Jak olemovat koberec doma

09.02.2022

Koberce jsou efektní ozdobou podlahy, ale postupem času ztrácejí svůj stylový vzhled a začínají jevit známky opotřebení. Nejrychleji se opotřebovávají na okrajích, které se třepí v důsledku zachycení při chůzi a vysávání nebo jejich tažení při přemísťování koberců nebo nábytku. Co lze udělat s roztřepenými okraji koberců, abyste jim dali druhý život? Jaký typ materiálů pro obšití koberce si vybrat?

Díky lemování okrajů získávají koberce, kobercové krytiny a běhouny druhý život. Obšití také ovlivňuje životnost.

 

Koberce- Baumax.cz

 

V tomto článku:

1. Kdy se vyplatí olemovat okraje

2.Strojové obšívání s ​​pomocí nití, tedy overlock

3. Ruční obšívání – kdy je vhodné je provést místo použití stroje?

4. Obšívání koberce či kobercové krytiny svépomocí – stojí za to je vyzkoušet?

5. Olemování okrajů ozdobnou páskou

6. Jak svépomocí obšít okraje koberce či kobercové krytiny?



Kdy se vyplatí olemovat okraje

Koberce do obývacího pokoje a metrážové koberce se lemují nejen v případě poškození okrajů. Tento způsob renovace je rovněž skvělým řešením, pokud se rozhodnete předělat obývací pokoj, ale zjistíte, že v místech, kde léta stál těžký nábytek, se rouno nenávratně zdeformovalo či má trochu jinou barvu, takže část koberce nebo kobercové krytiny je třeba jednoduše odříznout a znovu olemovat.

Jindy je koberec ve velmi dobrém stavu, ale už se nám okoukalo jeho uspořádání v místnosti či jeho velikost. V této situaci někdy stačí rozdělit velkou podlahovou krytinu, tak aby vznikly menší koberečky  či běhouny a pak nimi oddělit zóny v obývacím pokoji – například na místo k posezení nebo na jídelní kout.

Někteří se rozhodují olemovat čerstvě zakoupený koberec, díky čemu zvýší životnost výrobku. Kdy se to vyplatí? Zařizujete-li například pokojíček pro dítě, a na podlahu v místnosti chcete dát koberec. Může se stát, že dítě po spatření vyčnívající nitě zatáhne za ní, tak že poškodí nový koberec (viz. dětské koberce).

Obšití koberců má kromě praktické funkce rovněž estetickou funkci. Koberec, který má pohledné zakončené okraje, vypadá mnohem elegantněji než ten jen surově ořezaný – tento argument nepochybně přesvědčí milovníky minimalistických či glamour aranžmá. Je to samozřejmě jen na vás, jak svůj koberec upravíte, aby se co nejlépe prezentoval v místnosti.

 

Koberce- Baumax.cz

 

Strojové obšívání s ​​pomocí nití, tedy overlock

Nejčastěji používaným způsobem pro obšití okrajů koberců nebo metrážových koberců je metoda s využitím specializovaného stroje a dekorativních polypropylenových nití (tzv. overlockový steh). Tato metoda vám vždy zaručí velmi precizní výsledný efekt, a navíc umožní obšít okraj podlahové krytiny v libovolné barvě, třeba ve stejné jako koberec. Můžete proto použít niť téměř splývající s rounem či  naopak použít na koberec kontrastní barvu nitě. Vhodná úprava dodá vašemu koberci atraktivní vzhled.

Strojní lemování je vhodné použít na koberec a kobercové krytiny z umělých vláken, typu polypropylen, polyester či viskóza, které jsou dost tvrdé, tlusté a tuhé, takže ruční šití jehlou a nití by bylo zdlouhavé a mimořádně pracné, a tudíž i zcela nerentabilní.

 

Koberce- Baumax.cz

Koberce- Baumax.cz
 

Ruční obšívání – kdy je vhodné je provést místo použití stroje?

Ruční techniky šití, podobně jako strojové, mají zcela konkrétní použití. Ruční úprava okrajů se doporučuje pro ručně vázané a vlněné koberce. Proč? Vlněné koberce mají krásné, matné rouno, a pro strojové obšívání okrajů koberců se používají lesklé polypropylenové nitě, takže výsledný efekt takové metamorfózy nevypadá dobře a často nesplňuje očekávání zákazníků.

Služby ručního obšívání se vyplatí využít i v případě, když koberec či kobercová krytina má vespodu   tuhou a drolící se podložku - taková podložka se může při strojovém zpracování zcela poškodit či její části po pár měsících odpadnout spolu s dekorativním lemem.

Ruční lemování koberce anebo kobercové krytiny je o něco dražší než strojové šití, protože je náročnější, ale také personalizovanější a odolnější. Pomocí ruční metody může odborník navíc vrátit původní tvar ručně tkanému koberci, který kvůli chybějícímu obšití přestal připomínat obdélník, a jeho okraje se zvlnily.

 

Koberce- Baumax.cz

Koberce- Baumax.cz

Obšívání koberce či kobercové krytiny svépomocí – stojí za to je vyzkoušet?

Vše záleží na tom, zda máme volný čas a trpělivost. Musíte také počítat s tím, že efekt naší práce nebude zdaleka ideální, pokud nejsme zkušení v lemovaní koberců či jiné podlahové krytiny. Pokud však jde o samotnou úsporu, většinou nebývá příliš velká, vezmeme-li v úvahu, že služba obšívání kobercových běhounů, kobercových krytin či koberců je investicí v řádu několika desítek až stovek korun za metr látky (nový koberec či koberec objednaný u výrobce mohou zákazníci obšít za ještě méně peněz).

Ruční obšívání koberců svépomocí se nevyplácí, když chcete koberec rychle, efektivně a bez problémů obnovit. Předáním koberce či kobercové krytiny odborné firmě si můžeme být jistí, že službu provedou lidé se zkušenostmi, mající odpovídající nářadí a znalosti. V důsledku toho bude tkanina dokončena rovnoměrně a lemování vydrží několik až několik desítek let. Nitě navíc nemusíte shánět nebo kupovat, protože je bude mít vybraná odborná společnost.

Ruční lemování syntetického koberce či kobercové krytiny se samozřejmě nevyplatí - vzhledem k výše zmíněným vlastnostem se okraje takového výrobku ukončují pouze strojově.

 

Koberce- Baumax.cz
 

Koberce- Baumax.cz
 

Olemování okrajů ozdobnou páskou

Mnohem jednodušší je obšít poškozené okraje koberců či metrážových koberců bordurou, tedy ozdobnou páskou. Takové lemování působí velmi elegantně a dokáže zcela změnit vzhled kobercové krytiny – barevná lemovací páska oživí jednotný moderní koberec a zároveň osvěží vzhled interiéru. Vybírat můžete z různých kobercových lemovek dostupných v nabídce textilní galanterie a krejčovství – jak z bavlny, tak polypropylenu, polyesteru, veluru a umělé kůže. Některé z nich jsou více sametové na dotek a mají efektní lesk, jiné mají matný povrch a pletenou strukturu, takže se hodí spíše na podlahu do bytů ve skandinávském či boho stylu.

Koberce- Baumax.cz


Jak svépomocí obšít okraje koberce či kobercové krytiny?

Obšití okrajů kobercové krytiny ozdobnou páskou, na rozdíl od zdání, není vůbec složité a nevyžaduje žádné specializované nástroje. Vše, co musíte udělat, je jen si připravit: velké a ostré nůžky, žehličku a textilní samolepící kobercovou lemovku s lepidlem (tento výrobek se prodává ve specializovaných prodejnách). Pokud zvolíte obyčejnou lemovací pásku, budete potřebovat navíc lepidlo na koberce.

V první řadě musíte koberec zastřihnout nůžkami – abyste to udělali přesně a rovnoměrně, je nejlepší označit řez na zadní straně. Teoreticky můžete lemovat koberec jakéhokoliv tvaru, ale pro člověka bez zkušeností to bude velká výzva. Po oříznutí okrajů je třeba podlahovou krytinu vyčistit anebo odnést do čistírny pro odstranění nití, které se uvolnily během stříhání.

Dále je potřeba polepit okraje kobercové krytiny lepící textilní páskou. K tomu použijte žehličku. Je potřeba dbát na to, aby obložení ok

rajů páskou provést velmi přesně a pečlivě. Pak po obložení okrajů kobercové krytiny vyžehlete pásku z obou stran žehličkou nastavenou na maximální teplotu. Lepidlo pro lepení za tepla přilepí oba povrchy k sobě tak pevně, že se lem neodlepí ani při praní na 40 stupňů. Hotovo!

Stejným způsobem můžete dát kobercové krytině a vaší místnosti druhý život tím, že z metrážového koberce uděláte módní kusový koberec.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!

Jaký zvolit koberec do obývacího pokoje
Nejmódnější koberce – klasika, která se vždy ubrání
Umělá tráva - jak čistit tento typ krytiny?

 

Zpět