Zobrazit kategorie 
FILTRY
Filtry
CENA
Předpokládaná lhůta dodání:
Hledat
Třídit podle:
seřadit
filtrovat
6499,00 Kč / ks

Skvělý produkt
Zboží
z letáku
Akce
Výprodej
Novinky
7999,00 Kč / ks

Skvělý produkt
Zboží
z letáku
Akce
Výprodej
12999,00 Kč / ks

Skvělý produkt
Zboží
z letáku
Akce
Výprodej
11999,00 Kč / ks

Skvělý produkt
Zboží
z letáku
Akce
Výprodej
7999,00 Kč / ks

Skvělý produkt
Zboží
z letáku
Akce
Výprodej
Jak postavit kurník

Jak postavit kurník

26.06.2022

​Čerstvá vejce přímo od slepice? To je možné! Stále více lidí se rozhoduje pořídit si slepice a chovat je na vlastní zahradě. Slepice nejsou extrémně náročná, jejich chov je jednoduchý a jejich chov se vám rozhodně vyplatí...

Kurníky pro slepice

Založení vlastního kurníku má v dnešní době mnoho výhod. Nejdůležitější je samozřejmě možnost nekupovat vajíčka z obchodu. Navíc díky drůbeži získáte přírodní hnojivo, které můžete později použít na zahradě nebo vlastních zeleninových záhonech. Kurník si samozřejmě můžete postavit i svépomocí, ale nic vám nebrání si jej pořídit, zvláště pokud nemáte potřebné dovednosti nebo čas na jeho výstavbu.

Kurník určený pro domácí chov a vždy čerstvá vejce - rostoucí ekotrend

Domácí kurníky s velkým výběhem, určené pro vlastní potřebu, jsou trendem, který se stává populárním nejen na venkově či mimo města, ale i ve městech a dokonce i na příměstských zahrádkách. Slepice na vejce nebo slepice na maso – kde se zrodil nápad na chov na zahradě? Mít informaci o původu potravin, chtít se vrátit k přírodě a jíst zdravé potraviny z prověřeného zdroje jsou dobrými důvody, proč si zařídit domácí kurník. Vlastní vejce od bio slepic jsou luxusem, zvláště pokud máte malé děti. Stabilní a pohodlný kurník jistě splní vaše očekávání a navíc získáte čerstvá vejce, u kterých si můžete být jistí, odkud pocházejí.

Kurník - materiál pro výrobu

Nejlepší kurník bude odolný vůči povětrnostním vlivům, jako je vlhkost, sluneční záření, nízké a vysoké teploty. Proto je důležité, z čeho je konstrukce vyrobena. Nejčastěji kurníky jsou vyrobeny z kvalitního borovicového nebo jedlového dřeva, které jsou navíc ošetřeny proti plísním. Impregnované dřevo nepoškodí déšť ani sněžení. Střecha je obvykle pokryta bitumenovou membránou nebo speciální tkaninou, která poskytuje ochranu proti zatékání. Střecha by neměla být pouze plechová, protože by se v létě silně zahřívala a v zimě ochlazovala. Pletiva zabraňující slepicím opustit kurník mohou být kovové nebo plastové.

Kurník musí zvířeti poskytovat přiměřené životní podmínky, aby se cítilo dobře. Nejlepší teplota uvnitř je kolem 16-18 stupňů Celsia. Udržet ji v létě by neměl být problém, ale co v zimě? Kuřata jsou naštěstí vůči nízkým teplotám docela odolná, i když by neměla být vystavena mrazu, protože mohou přestat nést – tedy nesnesou vajíčka. Před mrazy se vyplatí zateplit stěny domu polystyrenem, a dokonce utěsnit malé okno a zvětšit množství podestýlky. Okna jsou důležitá, protože nedostatečné větrání v drůbežárně vede k onemocnění nohou nebo ke ztrátě peří u ptáků. V kurnících lze chovat i jiná zvířata, dobře poslouží i králíkům. Podívejte se na produkty z nabídky našeho obchodu a jistě si je oblíbí mnoho chovatelů.

Jak najít nejlepší umístění pro kurník

Pro zřízení kurníku je potřeba najit místo, kde nedochází k záplavám ani za deště. Vhodné je udělat mírný sklon pro proudění vody. Místo by mělo být zároveň chráněno před větrem. Slepice nemají rády průvan.  Vhodné je, aby zvolené místo, pokud je to možné poskytovalo v létě stín a u výběhu byl strom, který ptactvu poskytne úkryt před sluncem. Je dobře rovněž osít směsí různých trav a dělat to pravidelně, protože ptáci trávu velmi rychle vyzobou. 

Velikost kurníku na dvorku

Slepice, ač nejsou příliš náročné, nemají rádi tlačenici. Rozměry jsou tedy důležité, protože malý kurník může způsobit nešpory mezi drůbeží a nervózní slepice nemusí snášet vejce. Jaké rozměry by měl mít kurník? Předpokládá se, že ačkoliv v létě drůbež vstupuje do kurníku pouze v noci, na metr čtvereční by nemělo být více než 3–4 slepic.

Malý kurník vedle domu také vyžaduje odpovídající vybavení

Nejde jen o pohodlí slepic, ale důležitá je i hygiena a zdraví ptactva.

Osvětlení kurníku

Neustálý přístup světla je pro slepice nezbytný. V létě to není velký problém. Sluneční záření umožňuje tvorbu vitamínu D, a tím umožňuje udržení vhodné hladiny vápníku a fosforu v organismech zvířat. Dobré je zmínit i baktericidní funkci slunce. Okno by mělo být umístěno na jihovýchodní straně, aby dopadaly při nízkém slunci nějaké paprsky i do kurníku. Na kratší dny budete potřebovat přídavný zdroj světla, nejlépe o intenzitě 3 W / m2. Vyplatí se vybavit kurník lampou s ovládacím panelem.

Místo pro jídlo a vodu

Zde je nejlepší umístit válcová krmítka, zejména ta, která budou automaticky sypat krmení. V kurníku pro cca 10 slepic se bude dobře hodit krmítko o obsahu 15 kg a 5 litrové pojítko. Kromě krmiva, slepice rádi jedí slupky a zelené části rostlin a dokonce i posekanou trávu.

Hřady a snášková hnízda pro slepice

Hnízda jsou místa, kde se kladou vajíčka. V ideálním případě by zásuvka měla být vyrobena ze dřeva nebo překližky. Pro 3 slepice ideálně by měly mít rozměry cca 30 x 40 x 30 cm. Měly by být vystlány senem nebo slámou. Hnízda jsou vždy umístěna v nejodlehlejším rohu kurníku.

Hřady jsou místa, kde kuřata sedí nebo spí v kurníku. Dřevo pro ně musí být dobře ohoblované a pro 1 slepici je potřeba připravit prostor cca 20 cm. Nejlepší je zavěsit je ve výšce menší než 1 metr, všechny na stejné úrovni, aby slepice nebojovaly o místo.

Kurník s výběhem pro slepice

Kurník není jen domek, ale také výběh, který slepicím umožní volný pohyb na čerstvém vzduchu. Vhodný výběh pro slepice musí být zabezpečen silným pletivem, které je ochrání před predátory. Dravci, kteří jsou pro kuřata nebezpeční, jsou lišky, kuny a jezevci. Pletivo také zabraňuje vašim slepicím dostat se ven. Na stránkách našeho obchodu v kategorii potřeby pro zvířata určitě najdete potřebné produkty!