Rozměry kuchyňských skřínek

29.04.2021

 

Návrh kuchyňské linky je docela komplikovaná záležitost! Prostor je omezený, takže abyste mohli dobře naplánovat všechny kuchyňské skříňky, musíte si pečlivě promyslet, co potřebujete. Protože stojící kuchyňské skříňky jsou klíčovým problémem při navrhování uspořádání kuchyně, výrobci kuchyňského nábytku nám trochu usnadnili úkol - rozměry hotových skříněk jsou standardizované a mají stejné rozměry, což usnadňuje sladění potřebného kusu nábytku s prostorem a domácími spotřebiči. Umožňuje také snadno kombinovat skříňky z různých kolekcí. U takového kuchyňského nábytku jsou šířka, výška a hloubka obvykle k dispozici v přesně určených variantách, a díky přesným rozměrům stěn si jednoduše můžeme vybrat z katalogu, co se nám nejvíc líbí a co nám vyhovuje (zejména pokud používáme modulární nabídku nábytku) a vytvořit sestavy kuchyňského nábytku dle našich potřeb. Pouze nábytek navržený na míru nám dává větší svobodu, díky níž můžeme využít každý centimetr našeho kuchyňského prostoru

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Standardní rozměry kuchyňských linek

 

Rozměry kuchyňských skříněk by měly být vybírány podle velikosti místnosti a potřeb uživatelů - kromě toho také jiných mnoho parametrů, jako je výška spodních kuchyňských skříněk, která je přizpůsobena průměrné výšce spotřebitelů.

Spodní kuchyňské skříňky jsou obvykle vysoké přibližně 82 centimetrů a při použití kuchyňských pracovních desek a příslušenství je jejich výška obvykle až 90 centimetrů (hodně záleží na tloušťce vybrané pracovní desky). Spodní skříňky jsou široké mezi 15 a 90 centimetry a v obchodech najdeme nejčastěji následující šířky kuchyňských skříněk: 15, 20, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 80, 90 centimetrů - toto množství rozměrů umožňuje pečlivě naplánovat vestavbu bez plýtvání prostorem. Standardní hloubka spodních kuchyňských skříněk je obvykle v rozmezí 50-55 centimetrů, ale vždy bychom měli zahrnout dalších 5 centimetrů na pracovní desku. Hloubka kuchyňských skříněk by však měla být alespoň 60 centimetrů, pokud na ni plánujete instalovat indukční varnou desku nebo plynový sporák. Také skříňky pod dřez by měly být hlubší než standardní rozměry kuchyňských skříněk. Při hledání svého vysněného kuchyňského nábytku nejprve začněte výběrem domácích spotřebičů a všech vestavěných prvků a poté upravte rozměry skříněk. A jaké jsou rozměry horních kuchyňských skříněk? Horní kuchyňské skříňky jsou rozmanitější díky tomu, že se nemusí přizpůsobovat vestavěným spotřebičům - šířka kuchyňských skříněk je obvykle mezi 30 a 90 centimetry, výška horních skříněk začíná od 30 centimetrů a může být dokonce větší než metr! Hloubka horních skříněk je však mnohem menší než hloubka spodních skříněk - obvykle je v rozmezí 30–40 centimetrů.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Uspořádání kuchyně

 

Jak navrhnout kuchyň?

Výsledný vzhled kuchyňské linky je primárně ovlivněn oblastí, kterou máte k dispozici. Podle toho, jak velká je vaše kuchyně, můžete byt kuchyňská linka navržená v různém uspořádání.

Jaká je výška kuchyňské linky optimální?

Na co byste si měli pamatovat? Bez ohledu na výšku kuchyňských skříněk, které zvolíte, musíte pamatovat na to, že horní skříňky by měly být zavěšeny nejméně 45 centimetrů od pracovní desky. Proč je to důležité? Příliš nízko zavěšené horní skřínky znemožňují pohodlnou přípravu jídel - v situaci, kdy je kuchyňský nábytek zavěšen příliš vysoko, se může ukázat, že se nebudete moci dostat k obsahu horních skříněk.

Navrhujeme dispoziční řešení kuchyně

Jak již bylo zmíněno, hodně záleží na tom, jak velký prostor kuchyně máme. Vyberme si potřebné vybavení, jako je lednička, sporák, trouba nebo myčka nádobí, a přemýšlejme, které z nich budou volně stojící a které budou vestavěné. Zvažme, jak můžeme uspořádat kuchyňský nábytek - bude to ve tvaru písmen I, L, U nebo možná upřednostňujeme verzi ve dvou řadách? Typická hloubka kuchyňských skříněk, výška a způsob otevírání nám často může toto uspořádání nábytku určit – v garsonkách s největší pravděpodobností zvolíme jednořadé uspořádání, ve kterém pomocí horních skřínek výrazně zvětšíme prostor pro uskladňování jídla a nádobí.

Atypický kuchyňský nábytek

Co bychom měli dělat, když nám rozměry kuchyně brání v dokonalém přizpůsobení kuchyňského nábytku? Pak zvažte rohové skříňky - díky své velké hloubce vám umožní ukládat například hrnce a pánve. Uvažujme také o zásuvkách ve skřínkách - pokud jsou prostorné a mají dostatečnou hloubku, bez problémů do nich dokážeme uložit mnoho kuchyňského náčiní a zásob jídla.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Neobvyklé rozměry kuchyní

Kuchyně, a tedy i nábytek v nich, musí být přizpůsobeny uživatelům - co se týče šířky i hloubky skříněk. Pokud jste vysocí nebo nízcí, nezapomeňte, že kuchyňské skříňky lze upravit - kuchyňský nábytek lze mimo jiné přizpůsobit vašim potřebám pomocí nastavitelných nožek, které skryjí kuchyňské sokly. Důležité jsou také pracovní desky - také u kuchyňské desky můžeme do skříňky přidat nebo ubrat několik centimetrů, pokud její výška není ideální. Výška pracovní desky je klíčovou otázkou - pokud tento rozměr není přizpůsoben našim potřebám, bude pro nás vaření namáhavé a provádění základních kuchyňských činností způsobí bolesti zad.

Co byste měli vzít v úvahu při výběru kuchyňských pracovních desek a čel skřínek?

Při zařizování kuchyně je potřeba pamatovat na to, aby nábytek byl nejen praktický, ale také estetický. Kuchyňské skříňky se nám musí líbit, takže při výběru čel ke kuchyňským skřínkám je také třeba zvážit, jak vypadají a zda odpovídají vzhledu ostatního nábytku v místnosti. Kuchyně jsou často kombinovány s obývacími pokoji, proto stojí za to se postarat o jednotné uspořádání nábytku ve všech částech místnosti. Kuchyňské stoly a jídelní stoly umožňují praktické uspořádaní prostoru v obývacích pokojích s kuchyňským koutem.

Pracovní deska je také důležitá. Připravujeme jídlo na kuchyňské lince, takže pracovní deska musí být pohodlná a vyhovovat našim potřebám, pokud jde o délku a šířku, ale stojí za to zajistit, aby stylově ladila s vybranými skříňkami. Moderní kuchyňský nábytek vytváří stylovou a ergonomickou zástavbu, která vám umožní vytvořit největší možnou plochu pracovní desky.

Více produktů určených pro vybavení kuchyně najdete v obchodě BauMax. Čeká vás tady profesionální a přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou. 


 

 

Zpět