Co je technoratan? Je lepší než ratan? Poradíme

18.03.2021

 

Ratanový nábytek je odolnější alternativou k přírodnímu ratanu a zároveň ekologičtějším řešením než tradiční plastový nábytek. Vzhledem k relativně vysoké ceně si technoratan ještě nezískal popularitu, kterou si zaslouží. Nepravém! Na výběr máme mnoho atraktivních vizuálních verzí tohoto materiálu - v kombinaci se stylovými sadami bude zahradní nábytek z technoratanu dokonale plnit svoji roli a dokonale vyzdobí zahradu a terasu!

Ratanový nábytek - Baumax.cz

Technoratan - výhody a nevýhody

Ratan je přírodní materiál používaný při výrobě nábytku a jiných předmětů denní potřeby. Je vyroben z měkkých a rychle rostoucích lián palmy ratanové a je plně ekologickým a obnovitelným materiálem. Přírodní ratan má bohužel také své nevýhody, např. nízká odolnost proti povětrnostním podmínkám a mechanickému poškození.

Technoratanový zahradní nábytek je velmi podobný nábytku z přírodního materiálu. Technoratan, také známý jako eko-ratan nebo syntetický ratan, je materiál vyrobený z vyztužených polyethylenových vláken HPDE nebo polyuretanu s vysokou hustotou. Nejdůležitější výhodou nábytku z technoratanu je jeho trvanlivost a odolnost nejen vůči povětrnostním podmínkám nebo poškození, ale i mimo jiné UV záření. Díky těmto výhodám se zahradní křesla, zahradní stoly a další nábytek z tohoto materiálu snadno skladují - můžete je dokonce v zimě nechat venku, aniž byste se obávali jejich poškození.

Přestože je technoratan syntetický materiál, je nejen pružný a příjemný na dotek, ale také ekologický jako ratan. Používání odolných a vysoce kvalitních polyetylenových materiálů je mnohem ekologičtější než nákup plastového zahradního nábytku, který se rychle opotřebuje, snadno se rozbijí a musí být často vyměňován. Technoratanový nábytek si zachovává svůj tvar a atraktivní vzhled až po dobu 10-15 let. Navíc jej lze recyklovat.

Nevýhodou technoratanového nábytku je jeho cena - vyšší než v případě přírodního ratanu a plastu. Materiál navíc nejde opakovaně natírat. I když se můžete pokusit zvýšit přilnavost barvy na povrchu pomocí silných chemikálií, nejedná se o metodu, kterou lze použít doma, i když máme profesionální malířské příslušenství.

Ratanový nábytek - Baumax.cz

Typy technoratanu

Existuje několik typů technoratanového nábytku - liší se stylem úpletu.

Plochý úplet - tento typ nábytku si získal největší popularitu - hlavně díky své atraktivní ceně. Při výrobě se používá plochý úplet o různé tloušťce a šířce. Silnější úplet ovšem vykazuje větší odolnost vůči zatížení.

Kulatý uplet - nejdražší a nejexkluzivnější typ úpletu. V této variantě se technoratan prakticky neliší od přírodního ratanu. Může také napodobovat vlákna proutí, rákosu nebo vodního hyacintu.

Půlkulatý úplet - je kompromisem mezi atraktivní cenou plochého copu a přirozeným vzhledem kulatého copu. Díky použití více polyetylenu je navíc technoratan silnější a odolnější.

Úplet dělíme také na hladký a kartáčovaný. Kartáčovaný technoratan se zdá být mírně „otrhaný” - poté získává přirozený vzhled ratanového nebo proutěného nábytku, ze kterého sem a tam vyčnívají jemná vlákna.

Výrobky z technoratanu

Jakmile víme, co je technoratan, poznejme širokou škálu produktů vyrobených z tohoto materiálu. Technoratanový zahradní nábytek nejsou jen zahradní houpačky, technoratanové zahradní stoly nebo technoratanové zahradní židle dostupné v mnoha designech a barvách. Z tohoto extrémně odolného a stylového materiálu lze také vyrobit lehátka, elegantní koše nebo boxy, stejně jako krásné zahradní květináče.

Velmi oblíbeným řešením je vybavení terasy, zahrady nebo architektonických prvků, jako jsou zahradní altány, altánky atd., hotovými sady nábytku. Technoratanové zahradní sady vypadají velmi elegantně a stylově.

Polštáře jsou nejdůležitějším doplňkem technoratanového nábytku. Dobře zvolené zahradní polštáře mají vysoce kvalitní výplň a voděodolný povlak odpuzující nečistoty, který lze sundat a vyprat. Polštáře na židle, křesla a další zahradní nábytek z technoratanu jsou k dispozici v mnoha různých provedeních a barvách. Díky tomu je lze dokonale sladit se zahradní výzdobou.

Vlastnosti zahradního nábytku z technoratanu

Proč se vyplatí zvolit technoratanový nábytek? Za prvé kvůli jejím četným výhodám. Vyznačuje se vysokou kvalitou a trvanlivostí a je odolný vůči vlhkosti, povětrnostním podmínkám a teplotním extrémům. Textura estetických vláken dokonale zapadá do zahradního prostoru.

Technoratan je ekologický materiál, a židle, stoly a další zahradní nábytek vyrobený z něj nám mohou sloužit po mnoho let. Kromě polyuretanu se pro výrobu zahradního nábytku používá také hliník, pozinkovaná ocel nebo lakovaná ocel. Tyto materiály se používají především pro rámy a nohy. Kombinace kovu a polyuretanu má své výhody i nevýhody. Z výhod stojí za zmínku cena - lehčí nábytek s kovovými prvky se vyrábí snadněji, a tím je dána i jeho nižší cena.

Pokud jde o vzhled, kombinace technoratanu a kovu má své příznivce i odpůrce. Vizuální atraktivita je věcí vkusu. Nevýhodou je obvykle hmotnost produktu. Syntetický ratan je mnohem lehčí než ocel. Pokud chceme lehký nábytek, vyberte si nábytek s hliníkovým rámem. Je také třeba věnovat pozornost způsobu údržby - dobře chráněný kov je odolný vůči vnějším faktorům a může volně stát na zahradě.

Při hledání vysoce kvalitních produktů v obchodech a supermarketech dávejte pozor na skutečný materiál, ze kterého byly vyrobeny. Na trhu jsou k dispozici produkty napodobující technoratan. Ve skutečnosti se jedná o odlitky vyrobené z plastu, nikoliv z technoratanu. Takové výrobky jsou levnější než ty z technoratanu, ale vykazují menší flexibilitu a pevnost. Nelze je nazvat ani ekologickými. Samozřejmě jsou alternativou dražších produktů a lze je úspěšně použít také na terase nebo na zahradě. Je však třeba si uvědomit rozdíly - díky tomu nekoupíme zajíce v pytli!

Zpět