Co potřebujeme v domácím prostoru pro práci a studium

10.10.2022

Domov je místo, které ve 21. století radikálně změnilo svůj image a účel. Donedávna domov byl ztotožňován s rodinou, volným časem a relaxací. Dnes se mnoho českých domů mění ve skutečné velitelské centrum. Slouží jako kancelář, škola či ateliér.

Změny, které se odehrávají v našem každodenním životě, nás nutí reorganizovat náš domov. V současné době, kdy je běžný home office a on-line výuka, je těžké si představit funkční byt bez ergonomické pracovní a studijní zóny.

Pokud hledáte inspiraci nebo osvědčený nápad, jak si zařídit pracovní prostor u vás doma, podívejte se na naše návrhy. Připravili jsme některá z nejzajímavějších řešení, která vám tento úkol usnadní, a práce z domova bude stejně efektní jako z kanceláře. Navrhneme, jaký nábytek, příslušenství ale i doplňky se budou hodit pro pracovnu, aby zlepšily komfort a efektivitu práce z domova. A jak by měla vypadat domácí kancelář, když se nejedná o samostatnou místnost, ale vydělenou část interiéru, ať už máte k dispozici obývací pokoj, ložnici či jiný prostor.

Kancelářský nábytek- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Domácí kancelář

2. Pohodlný psací stůl je nejdůležitějším prvkem domácí kanceláře!

3. Jaký by měl být dobrý psací stůl?

4. Pohodlná židle nebo křeslo, které dokonale doplní vaši domácí pracovnu!

5. Police, komody, vitríny – tak, abyste měli všechny položky na dosah ruky!

6. Nemusíte utrácet jmění za domácí kancelář!Domácí kancelář

Jak se ukazuje, zařídit interiér pracovny a studovny není náš největší problém. Často je pro nás nejobtížnější najít vhodné místo, zvláště pokud vlastníme malý byt v paneláku a nemůžeme si zařídit pracovnu v samostatné místnosti. Ani v takové situaci nemá cenu nechat se odradit. Každé řešení je potřeba pečlivě zvážit a vyčlenit alespoň část místnosti pro pracovní a studijní zónu.

Samozřejmě, pokud je to možné, může být zařízena doma v samostatné místnosti. To však není nezbytná podmínka. I pokud pracovna bude v rámci obývacího pokoje či ložnice, nezabraní nám to vytvořit ideální místo, kde můžeme v klidu pracovat, a které bude šité na míru našim potřebám.

Může se ukázat, že část obývacího pokoje, nezastavěné komory nebo šatníku dokonale poslouží pro vytvoření pracovny, kde budete moci během dne pracovat, a nebudete ničím a nikým při práci rušeni. A s trochou fantazie a kreativity se jí dá zařídit tak, aby práce byla efektivnější, a samotná pracovní zóna nepřekážela v chodu domácnosti.

Někteří lidé velmi úspěšně zařídí místo práce a studia v ​​dětském pokoji, jídelně a dokonce i u kuchyňského stolu! Vše samozřejmě záleží na tom, jaké možnosti máte v rámci bytu, kolik času denně se potřebujete věnovat pracovním povinnostem a jaké kompromisy a ústupky jste schopni udělat při hledání pracovního prostoru pro home office, zvláště v malém bytě.

Místo práce můžete oddělit od zbytku místnosti prolamovanou knihovnou, dekorativní zástěnou nebo rostlinami ve vysokých květináčích. Pokud máte psací stůl u stěny, vyplatí se využít i její potenciál. Stěnu můžete natřít tabulovou barvou, připevnit praktické police nebo závěsné organizéry.

Kancelářský nábytek- Baumax.cz

 

Odborník radí!

Při zařizování pracovny pamatujte na to, že domov by měl být spojován především s klidem a odpočinkem. Vymezení jedné pracovní zóny je důležitý úkol. Bez toho se vám bude každé místo spojovat pouze s prací.

 

Pohodlný psací stůl je nejdůležitějším prvkem domácí kanceláře!

Asi neobjevíme Ameriku tvrzením, že nejdůležitějším kusem nábytku v jakékoli oblasti pro práci a studium je ergonomický psací stůl.

Podle vědců kus nábytku, který je dokonale přizpůsoben naším potřebám, nejen usnadní, ale ještě zvýší efektivitu práce, co nám ve výsledku poskytne uspokojení z jejího provedení. A pokud je tomu tak, stojí za to dát si trochu námahy a najít pro sebe ten nejlepší, funkční kus nábytku. Obzvlášť, pokud budeme u něj trávit každý den hodně času, je potřeba mít vhodné podmínky a zařízení. Jde přece o naše pohodlí a zdraví.

Kancelářské židle- Baumax.cz

Jaký by měl být dobrý psací stůl?

Za prvé, musí mít dostatečnou pracovní plochu. V běžném životě se může stát, že jej budou muset používat dvě osoby současně. Dlouhá a široká deska stolu přiměje každého uživatele najít si pro sebe dostatek prostoru.

Oboustranné psací stoly nebo velké stoly stylizované jako psací stoly jsou skutečným hitem posledních let. Možnost využití dvou protilehlých stran je designovým a praktickým řešením.

Velká deska stolu má ještě jednu výhodu, umožňuje najít místo pro přídavný monitor, který je v dnešní době základním prvkem práce z domova.

Ergonomické psací stoly jsou také kusy nábytku vybavené skříňkami, zásuvkami ale i šikovnými kontejnery pro uložení nejdůležitějších kancelářských potřeb. Výrobci moderního kancelářského nábytku se předbíhají v návrzích a stále hledají řešení, která by zkvalitnila a zjednodušila pracovní úkoly a učení v domácím prostředí.

Zde stojí za zmínku například úložné prostory pod zvedací deskou stolu nebo nástavce s četnými policemi, organizéry, jak rovněž korková nástěnka.

Nezáleží na tom, zda pracovně přidělíme celou místnost nebo jen její část. Na čem opravdu záleží, je vybavení a organizace prostoru práce. Pokud to není možné, aby si uspořádat takové místo v další samostatné místnosti, vyplatí se investovat alespoň do pohodlného psacího stolu, který bude stát v obývacím pokoji nebo ložnici - s tím, že ideálně u okna.

Pohodlná židle nebo křeslo, které dokonale doplní vaši domácí pracovnu!

Psací stůl, i když je nesmírně důležitý, není jediným prvkem, který tvoří ergonomické a pohodlné místo práce. Neméně důležitá je židle nebo kancelářské křeslo. Jde o kus nábytku, který, pokud jej ideálně přizpůsobíme naší hmotnosti, výšce a způsobu práce, bude nejen dokonalým doplňkem pracovní zóny, ale hlavně nám zajistí pohodlí a správné držení těla.

Sedák by měl být nejen pohodlný, ale rovněž vhodně profilovaný. Je dobré, když má polohovatelnou opěrku zad, područky a opěrku hlavy. Některé novější modely mají také výsuvnou podnožku, která vám umožní se uvolnit jak během přestávky, tak i při práci.

Ergonomická kancelářská židle usnadní práci nebo studium na dálku. Zde stojí za zmínku, že komfort práce zvyšuje naši efektivitu. Vyplatí se investovat do dobré židle či křesla a užívat si pohodlí při prováděných úkonech, obzvlášť, když každý den zabírají mnoho času.

Kancelářské židle- Baumax.cz

Police, komody, vitríny – tak, abyste měli všechny položky na dosah ruky!

Standardním vybavením každé kanceláře, domácí nevyjímaje, jsou prostorné skříně, komody a regály nutné k uložení veškeré pracovní dokumentace a další potřebné věci. Vyplatí se najít si alespoň kousek místa, a to jak na podlaze, tak na stěně a umístit tam aspoň jeden kus nábytku pro uložení všech kancelářských potřeb. To nám ušetří čas při hledání potřebných dokladů a jiných věcí.

Kancelářské komody jsou perfektním nábytkem pro organizaci prostoru na pracovišti. Umožňují funkční uspořádání a uložení důležitých dokumentů. Tam, kde je potřeba v kanceláři vydělit místo na knihy, se vyplatí nainstalovat funkční regál nebo vitrínu, podle toho kolik místa na ně potřebujeme.

 

Odborník radí!

Nezapomeňte, že nábytek použitý k uspořádání domácí kanceláře by se měl vyznačovat funkčností, však i dokonale ladit do stylu interiéru. Jen tak celé aranžmá bude jednotné a nenaruší vzhled interiéru.

 

Nemusíte utrácet jmění za domácí kancelář!

Není nutné utrácet velké peníze za uspořádání domácí pracovny. Zde stojí za to zapojit kreativní myšlení a hledat předměty, které mohou plnit několik funkcí současně.

Příkladem mohou být police zavěšené na stěnách, na které si nejen odložíte své oblíbené knihy, ale část prostoru můžete věnovat důležitým dokumentům nebo věcem potřebným k práci.

Kancelářské židle- Baumax.cz

Proč se vyplatí dobře naplánovat a zařídit domácí kancelář?

Vyplatí se zařídit si prostor pro práci z domova? Ano, samozřejmě!

  1. Díky tomu si zajistíme správné držení těla u psacího stolu – je to pro naši páteř mnohem zdravější než sedět s notebookem na klíně nebo s ním ležet na gauči.
  2. Bude se nám snáze pracovat soustředěně.
  3. Rodiče dětí školního věku budou mít funkční místo ke studiu.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Interiérové doplňky - jak rychle a levně zařídit útulné bydlení


Originální stolní osvětlení - jak vybrat správné osvětlení stolu?


Interiéry v art deco stylu - design, který upoutá pozornost!


 

Zpět