Co vybrat na podlahy a stěny koupelen místo dlaždic? 7 zajímavých aranžmá

16.01.2021

Koupelna bez obkladu? Až donedávna by bylo těžké si to představit. Dnes je takové moderní uspořádání běžným trendem. I když stále existuje mnoho milovníků klasických keramických dlaždic, v koupelnách se stále častěji používá beton, kámen, dřevo, sklo a barvy. Místo dlažba v koupelně se objevují tapety odolné proti vlhkosti, jejichž široká nabídka vám umožní vnést do interiéru výjimečně individuální vzhled. Skleněný obklad je ideální pro stěny v koupelně zařízené v minimalistickém nebo glamour stylu, strukturální omítky a kámen - pro koupelny inspirované loftovým stylem a dřevo pro interiéry, které vyžadují izolaci.

Pokud vás klasické keramické dlažby nudí, zjistěte, za jaké další materiály je můžete při zařizování koupelny vyměnit. Podívejte se na následujících 7 nápadů a uspořádání, která vám pomohou aranžovat koupelnu jedinečným způsobem. Každý představený návrh používá jiné materiály. Koupelnová keramika by měla být sladěna se stylem interiéru.

Vybavení interiéru - Baumax.cz

Tapety do koupelny místo obkladu

 

Koupelna bez obkladů a místo nich tapety? Ano, je to možné, pokud jsou tapety odolné proti vlhkosti. Tyto vlastnosti prokazují tapety z vinylu a skleněných vláken, které vytvářejí na stěnách těsný a voděodolný povrch, který lze čistit. Snadno se lepí a jejích relativně nízká cena také hovoří ve prospěch tapet v koupelně. Jejich výhodou je, že jsou určeny k malování - toto řešení bude perfektní, pokud chcete rychle a levně změnit styl místnosti. Tapeta ze skleněných vláken je nejlepší pro dokončení stěn v koupelně s různými úbytky, protože je efektivně maskuje.

Tento způsob aranžmá koupelny bude trvalý, díky vhodně zvolenému lepidlu a podkladu, stejně jako odolný proti poškrábání nebo mechanickému poškození. Populární tapety mohou být zdobeny například dekorativními bordurami nebo stropními lišty.

 

Sklo do koupelny místo obkladů

 

Sklo místo obkladu v koupelně bude ideálním řešením pro interiéry, kde se zaměřujeme na komfort údržby a snadnou instalaci. Je k dispozici v mnoha barvách, tloušťkách a strukturách, což umožňuje dokonalé sladění designu koupelny. Je pravda, že panely z tvrzeného nebo lepeného skla jsou bezpečné při používání, ale je lepší je nedávat  na všechny stěny v koupelně. Sklo bude rozhodně fungovat ve vlhké zóně - například kolem vany nebo desky s umyvadlem, lze ji také použít k dokončení sprchových vaniček nebo sprchových koutů. Na tvrzené sklo lze připevnit sprchové tyče a závěsy.

 

Luksfery v nové podobě

 

Typem skla používaného v koupelnách jsou také luxfery a skleněné tvárnice v moderní verzi: kulaté nebo trojúhelníkové. Koupelnu bez obkladů lze také obložit sklem v podobě velkoformátových panelů vyráběných na míru, které jsou nejen odolné vůči vodě, ale především snadno se udržují v čistotě. Stačí otřít měkkým hadříkem s použitím prostředku na čištění skleněných povrchů. Aby skleněné aranžmá vypadalo esteticky, vyplatí se pro ně zvolit podomítkové rámy, koupelnové ventilátory a osvětlení koupelny v industriálním stylu.

 

A co vybrat na podlahu v koupelně místo dlaždic?

 

Podlaha v koupelně musí mít protiskluzové vlastnosti, být odolná proti vodě a vlhkosti, a snadno se udržovat. Z tohoto důvodu se pro podlahy často volí dekorativní a architektonický beton. Vytváří hladký, rovný povrch a lze jej úspěšně použít k dokončení mokré zóny, například umyvadel nebo sprchových koutů.

Pro osvěžení vzhledu starých obkladů v koupelně je lze natřít speciální povrchovou barvou, která je extrémně odolná proti poškrábání. K dispozici je široký výběr barev laků, které budou ladit k různým stylům aranžmá.

 

Nátěr koupelny, způsob jak vytvořit levnou koupelnu

 

Způsob jak rychle a efektně proměnit koupelnu bez pomoci odborníků, je použití barvy na dlažbu. Není to jen jednoduché, ale také rychlé a levné řešení. Natíraní keramickou nebo latexovou barvou určenou pro koupelny nevyžaduje štěpení dlaždic nebo maskování spár mezi nimi, protože výrobky jsou nanášeny na stávající očištěný podklad. Takové barvy mohou také zcela nahradit dlaždice - vyznačují se vysokou odolností proti vlhkosti a vodě, houbám a plísním. Doplňky a koupelnové příslušenství nemusí být barevně sladěno, lze je používat metodou kontrastu.

Vybavení interiéru - Baumax.cz

Cihla v koupelně - na zdi místo obkladu

 

Kámen na stěnách v koupelně zamění dlaždice a barvy a dodá místnosti efektivní povrchovou úpravu. Nejčastěji voleným kamenným vzorem je cihla, která byla původně vyhrazena pro výzdobu obývacích pokojů a chodeb. Odhalování přírodních cihel je pracný a zdlouhavý proces, který byl nahrazen regenerovanými cihlami. V současné době jsou úspěšně nahrazeny dekorativními cihlami (a v nízkorozpočtové verzi - tapetou se vzorem cihel). Aby kámen vnesl do místnosti tu pravou atmosféru, stojí za to se postarat  o stylové vodovodní baterie a sprchy.

 

Beton na zeď koupelny

Architektonický beton jako dokončovací prvek stěn koupelny vnáší do interiéru chladný, surový dekor. Je to vodotěsný materiál s vysokou odolností. Pokud má být uspořádání malé koupelny udržováno v minimalistickém stylu, bude nejlepším způsobem uspořádaní místnosti beton. Vhodné bude pro něj zvolit odpovídající koupelnové radiátory.

Vlivem vlhkosti v koupelně se může časem změnit barva architektonického betonu. Jedná se o přirozený proces, proto nemá cenu se snažit barvu obnovovat. Je lepší nechat beton získat individuální charakter.

 

Koupelna bez obkladů: dřevo na zdi

 

V koupelně bez obkladů může být zajímavým řešením použití dřeva do interiéru. Koupelna s dřevěnými prvky získá příjemnou a útulnou atmosféru.

Při výběru dřeva na stěnu v koupelně je třeba mít na paměti, že exotické druhy (například wenge, jasan, buk) se při kontaktu s vodou nedeformují. Exotické dřevo je velmi odolné, má mnoho vzorů a neobvyklou strukturu a barvu. Přírodní dřevo začíná v poslední době nahrazovat oblíbené dlaždice v dekoru dřeva.


 

Zpět