Zahradní jezírko – aranžmá 2022

08.04.2022

Zahradní jezírko je malá umělá vodní nádrž, aranžovaná v zahradě jako dekorativní prvek.

Móda na zahradní jezírka se v posledních letech zrychlila, donedávna byla jezírka vzácností a dnes zdobí jak malé, tak velké zahrady. Stavba jezírka nevyžaduje specializované znalosti, mimořádné dovednosti, drahé materiály a nástroje. Je na dosah každého. Pokud vás zajímá, jakým způsobem vystavit a uspořádat jezírko, doporučujeme vám přečíst si náš článek. Připravili jsme ty nejzajímavější aranžérské nápady, které se jistě stanou hitem roku 2022. Vytvořte si s námi krásnou zahradu nejen pro vlastní potěšení, ale i pro všechny, kdo ji navštíví.

Zahradní jezírko- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Malá jezírka – výstavba

2. Typy zahradních jezírek - co byste měli vědět před výstavbou

3. Uspořádání zahradního jezírka v moderní zahradě

4. Co se vyplatí použít při uspořádání jezírka s velkou plochou?

- Vodní rostliny do zahradního jezírka

- Zajímavé nápady pro uspořádání malých zahrad

- Výhody vodní nádrže na zahraděMalá jezírka – výstavba

Pokud si chcete zahradní jezírko postavit sami, připravte si místo, materiály a nástroje potřebné k práci. 

Nejjednodušší formou jezírka je umělá nádrž umístěná v zemi. K výrobě jezírka můžete použít jak hotová plastová jezírka, dostupná v zahradnictvích a hobby marketech, tak i speciální jezírkové fólie, kterými se předem připravený důl vyloží. V případě použití folie, by se měla pod folii umístit geotextilie pro ochranu folie před poškozením.

Dnešní článek chceme věnovat uspořádání jezírka. Zde je na místě zdůraznit, že jezírko je nejen dekorativní prvek, ale pomáhá také udržovat biologickou rovnováhu a přívětivé mikroklima na zahradě. Vyplatí se jej mít? Určitě ano!

Zahradní jezírko- Baumax.cz

Typy zahradních jezírek - co byste měli vědět před výstavbou

Jezírko může v zahradě plnit několik funkcí. Styl uspořádaní by je měl zohledňovat. Při rozhodování o konkrétní funkci jezírka je potřeba jej určit při zařizování. O co vlastně jde?

Jezírko může být místem pro chov ryb. Jedním z nejoblíbenějších druhů jsou vícebarevní kapry koi. Tyto velmi půvabné chované ryby mohou být skutečnou atrakcí a jejich sledování pod vodou užasnou relaxací. Při rozhodování o chovu ryb v jezírku byste měli myslet na vhodné rostliny, dekorace a doplňky, které budou vodu upravovat, jako jsou jezírkové filtry a jezírkové filtry. Musíte mít na paměti, že ryby potřebují vhodné životní podmínky, jedním z klíčových je vhodná hloubka vody. Pro chov ryb musí být nadrž alespoň 1,5 m hluboká.

Velmi oblíbená jsou také minimalistická jezírka. Dekorativním prvkem jsou zde malá kamenné nádrže instalované ve středu pozemku. Často jsou kombinovány se zahradní fontánou. Pokud je doplníte vhodnými rostliny, celek vytvoří okouzlující prvek zahradního aranžmá.

Při rozhodování o jezírku tohoto typu postarejte se o elegantní jezírkové dekorace, jezírkové osvětlení , které zdůrazní jeho krásu zejména večer a v noci, a také fontánová čerpadla, která jsou nezbytná pro správné fungování zahradní fontánky.

Nejnáročnějším typem jezírka je jezírko s potůčkem. Proč? Protože potřebuje hodně místa pro instalaci a přesný mechanismus, který stimuluje cirkulaci vody. Přestože je jeho uspořádání náročné, je nejatraktivnější. Kaskádové jezírko okouzlí svým vzhledem a uklidní jemným šumem vody.

Zahradní jezírko- Baumax.cz

Uspořádání zahradního jezírka v moderní zahradě

Uspořádání jezírka by mělo být v souladu se stylem, ve kterém byla zahrada navržena a uspořádaná. Nejčastější chybou je stylingový mišmaš. Jste-li majitelem zahrady udržované v moderním stylu, úprava jezírka by měla být pokračováním tohoto stylingu. Harmonická zahradní výzdoba, důsledná kombinace jednotlivých dekorativních prvků a důslednost při zdobení jsou klíčem k úspěchu, kterým je krásná zahradní krajina.

Co se vyplatí použít při uspořádání jezírka s velkou plochou?

Čím větší jezírko, tím větší možnosti, ale zároveň těžší úkol. Při plánování designu velkého jezírka se vyplatí zaměřit se na různé vodní rostliny, větší a menší ozdobné kameny a kaskády, které dodají celku výjimečně elegantní charakter. Pokud chcete v jezírku chovat ryby, důležité je vybrat druhy rostlin, se kterými budou žít v symbióze.

Dno jezírka se vyplatí ozdobit světlými kamínky, díky kterým bude vypadat elegantně a rostliny a ryby plovoucí v něm budou lépe vidět.

Vodní rostliny do zahradního jezírka

Lekníny patří mezí nejoblíbenější rostliny, které vždy potěší a jsou nejčastěji volenými dekorativními prvky, které se pořizují do jezírek, aby krásně ozdobily jeho vodní hladinu. Tyto rostliny se dají pořídit v různých barvách, ale také i tvarech květů. Velmi populární jsou bílé odrůdy, však i růžové nebo žluté vypadají skvěle na hladině vody. Výběrem různých odrůd rostlin docílíte toho, že vodní nádrž bude vypadat opravdu kouzelně. Velké a malé zahradní jezírko krásně ozdobí rovněž rostliny, jako je zimní přeslička nebo šípatka vodní. Pro středně hluboké jezírko doporučujeme: orobinec úzkolistý a leknín. Možností je mnoho. Kompozice vzniklá spojením různých druhů rostlin těch nad hladinou a pod vodou vytvářejí pohádkové aranžmá. Pokud hledáte další informace nebo inspirace navštivte naše zahradní centrum, kde najdete bohatou nabídku rostlin, trav, keřů a stromku.

Zahradní jezírko- Baumax.cz

Zajímavé nápady pro uspořádání malých zahrad

V případě, že nemáte na jezírko moc místa, budete si moci vybrat hotové vodní instalace s fontánkou. Je to lepší řešení než instalace velké nádrže, která zabere větší část vaší zahrady. Malé instalace jsou určeny pro malé zahrady a pozemky. Kaskády nebo fontánky skvěle zapadnou do uspořádání zahradního prostoru v moderním stylu. Proto jsou tolik populární v moderních minimalistických zahradách. S jejích pomocí můžete vytvořit krásné zátiší.

Kaskáda s tekoucí vodou udělá jezírko ještě zajímavějším. Udělejte si tedy v jezírku fontánu nebo kaskádu. Někdy si můžete rovněž vybrat hotové prvky, které kombinují obě řešení a jezírka velmi zkrášlí.

Velmi zajímavým řešením je pořídit si na zahradu malé jezírko, které lze v noci osvětlit. K tomu se vám bude hodit světelná LED fontána.

Zahradní jezírko- Baumax.cz

Výhody vodní nádrže na zahradě

Zahradní jezírka mohou být zajímavou alternativou k zahradním bazénům - nevyžadují tak velký prostor a náklady na jeho výstavbu budou mnohem nižší - a to je důležité. I když malé jezírko neumožňuje koupání, je nádhernou vizitkou zahrady, které zvukem šumící vody zve k odpočinku a relaxaci mezi zeleni. Vodní prvky instalované na zahradě navádějí uklidňující atmosféru a pomáhají snižovat okolní teplotu v obzvláště horkých dnech. Ale to není vše. Mají rovněž pozitivní vliv na zahradní mikroklima.

Zahradní jezírka přitahují ptactvo, které tak získá atraktivní místo ke koupání a nezávadnou pitnou vodu. Voda v moderní zahradě přitahuje i obojživelníky – ropuchy a žáby – a hmyz, jako jsou vážky. Voda je život, pokud ji chcete integrovat do výzdoby vaší zahrady, pak získáte mnohem víc, než jen prvek, který ji ozdobí.

V neposlední řadě také stojí za to pamatovat na přizpůsobení stylu jezírka vlastním preferencím a možnostem. Krásně upravené zahrady prezentované v zahradnických časopisech nemusí ve skutečnosti vypadat tak dobře, jak se zdají na fotografiích, a jejich péče může však výrazně převyšovat naše možnosti. Čím precizněji bude výstavba jezírka provedena, tím pak méně oprav a prací bude v budoucnu vyžadovat.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jaké vybrat čerpadlo pro zahradní jezírko?


Zahradní jezírko s kaskádou – inspirace


Jak postavit zahradní jezírko?


 

Zpět