Zahradní lavice s opěrkou - jak ji vyrobit?

27.03.2021

 

Samostatně vyrobená zahradní lavička poskytuje při práci spoustu uspokojení a zábavy. Ekologická, navržená podle vašich preferencí, se stane nejen funkčním prvkem, ale také originální výzdobou. Jak si vyrobit zahradní lavičku ze dřeva nebo palet? Použijte naše rady krok za krokem!

Zahradní lavice - Baumax.cz

Potřebné materiály a nářadí

Abychom si mohli sami vyrobit zahradní lavičku, potřebujeme především dřevo. Obyčejné desky budou fungovat - v závislosti na preferencích a výsledném efektu, kterého chceme dosáhnout, si můžeme vybrat jakýkoliv materiál. Jednou z nejvíce ekologických a nejdostupnějších možností je lavička z palet.

Paletový zahradní nábytek je hitem posledních let. Patří k trendu zero waste a vypadá velmi efektně jak doma tak i na zahradě. Samozřejmě, abyste z paletových desek vyrobili dobře smontovanou a stabilní lavici, musíte předem určit rozměry a podle toho ji oříznout.

Naše konstrukce bude vyžadovat desky následujících rozměrů:

5 x deska 170 cm x 15 cm, tloušťka 2 cm

3 x deska 152 cm x 12 cm, tloušťka 2 cm

2 x deska 90 cm x 15 cm, tloušťka 4 cm

2 x deska 44 cm x 10 cm, tloušťka 4 cm

2 x deska 46 cm x 6 cm, tloušťka 4 cm

2 x deska 60 cm x 6 cm, tloušťka 4 cm

Pokud jde o nářadí potřebné k výrobě lavice, musíme mimo jiné mít vykružovačku. Umožní vám řezat dřevo do potřebných rozměrů. Dále 8 cm, 6 cm a 4 cm dlouhé šrouby a šroubovák. V poslední fázi práce nad zahradní lavicí budete potřebovat úhlovou brusku s kotoučem na brusný kotouč a brusný papír na suchý zip - čím silnější, tím lépe. S takovou sadou nářadí budeme moci vyrábět různé typy zahradního nábytku - nejen dřevěné lavice, ale také zahradní stoly, dětský zahradní nábytek, a dokonce i celé sady zahradního nábytku!

Ale pojďme začít montovat lavici. Pokud jsme již připravili materiál, šrouby a nářadí, můžeme přistoupit k práci.

Zahradní lavice - Baumax.cz

Montáž zahradní lavice krok za krokem

 

Samostatně vyrobené zahradní lavičky mohou být stejně pevné a odolné jako hotové dřevěné výrobky z obchodu. Aby byla lavička správně vyrobena, je nejlepší předem vytvořit podrobný návrh. To je důležité - během práce existuje riziko, že například zapomeneme na to, na jakou délku jsme desku na druhé straně uřízli.

Začínáme tím nejtěžším - příprava noh lavičky. Na zadní část používáme desky o rozměrech 90 cm x 15 cm a tloušťce 4 cm. Na levé straně označíme ze shora body s následujícími délkami: 48 cm: 6 cm: 36 cm.

Na pravé straně: 25 cm ze shora a 10 cm ze spodu

Nahoře: 1,5 cm zprava

Dole: 5 cm zprava

Kromě toho na úrovni dříve označených 6 cm zprava označíme 8 cm vodorovně doleva. Spojíme určené body nakreslením čárek tužkou. Získáme tvar, ve kterém jsou opěradlo lavice a zadní nohy ohnuty dozadu. Delší rameno bude sloužit jako podpěra. Takto vytvořený nákres vyřízněte ze dvou desek.

Poté vytvoříme návrh předních nohou. Na deskách o rozměrech 44 cm x 10 cm, tloušťce 4 cm, označte:

Na levé straně: 20 cm ze shora

Na pravé straně: 2 cm ze shora

Nahoře: 7 cm zprava

Dole: 7 cm zprava

Kromě toho ve výšce 20 cm ze shora označte bod 2,5 cm z pravé strany. Poslední bod je také „uvnitř“ prkna, 2 cm ze spodu a 7 cm zprava. Po vytvoření nákresu vyřízněte tvar vykružovačkou.

Spojte oba vyřezané prvky s deskou o rozměrech 46 cm x 6 cm a tloušťce 6 cm v horní části a deskou 60 cm x 6 cm v místě, kde je kratší noha ohnutá. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dobrému uložení prvků - příčné desky by měly být navzájem rovnoběžné a spodní podpěry lavice - rovné.

Zahradní lavice - Baumax.cz

Dolní příčka mírně vyčnívá za linií nohou. Je potřeba ji uříznout, aby měla rovné hrany. Stejným způsobem vyrobíme druhý bok lavičky. Dále mezi oba prvky položte dlouhé desky - 152 cm x 12 cm a 2 cm silné, které vytvoří základ sedáku. Z vnější strany pro každý spoj použijeme dva šrouby.

Zůstala poslední deska velikostí 152 cm x 12 cm a tloušťkou 2 cm. Označíme vhodné rozměry tak, aby po oříznutí vytvořila příčníky mezi dlouhými deskami – to zaručí stabilitu konstrukce, opěráku a sedáku. Desky o rozměrech 170 cm x 15 cm budou tvořit sedák a opěradlo. Přišroubujeme je k rámu. Dvě na opěradlo, tři na sedák – jedno z nich bude muset zkrátit na vhodnou délku.

Tímto způsobem se nám podařilo vyrobit zahradní lavičku – stabilní a pevnou! Nyní vše, co musíte udělat, je dřevo obrousit a natřít na jakoukoliv barvu, která se vám líbí. Pokud jsme místo klasického dřeva zvolili palety a chceme zachovat efektní původní barvu materiálu, stačí jej natřít bezbarvým lakem.

Rozměry zahradního nábytku lze samozřejmě přizpůsobit vašim vlastním potřebám. Palety i masivní dřevo tvoří velmi pevný materiál, ze kterého lze vyrobit pevné a kvalitní zahradní lavičky. Aby dřevěný povrch nebyl příliš tvrdý, můžete na něj položit zahradní polštáře - dostupné v různých vzorech a barvách, které perfektně zapadnou do aranžmá každé zahrady. Výběr je obrovský! K tomu vhodně sladěný zahradní slunečník a máme hotové místo skutečné relaxace pro celou rodinu! Takto vyrobená zahradní lavička poslouží po mnoho let. Kdo ví, možná se nám zalíbí tato kutilská zkušenost natolik, že budeme si chtít vyrobit i jiný zahradní nábytek? Zahradní lavice jsou skvělým začátkem pro kutilství! Je pravda, že to chce trochu času, ale výsledkem je pocit radosti a uspokojení z provedené práce.

Zpět