Proč krbová kamna kouří?

03.05.2022

Jakmile zapálíte krb, okamžitě ucítíte kouř? Místo úniku přes komín se kouří do místnosti? Sklo a vnitřek celých krbových kamen je pokrytý nevzhlednou vrstvou sazí? Všechny tyto problémy vás mohou od zatápění krbových kamen odradit, a přesto vzhled hořících polen v kamnech a přírodní oheň vytváří příjemnou atmosféru a nevyplatí se jej vzdát. Podívejte se, co nejčastěji může být příčinou nadměrného kouření při zatápění krbových kamen, a přečtěte si, jak takové problémy řešit.

Krbová kamna- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Problémy s krbem?

2. Proč můžou krbová kamna kouřit?

- Nevhodné nebo vlhké dřevo (nebo jiné palivo) pro kamna

- Ucpaný komín

- Další problémy s komínem

- Špatná ventilace

3. Jak nejlépe předejít problémům s kouřem z kamen v místnosti?

4. Jak dobře naplánovat připojení krbu?Problémy s krbem?

Krbová kamna jsou často doplňkovým způsobem vytápění místností, které nejen dodávají teplo, ale rovněž navádí příjemnou atmosféru. Krbová kamna a biokrb jsou efektnější než tradiční topidla. Problém s kouřem nastává nejčastěji u krbů na dřevo při přikládání dřeva, naopak v důsledku spalování paliva biokrby neprodukují nadměrné množství kouře.

Existuje několik možných důvodů, proč se z krbu kouří. S částí si s nimi poradíte sami, ale u složitějších problémů je lepší rychle zavolat kominíka, aby se problémů zbavit. Nepropadejte hned panice, jakmile zjistíte, že se z krbových kamen kouří. Kouř neohrožuje přímo vaše zdraví, ale může dráždit dýchací cesty nebo znepříjemnit vám posezení u ohně. Zakouřené místnosti budou rovněž vyžadovat častější renovaci, proto je třeba co nejdříve řešit, proč se vám z krbových kamen kouří.

Krbová kamna- Baumax.cz

Proč můžou krbová kamna kouřit?

Pokud kouř z krbových kamen ustupuje do místnosti, cítíte jej nebo jsou na skle a vnitřních částech topeniště vidět nevzhledné saze, je to problém, a je nutné zjistit co je příčinou. Podívejte se, jaké jsou nejčastější příčiny takových problémů a proč krby kouří.

Nevhodné nebo vlhké dřevo (nebo jiné palivo) pro kamna

Nejprve zkontrolujte, zda je palivo, které používáte při přikládání, vhodné. Především by polena měla být suchá - mokrá vytváří další, hustý a nepříjemný kouř. Mokré dřevo má navíc nižší teplotu spalování, takže spíše kouří než hoří. Nízká teplota spalování nevytváří dostatečný tah a zplodiny neunikají rychle a správně do kouřovodu a komínu.

Problémy může způsobit i nevhodné palivo. I když jehličnaté dřeviny příjemně voní, pryskyřice, která z něj vytéká, se přičiňuje ke vzniku saze, které se obtížně čistí. Do krbu je proto nejlepší použít dřevo z listnatých stromů. Bříza, dub, jasan, habr nebo buk budou dokonalé.

Ucpaný komín

Dobře navržený a postavený kouřovod by vám neměl dělat problémy. Udržování čistého komínu je nesmírně důležité, takže když je palivo vhodné a krb stále vylučuje kouř, a máte nečistý vzduch v místnosti, nezapomeňte zkontrolovat, zda tah komína je dostatečný a komín není ucpaný. Právě špatný tah je často příčinou tohoto problému. Nejprve zkontrolujte, zda je šířka komínového otvoru vhodná (je potřeba je přizpůsobit velikosti topeniště) a dostatečně vysoká (minimálně 4 m). Konstrukce komínu by rovněž měla mít jednoduchou a dlouhou konstrukci. Příliš klikaté komínové potrubí může způsobit zpětné proudění zplodin a špatný tah.

Nezapomeňte zkontrolovat ucpání komína – může se ucpat ptačími hnízdy, sazemi, klacky nebo listím a budete jej muset důkladně vyčistit. Silné znečištění si vyžádá návštěvu kominíka, stejně se vyplatí vybrat si profesionála, pokud chcete mít krb a komín opravdu dobře vyčištěný.

Další problémy s komínem

Problémem mohou být i dvířka krbové vložky, která pokud jsou netěsná mohou způsobit zpětné proudění kouře. Často jsou staré komíny netěsné a mezerami unikají zplodiny, které narušují tah komína. V tomto případě je dobré instalovat nerezovou krbovou vložku, která utěsní kouřovod. Dbejte rovněž na to, aby byly krbové vložky dobře napojeny na potrubí, a aby v potrubí spojujícím krb s komínem nebylo příliš mnoho ohybů. Pravidelně také kontrolujte krbovou vložku pro její průchodnost.

Špatná ventilace

Nedostatečný přívod vzduchu v místnosti může také způsobit nadměrné kouření. Ujistěte se, že je v místnosti dostatečná ventilace a vzduch, zvláště pokud máte těsné dveře a okna. Pomoci by rozhodně měla mírná ventilace oken. Pokud to nestačí, bude nutné zajistit další ventilační potrubí do komína. Dobře jej navrhněte, protože nesprávná řešení snižují tah a problém se bude vyskytovat i nadále.

Problém je viditelný zejména ve chvíli, kdy máte nainstalované uzavřené krbové vložky. Pak je obtížné zajistit dostatečný přísun vzduchu. V takové situaci je nutné se rozhodnout pro další ventilační potrubí do komína. Přívod vzduchu by měl být cca 10 m³ vzduchu na 1 kW výkonu krbu za hodinu. To umožní vhodnou úroveň spalování dřeva, omezí kouření a umožní vám vychutnat si potěšení z krbových kamen.

Krbová kamna- Baumax.cz

Jak nejlépe předejít problémům s kouřem z kamen v místnosti?

Je známo, že prevence je vždy lepší než následná oprava, proto se o své kamna starejte správným způsobem. Prevence může být nejlepším řešením a rozhodně se vám vyplatí při těchto potížích. Používejte především vhodné dřevo. Palivo by mělo být suché a pocházet z listnatých stromů. Také se ujistěte, že kamna jsou dobře napojeny do komína (dlouhá kouřová trubka spojující potrubí a kamna často způsobuje únik zplodin a znečišťuje vzduch) a zdali je potrubí jednoduché a bez překážek. Vrchol komína by neměl být příliš zdobený, aby měl průřez komínu po celé délce odpovídající šířku.

Pravidelně čistěte krb. Sklo a dvířka krbu je potřeba udržovat čisté a většinou jsou to první věci, které naznačují, kdy je třeba samotný krb čistit. Aby byl celý dům a byt bezpečný, měli byste dbát i na pravidelné čištění komína a kouřovodu. K tomu využijte odborníka, který zkontroluje, zdali je výkon a tah komína v pořádku. Pokud se objeví kouř, pokuste se problém co nejdříve opravit – není vhodné čekat až se problém sám vyřeší, aby se problém nezhoršil, ale rychle jednat, ať vám kamna co nejlépe slouží, máte čistý vzduch a tím i potěšení pří posezení u hořícího krbu.

Jak dobře naplánovat připojení krbu?

Správně navržená kamna, stejně jako vhodná konstrukce komína a kouřovodu je základem pro následné bezproblémové používání krbů v domácnosti. Správné používání neohrožuje naše zdraví či dokonce životy a je velkým potěšením. Přikládat a dívat se na hořící polena, je to nejhezčí, co můžeme zažít během zimních mrazivých dnů.

Postarejte se tedy o přiměřenou úroveň přívodu vzduchu, suché kusy dřeva a průchodnost v komíně. Pamatujte čistit sklo, tak i krbová dvířka. Až budete přikládat do ohně, buďte opatrní a kontrolujte zplodiny. Díky krbům bude místnost příjemná a útulná. Pro péči nebo při čištění krbu bude užitečné krbové příslušenství . V našem obchodě jsme pro vás připravili širokou nabídku jak krbových kamen, tak krbových vložek a příslušenství k nim. Pokud máte krb nebo se teprve chystáte jej pořídit, jste na správném místě.

Krbová kamna- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jaké vybrat vytápění pro dům


Solidní a moderní venkovní dveře


V jaké výšce zavěsit lampu nad stolem


 

Zpět