikost desek?

Než začnete instalovat desky na podlahu, ujistěte se, že máte jejich dostatek k pokrytí celého povrchu. Může se stát, že vámi vybraný model již v obchodě není k dispozici. Nejbezpečnější je ponechat určitou rezervu, kterou můžete také použít, pokud některá z desek se poškodí.

Měli byste zvolit velikost desek tak, aby jejich délka umožňovala pokrýt podlahu bez jejich řezání - i když to není vždy možné. Nejvhodnější pak budou ty, které budou mít nejmenší ztrátu materiálu.

Tloušťka desek závisí na rozestupu samotných trámů. Pokud je to 59 cm, pak by desky měly mít tloušťku 32 mm a šířku 125 nebo 145 mm.

Kde najít kvalitní desky?

Krásný vzhled dřevěné podlahy na trámech nezaleží jen od způsobu pokládky. Aby podlaha vydržela mnoho let, je potřeba zvolit desky správné velikosti a kvality. V obchodě BauMax najdete kvalitní desky, se skvělým hodnocením od zákazníků. Mezi doporučené modely patří: Barlinek Dub Contry Mat, Barlinek Jasan Family a Barlinek Dub Natur Cognac.

Pokládka- na co je potřeba pamatovat?

Jak správně pokládat podlahové desky? Pokud je musíte řezat, měly by být posunuty tak, aby se jejich spoje nepřikrývaly. Nejčastěji se desky umísťují rovnoběžně se stěnou s oknem.

Instalace trámů

Před pokládkou podlahových desek na trámy, musíte zabezpečit povrch desek i trámů impregnací proti houbám a plísním. Impregnaci naneste štětcem na spodní stranu.

Následovně musíte trámy zkrátit na správnou délku. Poté je nutné vyvrtat otvory pro šrouby, kterými je připevníte k podlaze. Měly by být rozmístěny přibližně ve vzdálenosti přibližně 1 metru. Na spodní vrstvu trámů připevníte pásy plsti nebo minerální vlny, které budou působit jako akustické izolace. Nezapomeňte přidat gumu, která chrání trámy před vlhkostí.

Dalším krokem je umístění trámů na podlaze ve vhodných vzdálenostech od sebe. Je potřeba nechat mezi stěnami a jejich konců čtyřcentimetrové mezery. Poté pomocí minerální vlny nebo jiného izolačního materiálu upravit výškový rozdíl, položením pod ni izolační vrstvy vhodné tloušťky. Takto vyrovnané trámy lze připevnit k zemi pomocí hmoždinek, šroubů nebo úhelníků.

Dřevěné podlahy - Baumax.cz

Instalace desek

Po instalaci trámů můžete pokračovat v pokládání podlahových desek. Z estetických důvodů je nejlepší, když celý proces zahájíte ode zdi s oknem. Desky musíte upevnit šrouby, které by měly být dvakrát tak dlouhé, než je jejich tloušťka. Po připojení první desky namontujte další. Pokud zjistíte, že nepřilhávají úplně, je potřeba je přitlačit k sobě. Po instalaci několika kusů vložte izolační materiál - minerální vlnu do mezery mezi podlahou a deskami. Proces opakujete, dokud není celá podlaha pokryta deskami.

Dokončení

Předposledním krokem je umístění dokončovacích lišt v rozích a spojích pod úhlem čtyřicet pět stupňů. Lišty je třeba lepit na podlahu lepidlem na dřevo. Ujistěte se, že těsně přiléhají ke zdi.

Nakonec musíte povrch podlahy dvakrát obrousit a natřít ho pro ochranu lakem. Místo laku můžete také použít mořidlo nebo olej, které povrch podlahy nejen ošetří, ale také mu dodají hlubší barvu.

Dřevo na podlaze - k čemu se hodí?

Po dokončení pokládky desek - je čas pomyslet na uspořádání zbytku bytu. Dřevo má nepopiratelné kouzlo. Je nadčasové a hodí se k většině stylů bytového aranžmá, ve kterých si můžete navrhnout dům nebo byt. Díky použití dřevěných desek získá místnost úplně jiný charakter. Poradíme, s čím je dřevo nejlíp kombinovat. S bílým nábytkem - pro fanoušky skandinávského stylu, který se vyznačuje specifickým chladem. Kombinace bílého nábytku s dřevěnou podlahou je trefou do černého. Samozřejmě za předpokladu, že bílá bude ladit s odstínem podlahy. Ve skandinávském stylu byste měli zvolit chladnou barvu obou těchto prvků; houpací křesla a vzorované koberce - to je perfektní řešení pro kombinaci dřevěné podlahy a vybavení nezbytného v rustikálním stylu. Zde doporučujeme spíše teplé odstíny prken a celého interiérového vybavení, protože se taková uspořádání  vyznačují útulností; starožitný nábytek – prvek, který v klasickém a glamour stylu nesmí chybět. Velmi důležité bude sladit jejich odstín s barvou podlahy. Kombinace starožitností a dřeva na podlaze vytvoří jednotný dojem; jednoduché a funkční zařízení - bude dobře fungovat s dřevěnou podlahou v místnosti navržené v moderním stylu. Vyznačuje se především jednoduchostí. Díky kombinaci světlé barvy desek s jednoduchým nábytkem v tlumených barvách vytvoříte dojem vizuálního většího prostoru; beton - pokud sníte o interiéru v průmyslovém stylu, můžete kombinovat beton s  dřevěnou podlahou domu nebo bytu. Jedná se o řešení, které bude skvěle fungovat v loftových interiérech.

Už víte, jak pokládat dřevěnou podlahu na trámy. Nyní si musíte jen vybrat správné příslušenství, které vašemu interiéru dodá ten správný charakter. Pokud potřebujete další radu, rádi zodpovíme vaše dotazy.


 

Zpět