Rozměry interiérových a vchodových dveří

26.05.2021

Interiérové dveře- Baumax.cz

Rozměry vchodových dveří do domu a bytu jsou stanoveny stavebním zákonem. Stejně to platí pro interiérové dveře do místností určených k trvalému pobytu a do kuchyně. Ve zrekonstruovaných budovách, zejména v budovách pro více rodin, jsou však rozměry nového vnitřního dveřního křídla často přizpůsobeny stávající zárubni. Je-li to však možné, z estetických důvodů je nejlepší nahradit sadu, tzn. křídla s rámem.

V tomto článku

1. Typické rozměry interiérových a vchodových dveří

2. Neobvyklé rozměry interiérových a vchodových dveří

3. Jaký rozměr musí mít stavební otvor?

4. Jak si vybrat dveře do stylu interiéru?

Interiérové dveře- Baumax.cz+

Standardní rozměry vchodových dveří a atypických modelu

Při zpracování návrhu panelové budovy je developer povinen naplánovat rozměry interiérových vstupních dveří vedoucích do každého bytu tak, aby odpovídaly technickým pokynům obsaženým v ustanoveních stavebního zákona. To znamená, že šíře zárubně bude nejméně 90 cm široká a nejméně 200 cm vysoká. Při realizaci stavby by samozřejmě měly být připraveny o něco širší stavební otvory (s tzv. montážní vůlí, která je asi 2 cm), což později umožní správnou instalaci dveří.

V případě vchodových dveří do rodinných domů také platí stavební zákony, jsou však povoleny jak širší, tak i vyšší modely dveří. Během provozu bude mnohem pohodlnější přemístit nábytek a jiné velké předměty, pokud je šířka dveří alespoň 100 cm (pokud zvolíme dvoukřídlé dveře nebo s tzv. bočním světlíkem), bude tato šířka ještě větší. Navíc, pokud má někdo z členů domácnosti výšku basketbalisty, můžete si objednat atypický model dveří v příslušné výšce.

Interiérové dveře- Baumax.cz

Standardní rozměry interiérových dveří a atypické modely

V nových domech a bytech by dveře do místností určených k trvalému pobytu osob (tzn. do obývacího pokoje, ložnice) a do kuchyně měly mít v souladu se zákonem šířku nejméně 80 cm a výšku 200 cm. Jedná se o velmi populární velikosti dveří, takže jejich nabídka na trhu je velmi bohatá. U takových místností, jako je šatna, spíž nebo komora, může být šířka dveří 60 nebo 70 cm. Nabídka výrobců zahrnuje interiérové dveře i v jiných rozměrech - například 90, 100 nebo 110 cm široké a 215 cm vysoké. Širší vnitřní dveře – tzv. devadesátky (mají světlou šířku 90 cm) nebo stovky (mají světlou šířku 100 cm) budou perfektně fungovat v prostorných obývacích pokojích propojených s jídelnou a kuchyní.

Výšku dveří lze také přizpůsobit potřebám členů domácnosti. Na trhu najdete modely s výškou dveří cca 215 cm. Některé firmy nabízí na zvláštní objednávku dveře ve výšce až 250 cm.

Interiérové dveře- Baumax.cz

Vnitřní dveře a šířka a výška zárubně

Než si koupíte interiérové ​​dveře, měli byste zvolit správný typ zárubní. Pevné zárubně se používají v dělících příčkách o šířce 6 až 10 cm. Pokud však mají být dveře umístěny ve zdi o jiné tloušťce, budou lépe fungovat nastavitelné zárubně.

Nastavitelná zárubeň má po stranách odpovídající maskovací lišty, které zakrývají stěnu z obou stran, takže jsou všechny spoje neviditelné. Při instalaci dveří s pevnou zárubní je třeba dokoupit další krycí lišty, a oblé lišty, které esteticky zakryjí spojovací body se stěnou.

Zárubně pro interiérové ​​dveře mohou být například vysoké 203, 206, 210, 212 cm. V případě potřeby si můžete koupit zárubně na míru.

Interiérové dveře a rozměry stavebních otvorů

 

SPECIALISTA PORADÍ!

 

Odborníci radí, aby při hledání a objednávání dveří používat takové pojmy jako jsou: rozměry stavebních otvorů ve zdi, rozměry zárubní a rozměry dveřního křídla. Šířka a výška stavebního otvoru ve zdi by měla být měřena na několika místech - obvykle se uvádí nejmenší naměřený rozměr s přesností na milimetr.

U nastavitelných zárubní by otvory ve zdi měly být přibližně o 8 cm širší než dveřní křídlo a u pevných zárubní - šířka otvoru ve zdi by měla být o 11-11,5 cm širší než šířka dveřního křídla. V prvním případě jsou tedy rozměry otvoru pro dveře osmdesátky - 88 cm a ve druhém - 91 cm. Zatímco výška otvoru u nastavitelné zárubně 206-207,5 cm, a když máme pevnou zárubeň - 207,5-209 cm.

Interiérové dveře- Baumax.cz

Dveře, které budou ladit se stylem interiéru

Internetový obchod baumax.cz má ve své nabídce bohatý výběr vchodových a interiérových dveří. Vchodové dveře jsou k dispozici ve dvou variantech - vchodové dveře do rodinného domu a vchodové dveře do bytu. Koupíte zde také vhodné dveřní kliky pro vchodové dveře.

Pokud jde o interiérové ​​dveře, máme v této kategorii také široký výběr - od tradičních po atypické modely. Nejčastěji volené interiérové ​​dveře do domu a bytu mají otočná křídla. Stále častěji najdete také vnitřní posuvné dveře. Pokud ve standardní nabídce nenajdete vhodný model, můžete zvolit dveře na objednávku otočné nebo posuvné dveře na objednávku. Nezapomeňte však, že na dveře s nestandardními rozměry si budeme muset počkat o něco déle než na ty standardní.

Bez ohledu na to, jaký typ dveří zvolíte - moderní interiérové dveře nebo klasičtější, je nejlepší, aby pocházely ze stejné kolekce. To nám pomůže vytvořit jednotný design interiéru.

Bílé interiérové ​​dveře jsou módním a univerzálním řešením. Mohou tvořit jednu rovinu se stěnami stejné barvy nebo se mohou od nich zásadně lišit, když se zaměříme na silný barevný akcent stěn. Dřevěné modely jsou stejně populární jako bílé dveře. V malých bytech, kde se počítá každý centimetr, mohou být vhodným řešením shrnovací dveře.

Dveře a kliky by měli spolu ladit také v případě interiérových dveří. Správně zvolené dveřní kliky pro interiérové dveře zdůrazňují design daného modelu a doplňují estetiku místnosti.

Podívejte se také na naše webové stránky www.baumax.cz, pokud hledáte dveřní příslušenství a balustrády.

Interiérové dveře- Baumax.cz

Shrnutí - co ještě stojí za zvážení?

 Pokud máte pochybnosti o tom, zda jste provedli měření správně, obraťte se před zakoupením vchodových a interiérových dveří na prodejce nebo si objednejte profesionální firmu. O přesné měření a instalaci dveří se postarají odborníci.

Co když se rozhodnete sestavit dveře sami a uděláte chybu v měření? Nebude to takový problém, pokud je stavební otvor ve zdi větší než dveře, které jste koupili. Stačí jej potom zmenšit pro přizpůsobení k rozměrům dveří – pomocí pružné malty. Pokud je stavební otvor příliš malý, je to mnohem větší problém. Budete muset rozšířit otvor (není to však vždy možné, například když máme nosnou zeď) nebo vyměnit dveře (nejčastěji to můžete udělat za předpokladu, že se jedná o typické dveře).

 

Zpět