Zahradní jezírko s kaskádou – inspirace

14.06.2021

Zahradní jezírka- Baumax.cz

 

Vodní prvky v zahradě vytvářejí specifické mikroklima, zpestřují její vzhled a dodávají jedinečné kouzlo. Dokonale splynou s rostlinnými a květinovými aranžmá. Ne každý uvnitř zahrady má však místo pro obrovský rybník s fontánou uprostřed. Alternativou pro malé zahrady jsou zahradní jezírka s kaskádou. Voda šplouchající z kaskády vodopádu nás uklidní příjemným pro ucho zvukem, dodá zahradě dynamiku a okysličí vodu v nádrži. Stavba malé kaskády není ani obtížná, ani nákladná. Zajímá vás, jak uspořádat jezírko se šplouchající vodní kaskádou? Poradíme!


V tomto článku:

1. Vodní kaskády na zahradě

2. Jak postavit vodní kaskádu?

3. Čerpadla pro vodní kaskády


 

Vodní kaskády na zahradě

Kaskáda v zahradním jezírku je skvělý způsob, jak aranžovat zahradní prostor a oživit obvykle statické vodní nádrže. Realizace takového projektu se řídí myšlenkou odpočinku v přírodě – relaxace a zvuku šplouchající vody v pozadí. Malé vodní plochy jsou vždy zajímavou ozdobou zahrady a tato malá zahradní architektura je obvykle navržena tak, aby napodobovala přírodu.

Vodopád lze postavit i v malé zahradě. Některé návrhy umožňují konstrukci i na zdi budovy. Nejúčinněji však bude vypadat kaskáda na svahu poblíž jezírka. Zasazená rostlinami a vhodně dokončená se stane prvkem, který oživí zahradu a přiláká do ní užitečný hmyz a ptáky. K vytvoření našeho projektu můžeme použít: vytesaný kámen, slínkové cihly nebo dřevěné kulatiny. Stojí však za to použít kámen, který pochází z okolí, kde bydlíme. Přečtěte si, jak zpestřit zahradní jezírko vytvořením vodní kaskády a jak postavit vodopád nad zahradním jezírkem a jaké čerpadlo použít k napájení těchto konstrukcí.

Zahradní jezírka- Baumax.cz

Jak postavit vodní kaskádu?

Zahradní jezírko s přilehlým přírodním nebo umělým násypem je ideálním místem pro vytvoření vodní kaskády, která bude proudit z kopce k jezírku v podobě několika vodopádu. Při stavbě takových vodních kaskád budeme potřebovat flexibilní jezírkovou fólii (může to být plachta pro zahradní jezírka, která se používá pro jejich utěsnění, polyesterová podložka, úlomky hornin, které zamaskují okraje jezírka a vytvoří okraje vodopádů, a také větší množství menších kamenů a malých oblázků, které umístíme na dno jezírka. Větší konstrukce vyžadují vyztužení maltou.

Proud vody v našem jezírku probíhá v uzavřeném systému. Pro konstrukci malé vodní kaskády stačí gumová hadice. Bude také nutné použít speciální jezírkové čerpadlo, které čerpá vodu z jezírka do horní části potoka. Pokud jste se rozhodli pro ponorné čerpadlo, umístíte jej do nejnižšího bodu nádrže. Nejlépe na kamenném podstavci, aby nevysávalo přebytečné nečistoty a bahno ze dna rybníka. Je také možné dokoupit čerpadlo na špinavou vodu, které může stát přímo na dně naší nádrže. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na napájecí kabel čerpadla, který musí být dodatečně zabezpečený. Kabel je připojen k utěsněné krabici se zásuvkami. Napájecí obvod zařízení k jezírku musí být vybaven jističem nadproudu a zbytkového proudu, aby byla zajištěna bezpečnost používání zařízení napájených 230 V.

Při zahájení výstavby vodní kaskády je třeba nejprve správně tvarovat kopec sousedící s vodní nádrží. Na nábřeží vyvrtáme koryto potoka tak, abychom vytvořili stupně a svahy, čím vyšší je, tím hlasitější bude zvuk našeho potoka. Měli bychom také věnovat pozornost tomu, aby voda nestékala po celou dobu šikmo dolů. Vypadá atraktivněji, když se shromažďuje v malých prohlubních na každém stupni kaskády. Bude také vypadat přirozeněji, a když tam nasypeme kameny, bude snazší zamaskovat fólií nebo geotextílií. Navíc, i když vypneme čerpadlo, voda zůstane na jednotlivých kaskádových stupních a vytvoří pojítka pro ptáky a hmyz.

Očistěte dno žlabu z vyčnívajících kamenů, zbytku rostlin a kořenů. Poté rozložte podestýlku a na něj položte fólii. Pamatujte, že fólie by měla mírně vyčnívat přes okraje potoku.

Vedle potoka vykopejte kanál, do kterého umístíte potrubí připojené k čerpadlu. Jeho účelem je vést vodu z jezírka na vrchol potoka. Pokud má být potrubí ponořeno do nádrže vytvořené v horní části potoku, bude nutný zpětný ventil. Horní konec potrubí může také vyčnívat nad vodní hladinou a být ukrytý mezi kameny nebo vyčnívajícími horniny.

Posledním krokem výstavby vodní kaskády je pokrytí břehů potoka a okrajů vodopádů úlomky skal a kameny. Vnější stranu kamenů posypeme zeminou, abychom je stabilizovaly. Spustíme průtok vody a provedeme test, abychom zkontrolovali, zda jsou okraje potoka pevné. Pokud se voda rozlévá a vytéká do strany, bude nutné hotovou konstrukci upravit.

Jak jsme už zmiňovali výše, v konstrukci s vodní kaskádou teče voda v uzavřeném systému. Ohebné potrubí povede vodu z jezírka na vrchol potoka. U vodopádu nad jezírkem je výstup vody obvykle umístěn nad plochou skálou umístěnou svisle nad hladinou nádrže. Voda vytéká z potrubí nahoře, stéká dolů a vytváří kaskádový vodopád.

Taková konstrukce by měla být pevně vyztužena. Je proto nutné použít maltu k vyztužení násypu a položených na něm hornin, a také okrajů samotné nádrže. Nezapomeňte to udělat tak, aby vyztužení nebylo nápadné. Když je struktura stabilní a provedený test vodopádu je úspěšný, násyp kolem něj můžete pokrýt vegetací, což pomůže zamaskovat místa spojení prvků.

Zahradní jezírka- Baumax.cz

Čerpadla pro vodní kaskády

Nákup vhodného čerpadla pro vodní kaskádu je velmi důležitým faktorem v procesu vytváření vodní konstrukce, protože fungování vodní kaskády závisí do značné míry na parametrech čerpadla.

Vodní kaskády a potoky jsou napájeny speciálně upravenými čerpadly s vysokou účinností. Jejích kapacitu je potřeba zvolit adekvátně k následujícím parametrům: maximální šířka potoka nebo vodopádu, rozdíl mezi hladinou vody v jezírku a odtokovou hladinou potoka nebo vodopádu, počet dalších přípojek (např. fontán), pokud jsou napájeny ze stejného čerpadla.

Potřebnou kapacitu lze vypočítat pomocí vzorců nebo načtením z tabulek, které najdete v katalozích s jezírkovým příslušenstvím. Zpravidla se předpokládá, že na 1 cm šířky potoka (kaskády) je zapotřebí čerpadlo s maximální kapacitou 100 l / h. Čerpadlo pro 30 cm široký potok by proto mělo mít kapacitu nejméně 3 000 l / h. Potřebná výška čerpadla závisí na výšce potoka (kaskády) a průměru a délce hadice pro přívod vody. Čím delší a užší je hadice, tím vyšší by měla být výška zdvihu. Například do kaskády vysoké 4 m, vybavené hadicí o délce 10 m a průměru 25 mm, musí mít čerpadlo výšku zdvihu nejméně 6 m.

Zahradní jezírka- Baumax.cz


Inspirujte sie!!!

whitearmchairs beside plants woman wearing white shirt standing near the flower girl knocking on wooden door Kąpiel, Drewno Kominkowe, Projekt, Sauna, Cios, Gorący
Zahradní nábytek Zahrada a volný čas Zahradní domky Sauny

 

Zpět