Domácí způsoby na mravence na zahradě. Jak se jich rychle a efektivně zbavit?

18.08.2021

 

Mravenci jsou velmi užiteční pro ekosystém, takže by rozhodně neměli chybět ve vaší domácí zahradě. Plní mnoho důležitých funkcí: čistí trávník od rostlinných a živočišných organických zbytků, jedí škůdce, přispívají k šíření určitých druhů rostlin a při vytváření tunelů uvolňují, provzdušňují a tím hnojí půdu. Někdy se však kolonie mravenců stává příliš početnou, a pak se může ukázat, že tento malý hmyz začíná zahradě přinášet mnohem více škod než užitku. Jaká jsou s tím spojené rizika a jaké jsou osvědčené způsoby, jak se zbavit přebytečných mravenců?

Zahrada-Baumax.cz

 


V tomto článku:

1. Kdy začít bojovat s mravenci na zahradě?

2. Přebytek mravenců na zahradě - jaké jsou jeho negativní následky?

3. Jak se zbavit mravenců na zahradě?

4. Domácí způsoby na mravence v zahradě

5. Inspirujte se!Zahradní altány a pergoly- Baumax.cz

Kdy začít bojovat s mravenci na zahradě?

Pokud mravenci negativně neovlivňují vzhled zahrady a zůstávají daleko od našeho domova, nemusíte mít starost. Pokud však půda vysychá, tráva se na některých místech zhorší, čerstvé sazenice se nezakoření, a mšice stále více napadají rostliny, je čas hledat příčinu. Může se ukázat, že při prohlídce zahrady najdete mraveniště s desítkami tisíc mravenců, které mohou za celou situaci.

I když je mraveniště samo o sobě obvykle malé, je pod ním velmi rozsáhlá síť koridorů, která má vliv na stav půdy a kořenový systém trav, rostlin a keřů rostoucích poblíž. Mravenci opouštějí své „podzemní město“ a stávají se aktivnějšími, pouze když se venku dostatečně oteplí, tzn. v jarní a letní sezóně, a v tomto okamžiku začíná být viditelný rozsah problému se všemi jeho důsledky.

Přebytek mravenců v zahradě - jaké jsou jeho negativní následky?

Mravenci v zahradě obvykle znamenají výskyt mšic a více mravenců znamená více zničených rostlin, kterými se mšice živi. Čím je to způsobeno? Největší pochoutkou mravenců je medovice nebo tekutá substance vylučovaná mšicemi. Aby bylo zajištěno její dostatečné množství, mravenci nejen žijí v symbióze se mšicemi, ale také se o ně starají a přispívají k jejich reprodukci - chrání mšice před beruškami, umožňují jim zimovat v mraveništích a podle potřeby je přenášejí na jiné rostliny, sazenice a ovocné keře.

 Samotná mraveniště, kromě toho, že vypadají nevzhledně a ztěžují sečení trávníku, škodí také trávě a rostlinám a brání jejich správnému růstu a způsobují vysychání půdy. Sazenice pokryté pískem se nemohou zakořenit a vyvinout. Stává se také, že mravenci poškozují ovoce a poupata tím, že se snaží dostat do sladkého džusu nebo nektaru, nebo ničí kořenový systém rostlin tím, že do nich vyvrtávají díry při stavbě podzemních tunelů.

 V důsledku působení mravenců může také trpět zahradní architektura, například altány, altánky, zahradní domky (dřevěné zahradní domky), a dokonce i ploty, pergoly a zahradní palisády. Stává se to, když se mravenci místo v zemi rozhodnou založit své hnízdo ve dřevě - mezi takové druhy patří například mravenec obecný a mravenec toulavý. Mravenci obecní někdy také hnízdí pod podlahou terasy, podkopávají kompozitní desky a podesty a způsobují jejich postupný pokles.

A konečně… kdo rád leží na dece plné mravenců nebo je najde v jídle na zahradě? Mravenci jsou obzvláště nepříjemní pro děti, které jsou při hraní v trávě vystaveny jejich kousnutí, které může způsobit různé kožní alergie.

Dřevěné ploty- Baumax.cz

 

 Jak se zbavit mravenců na zahradě?

Chcete-li úspěšně bojovat s mravenci v zahradě, musíte najít jejich hnízdo, tzn. mraveniště, kde sídlí královna. Pokud máte s tím problém, můžete použít speciální návnady s pomalu působícím insekticidem. Stačí je umístit na místo, kde jsou mravenci pozorováni, a počkat, až si hmyz vezme návnadu na mraveniště. Jakmile víme, kde je zdroj problému, máme dvě možnosti - použít chemické prostředky na hubení mravenců (obvykle prášek, ale na trhu jsou také tekuté, gelové a sprejové přípravky) nebo otestovat domácí přípravky na mravence v zahradě.

Domácí způsob jak se zbavit mravenců na zahradě

 Používání přírodních prostředků nejen nepoškozuje přírodu, ale je také mnohem levnější než speciální chemické přípravky proti mravencům zakoupených v obchodě.

Borax

Borax je přirozeně se vyskytující minerál v práškové formě používaný našimi babičkami jako prostředek na čištění. Pro to, abyste se zbavili mravenců a jiných škůdců, smíchejte borax s cukrem a vodou v poměru 1: 7: 18. Je důležité nepřehánět množství boraxu, protože připravený jed pak bude mít opačný účinek - mravence odpudí, místo aby je přilákal a vyhubil.

Skořice

Chcete-li se zbavit mravenců z určité části zahrady, například ze zeleninové zahrady, posypte ji skořicí (mravenci také nemají rádi vůni mleté ​​kávy, jedlé sody a prášku do pečiva). Stojí za to vědět, že skořice nejen odpuzuje mravence, ale také bojuje proti plísním a chrání rostliny před houbami. Jedná se však o málo ekonomické řešení, protože přináší výsledky jen v malém měřítku.

Vařící voda z konvice

 Zaplavení mraveniště vroucí vodou povede k vyhynutí kolonie, která ji obývá, ale tento domácí způsob není z dlouhodobého hlediska vždy účinný, protože existuje riziko, že si mravenci časem své hnízdo znovu postaví. Mnohem účinnější bude voda s česnekem a kopřivou. Oboje je potřeba nechat vyluhovat ve vodě po dobu nejméně dvou dnů.

 Kukuřičná mouka

Stačí nasypat kukuřičnou mouku na místa, kde se vyskytuje velké množství mravenců a kolem mraveniště. Po konzumaci kukuřičné mouky mravenci zahynou. Tato metoda bude dokonalá nejen na zahradě, ale také na menších domácích prostorech, jako je balkón a terasa.

 Med

Zatímco mravenci mají velmi rádi kukuřičnou mouku, jejich největší pochoutkou je med. Díky své lepkavé konzistenci, pokud bude umístěn vedle mraveniště, bude působit jako past - mravenci přitahuje vůně medu a postupně se na něj nalepí.

 Bylinky

Osvědčeným řešením jsou také bylinky, které svou vůní odpuzují mravence na zahradě. K takovým bylinkám patří: máta, bazalka, tymián, vratič, majoránka, rozmarýn a levandule. Zahradní domky, zahradní domky na nářadí, zahradní pavilony, zahradní stany a kompostéry – právě kolem nich se vyplatí vysadit tyhle bylinky.

Ocet  

Vůně lihového octa dráždí nejen člověka, ale i mravence. Nalití octu na vybrané místo způsobí, že se mravenci  budou tomuto místu vyhýbat, když ucítí nepříjemnou vůni.

Zahradní architektura- Baumax.cz

 

Truhlík s pilinami

Mravenci se v něm pravděpodobně usadí (za předpokladu, že nejsou piliny pevně zhutněné), což výrazně usnadní zbavení se celé kolonie, když už zahradní truhlík nahradí mraveniště (můžete také použít kbelík).

Výběr nejúčinnější metody jak se zbavit mravenců ze zahrady závisí na tom, jakých výsledků chcete dosáhnout. Nejdůležitější věcí je nevyhubit je úplně, protože pak budete muset řešit škůdce a ničení trávníku rozpadajícími se organickými zbytky. Pojměte témat moudře, vaše zahrada začne znovu rychle vypadat krásně a vy se budete zase moci věnovat jen blažené relaxaci na čerstvém vzduchu.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Zahradní architektura Zahrada a volný čas Rostliny Ploty
Zpět