Výměna interiérových dveří – co stojí za pozornost

22.11.2021

Dříve nebo později bude každý z nás čelit nutnosti vyměnit své interiérové dveře. Při velké rekonstrukci se naprostá většina lidí rozhodne vyměnit dveřní křídla a přemýšlí o demontáži staré zárubně. Výměna interiérových dveří svepomocí je extrémně náročný úkol, protože musíte mít základní znalosti o demontáži a výměně samotných křídel. Pokud se s tímto úkolem chcete vypořádat sami bez pomoci odborníka, určitě si přečtěte náš článek. Díky našemu krátkému návodu se dozvíte, jak vybrat správné dveře pro montáž, jak správně vyměnit interiérové dveře a jak vyměnit starou zárubeň za novou.

 

Interiérové dveře- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Dveřní křídla – jaké vybrat?
2. Montáž dveří na starou zárubeň
3. ShrnutíDveřní křídla – jaké vybrat?


Jedny z nejoblíbenějších jsou interiérové dveře otočné, které se hodí jak do paneláku, tak baráku. Jak název napovídá, křídlo těchto dveří je otočné , to znamená, že se otáčí kolem centrální osy, což umožňuje jejich otevření dovnitř i ven. Montáž otočných interiérových dveří vyžaduje vytvoření volného prostoru v místě otevírání křídla, aby dveřím nepřekážely žádné předměty a bylo možné je zcela otevřít. Dalším typem jsou dřevěné interiérové dveře dvoukřídlé. Poskytují extrémně široký otvor do sousední místnosti díky dvojitým křídlům (velmi často proskleným). Vypadají skvěle ve velkých interiérech, ale vyžadují mnohem více volného prostoru pro jejich instalaci. Montáž venkovních a vnitřních interiérových dvoukřídlých dveří umožňuje umístění klik na oba křídla, což umožňuje jejich otevírání z obou stran sousedních místností.

 

Interiérové dveře- Baumax.cz

 

Dalším velmi oblíbeným modelem jsou posuvné dveře, jejichž křídla se montují svisle na kolejnice. Díky nim lze dveře otevírat posuvně, aniž by bylo nutné je naklápět, což svým způsobem ovlivňuje šířku průchodu křídly. Protože samotný systém otevírání dveří umožňuje ušetřit volné místo v bytě, je jejich instalace vhodná pro malé a panelové byty. Neméně oblíbené jsou shrnovací dveře, které se otevírají jako typická harmonika. Shrnovací dveřní křídla jsou vyrobena ze dřeva nebo materiálu podobného dřevu a každý prvek / spoj má samostatný pojízdný jezdec, který umožňuje pohyb v kolejnicích. Systém otevírání dveří trochu připomíná posuvné dveře, jelikož skládací harmoniky umístěné na kolejnicích také nevyžadují mnoho místa. Takové dveře mohou mít nastavitelnou šířku a samotná montáž není obsáhlá. Posledním z popularních typů jsou moderní interiérové dveře skládací, které se podobně jako výše zmíněné skvěle hodí do malých prostorů. Obvykle takové dveře fungují jako dokonalý oddělovač mezi kuchyní a obývacím pokojem nebo technickou místností. Skládací dveře lze pořídit v nejrůznějších barvách a dekorech, a proto kromě své funkčnosti plní také dekorativní funkci.
 

Interiérové dveře- Baumax.cz

 

Montáž dveří na starou zárubeň  


Zpravidla se doporučuje odstranit starou zárubeň spolu s demontáží starých dveří. Existují však případy, kdy je možné ji ponechat, ale měli byste pečlivě prozkoumat stav zárubně a rozhodnout, zda unese nové dveřní křídlo a zda jeho stav umožnuje jeho opětovné použití po dobu nejméně několika či více let. Při montáži nového dveřního křídla na starou zárubeň se ujistěte, že: vnitřní dveře mají stejné rozměry jako zárubeň, že rozteč pantů je stejná a klika dveří je ve stejné výšce jako u kovové zárubně. Při výměně dveří a jejich montáži na původní kovovou zárubeň stačí vyjmout dveře z pantů a vložit nová křídla do zárubně pro interiérové dveře.

Pokud se však původní typ nevejde do nových křídel, je nutné je vyměnit za nové.
 

1.Rám by měl být oříznut ve všech rozích a nad samotnou podlahou staré zarubně.
2. Následně je nutné vyříznout upevňovací kotvy nebo je vybourat ze zdi.
3. Vypáčit zárubeň a vytáhnout ji.

 

Pro montáž nové zárubně po demontáži staré je nutné věnovat se trochu důležitější práci, než byl demontáž starých prvků. Prvním krokem je sestavení nové zárubně, která se většinou kupuje ve více dílech. Zárubeň by měla být montována na rovném povrchu chráněném fólií nebo páskou. Po sestavení všech prvků lze zárubeň osadit do dveřního otvoru a stabilizovat ji dřevěnými klíny. Pamatujte, že v této fázi je nejdůležitější dobře zaměřená šířka dveřního otvoru. Dalším krokem je kontrola vertikalních a horizontalních prvků, aby nové dveře správně fungovaly. Poté je potřeba rozepřít zárubeň dveří lištami a do všech vybrání by měla být aplikována těsnící pěna. Po vytvrzení pěny můžete přebytečnou pěnu odříznout a odstranit fixační klínky. Posledním krokem je zakrytí případných mezer pomocí ukončovacích lišt nebo maskovacích pásků.
Takto připravený dveřní otvor a nová zárubeň by měly umožnit pohodlnou montáž nových dveřních křídel. Stejně tak lze instalovat dveře na míru, které by měly mít odpovídající typ zavěsů a zárubeň přizpůsobenou typu dveří. Nezapomeňte však na instalaci dveří až po dokončení všech stavebních prací, zvláště pokud máte bílé interiérové dveře. Díky tomu se vyhnete případnému poškození nebo nečistotám.

 

Shrnutí

Doufáme, že náš článek bude nápomocný ve fázi demontáže a montáže zárubní ve vašem bytě a instalace nových dveří bude pouze formalita. Jen nezapomeňte na ten nejdůležitější krok, kterým je výběr nových dveřních křídel. Samotný způsob otevírání dveří může mít obrovský vliv na každodenní používání domacích interiérů. Vyplatí se použít některé dveřní systémy, abyste získali volný prostor v malém bytě. Zvažte každou z možností a přizpůsobte své nové interiérové dveře uspořádání vašeho interiéru. Hodně štěstí!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Terasová dlažba Toroni Brown Obkladový kámen Roma Terasová dlažba Breslau Obkladový kámen Mirror Kalahari

 

Zpět