DIY komoda - udělejte to sami!

22.02.2021

 

Toužíte po moderním a jedinečném interiéru, který pojme mnoho kusů nábytku? Ve výlohách slavných studií interiérového designu se vám libí luxusní komody, ale jejich ceny přesahují váš rozpočet? Chcete-li dosáhnout fenomenálního efektu nového doplňku pro váš domov, můžete si starý, zapomenutý kus nábytku sami obnovit. Dnes vám dokážeme, že vše, co potřebujete, proto abyste získali krásnou a jedinečnou komodu do ložnice vyrobenou svépomocí, stačí jen trochu kreativity a chuť k práci.

Levné komody - Baumax.cz

Materiály a nářadí potřebné k provedení renovace

  • brusný papír,
  • akrylová barva nebo barviva,
  • štětec,
  • maskovací páska,
  • kosmetický talek a úchytky.

Rychlá metamorfóza komody – DIY

Pro zahájení projektu si připravte starou komodu. Zajdete do obchodu s výše uvedenými nástroji a barvy, a vyberte barvu, kterou chcete použít na komodu. Nezapomeňte, že komody do předsíně můžou mít více avantgardní vzhled. Odvažte se a použijte světlé barvy, díky nimž si každá návštěva, okamžitě všimne nového kusu nábytku. Komody do obývacího pokoje nebo komody pro mládež  budou lépe vypadat v tlumených barvách, použijte však různobarevné úchytky, které dají celku atraktivní vzhled. Alternativně můžete místo laku použít dýhu. Tento nápad může být vhodný, pokud má vaše komoda dlouhé a široké zásuvky. V případě několikátí malých zásuvek bude měření a řezání dýhy pro každou zásuvku poněkud časově náročné. Pak sáhněte po barvě.

Levné komody - Baumax.cz

Metamorfóza komody - krok za krokem

1. Odšroubujte staré úchytky ze zásuvek komody.

2. Komodu otřete mokrým hadříkem, počkejte, až zcela vyschne. Poté ji velmi opatrně otřete brusným papírem.

3. Po obroušení utřete zbylý prach.

4. Smíchejte vybranou barvu s barvivem. V ideálním případě můžete do směsi přidat talek, abyste dosáhli větší přilnavosti barvy.

5. Oprášenou komodu zabezpečte malířskou páskou. Dalším krokem je natírání.

6. Pomocí štětce nebo válečku naneste první vrstvu barvy. Pokud jste zvolili akrylové barvy, počkejte několik hodin, než komoda úplně vyschne.

7. Před nanesením druhé vrstvy barvy je třeba nábytek ještě jednou obrousit brusným papírem. Komoda vypadá pohledněji, když je na ni naneseno několik tenkých vrstev barvy. Pokud povrch několikrát neobrousíte a nanesete dvě silné vrstvy barvy, můžou se objevit nežádoucí skvrny.

8. Připravte nové úchytky zakoupené pro komodu. Úchytky můžete postříkat barvou ve spreji. Pokud jste zakoupili několik různých úchytek, můžete změnit jejich symetrii - například umisťujte střídavě různé barvy.

9. V případě malých zásuvek použijte kulaté úchytky, které nepřitlačí malou plochu čel nábytku.

Dřív, než začněte komodu používat, počkejte týden nebo dva, než barva zcela zaschne. Nábytek po natření novou barvou potřebuje tzv. čekací dobu. I když se zdá být suchý a hotový k použití, stále se může poškodit.

Levné komody - Baumax.cz

Rady pro renovaci nábytku

Pokud nemáte nápad na zajímavou renovaci nábytku, využijte doporučení nabízených na internetu. Na mnoha webových stránkách najdete speciální programy pro navrhování interiéru, pomocí kterých můžete navrhnout předběžnou verzi komody. Můžete také navštívit stránky obchodů a výrobců nábytku a nechat se inspirovat. Než se pustíte do procesu renovace, vyberte místo, kde bude vaše komoda stát. Je možné, že samotné uspořádání zbývajícího nábytku v interiéru vás navede k vizualizaci jak má renovovaná komoda vypadat. Úchytky komody lze kdykoliv změnit, ale změna barvy je obtížnější. Minimálně vás bude čekat hodně broušení. Abyste tomu předešli, požádejte v obchodě s nábytkem o vzorník barev, o které máte zájem. Po návratu domů ho můžete dát na místo, kde bude stát vaše nová komoda, a rozhodnout se, která nejlépe ladí se zbytkem interiéru. Pokud chcete získat komodu s neobvyklými geometrickými vzory nebo zářivou, těžko dostupnou barvou - použijte dýhu nebo tapetu. Polepování komody je časově náročnější proces, ale nepochybně jedinečný. Pro tento účel byste měli proměřit všechny zásuvky a boky komody, aby správně nařezat dýhu. V tomto kroku je důležité vzít v úvahu otvory pro úchytky stejně jako vhodné a pevné lepidlo. Dalším zajímavým řešením je použití barvy ve spreji. Můžete ji použít na celý povrch komody nebo jen na úchytky. Sprej, zejména v odstínech zlaté nebo stříbrné, vypadá na dřevě jedinečně. Postřik však vyžaduje náležitou ochranu pracovního povrchu, aby nezpůsobil znečištění podlahy nebo stěn. Použití barvy ve spreji může byt méně trvanlivé než silná vrstva barvy nanesená štětcem na nábytek. Pokud máte nápad na zajímavou komodu do předsíně, ale vaše vysněná barva neodpovídá doplňkům, které byste chtěli na ní vystavovat – použijte na ni zbytek barvy. Figurky, vázy nebo svícny lze renovovat stejným způsobem jako komodu. Dejte doplňkům zajímavý a jedinečný vzhled a ujistěte se, že stejně efektně budou vypadat i na nové komodě. Pamatujte, že renovace starého nábytku a doplňků je kreativním a ekologickým řešením zároveň. Místo toho, abyste zahodili nevyhovující doplňky nebo nábytek, dejte jim druhý život.

Doufáme, že se vám naše nápady na renovaci komody líbily. Nezbývá nám nic jiného než držet palce úspěšným návrhům.

Jedná se o renovaci, kterou může provést kdokoliv. Nátěr nábytku novou barvou nebo demontáž několika drobných prvků je opravdu velmi snadný. Za nízkou cenu můžete získat vytoužený kus nábytku, cena, kterého v obchodě je příliš vysoká. Dopřejte si chvilku zábavy a získejte to nejhezčí z odloženého předmětu. Hodně štěstí!


 

 

Zpět