Podlahové panely jako parkety

16.01.2022

Podlaha je nedílnou součástí každého domova. Právě ona a podlahové desky dodávají interiéru jedinečnou atmosféru. Dříve nebo později si každý bude muset vybrat, jaký typ podlahových krytin zvolí do svého domu či bytu. Vyplatí se seznámit se sortimentem, který v současnosti výrobci nabízejí. Na základě jejich vlastností a zároveň barev a dekoru povrchu budete moci zvolit vhodné pro vás řešení. V následujícím článku se vám pokusíme představit výhody a nevýhody různých podlahových krytin, jako jsou parkety a laminátové podlahy. Je lepší zvolit laminátové desky nebo dřevěné parkety? Které z nich vybrat? Je přírodní materiál tím nejlepším řešením? Jaké druhy dřeva se do dané místnosti nejlépe osvědčí. Nebo vás spíše upoutá široká škála barev laminátových panelů na podlahu? Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, více se dozvíte v článku níže.

V tomto článku:

1. Charakteristika podlahových panelů a dřevěných parket

2. Parkety

3. Podlahové panely

4. Shrnutí – parkety nebo plovoucí podlahy? Které z nich si vybrat?Laminátové podlahy- Baumax.cz

 

Charakteristika podlahových panelů a dřevěných parket

Nejoblíbenějšími produkty jsou laminátové podlahy a vinylové podlahy. Základ laminátových podlah tvoří jádro z dřevotřískové desky (MDF nebo HDF desky). Vrchní vrstva je pokryta laminovaným papírem, který může v závislosti na zvoleném dekoru například imitovat masivní dřevo. Vinylové podlahy jsou nejnovějším řešením nabízeným výrobci. Hlavním rozdílem mezi laminátovými desky a vinylovými desky je větší odolnost proti vlhkosti a tepelná vodivost. Jsou ceněné pro jejich vlastnosti, díky kterým je lze pokládat na podlahové vytápění.

Podlaha z dřevěných lamel jinak známá pod názvem parkety. Nejčastěji jsou podlahové parkety vyrobeny z jednotlivých prken z masivního dřeva. Dřevěné dílce na podlahu a samotná dřevěná podlaha je považována za nejluxusnější. Dřevěné palubky, které tvoří parkety, mohou být vyrobeny z více vrstev podle typu. Vrchní vrstva je vyrobena z vysoce kvalitního dřeva, zatímco spodní vrstvy dřevěné podlahy jsou vyrobeny z méně kvalitního dřeva. Nejčastěji vrchní vrstvu tvoří dubové nebo jasanové dřevo a pod ní je listnaté dřevo, např. borovice.

 

Laminátové podlahy- Baumax.cz

  

Parkety

  Výhody dřevěných podlah

Dřevěná podlahová prkna si získaly svou popularitu díky použití přírodního dřeva a tím, že po položení vydrží dlouhou dobu. Je to nejluxusnější řešení pro podlahu. Tato podlaha je spojována s aristokratickými krásnými starými sídly ve venkovském stylu. Parkety se také snadno čistí, jelikož nepřitahují prach, jak je to v případě laminátové podlahy. Málokdo ví, ale dřevěná podlaha ionizuje vzduch, díky čemuž je čistší. Typ dřevěné podlahy a její odolnost proti oděru a poškrábání závisí na použitém dřevu. Také na tom kolik různých vrstev mají. Parkety poskytují lepší tepelnou izolaci podkladu. Existují tři typy tvrdosti dřevin:

• měkké dřevo - jedle, olše, borovice - tento typ desky můžete využít v min používaných místnostech - pracovně, ložnicí nebo šatníku

• středně tvrdé dřevo - buk, javor, hruška, dub, jasan -   palubky lze použít v interiéru obývacího pokoje

nebo dětského pokoje

• velmi tvrdé dřevo - ořech, badi, padouka, tali - místnosti, kde můžete tento typ prken použít, je jídelna, kuchyně nebo chodba.

Nevýhody dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha vyrobená vrstvenou metodou má bohužel většinou jen jednu možnost obroušení podlahy, která byla nějakým způsobem poškozená. To může být v případě silně namáhaných parket docela problém. Broušení nám pomůže zbavit se povrchových vad, které vznikají na dřevěných podlahových panelech. Dřevěná podlaha z jehličnatého dřeva tento problém nemá. Při pokládce parket je lepší svěřit tuto práci odborné firmě, která se specializuje na pokládku dřevěných podlah. Odborník bude schopen položit podlahu z přírodního dřeva při zachování všech vlastností dřeva a připravit podle ní odpovídající dilatační spáry. Úkolem dilatační spáry je zabránit deformaci desek vlivem vlhkosti jak i teploty. Mezi často zmiňované vady patří také zabarvení parket vlivem slunečního záření. Nevýhodou je rovněž skutečnost, že ceny dřevěné podlahy bývají vyšší než ostatních krytin.

 

Laminátové podlahy- Baumax.cz

Podlahové panely

Nevýhody

Laminátová podlaha není recyklovatelná. Co je považováno za jejich největší nevýhodu. Navíc je jejich teplota také často uváděna jako nevýhoda. Navíc bez zvukotěsné podložky mají nízkou akustiku. Kroky a padající na jejich povrchy předměty způsobují šíření nepříjemného hluchého zvuku. V tomto případě můžete investovat do zvukotěsné podložky pod panely. Tohle řešení částečně utlumí zvuky a jejich používání bude více komfortní. Co se týče ceny panelů můžeme koupit i levnější, ale budou mít nižší parametry, než jaké nabízejí dřevěné parkety a také laminátové podlahy s vyšší hustotou. Vyšší hustota zabraňuje deformaci panelů při používání. Laminátové plovoucí podlahy mnohem rychleji přitahují prach, co je velmi důležité vědět, pokud trpíte alergiemi, jako je alergie na prach. Na tomto typu podlahy se prach objevuje mnohem rychleji. Aby se ho zbavit je potřeba častěji vysávat, stejně tak používat vhodné přípravky na podlahy.


Výhody

Vinylová podlaha má mnoho výhod, díky kterým si získala oblibu u zákazníků. Je ceněná nejen pro své vlastnosti, ale také pro jejich cenu a neuvěřitelně širokou škálu dekorů, jaké můžeme zvolit. Lze je použít rovněž v místnostech vystavených vlhkosti, pokud jejích vlastnosti a odpovídající laminátový povrch to dovoluji. Na rozdíl od parket je pokládka podlahových panelů velmi snadná a není potřeba používat specializované nářadí. Máte proto možnost provést pokládků svépomocí. Lze je pokládat bez připevnění k podkladu, pokud je vybavena zámkovým systémem. Lze je rovněž použít na podlahové vytápění. U dražších typů panelů je na vrchní část navíc nanesena vrstva pryskyřice, aby panel chránila před poškozením. Odolnost proti poškození závisí na kvalitě použité HDF desky a konstrukci ze tří vrstev. Dřevěná podlaha je ceněna pro to, že ve srovnání s laminátem je dřevo vždy teplé a příjemné na dotek. Za pozornost stojí rovněž korkové plovoucí podlahy. Ty dokonale tlumí zvuky a jsou vhodné pro alergiky. Montáž pomocí zámkového systému umožnuje jejich snadné uspořádání.

 

Sedací soupravy- Baumax.cz

 

Shrnutí – parkety nebo plovoucí podlahy? Které z nich si vybrat?

Pokud si chcete pořídit podlahu na mnoho let, navíc se vám libí podlaha v rustikálním stylu a můžete na to vyčlenit větší rozpočet, vyberte si přírodní prkna, které se dají renovovat. Mezi nimi bude nejlepší volbou dřevěná podlaha, tzv. parkety. Máte na výběr z mnoha dřevin. Ty nejkvalitnější z nich jsou vyrobeny z tvrdých druhů dřeva, jelikož jsou nejodolnější. Navíc, můžou být pokryty několika vrstvami laku, co dodatečně chrání jejich povrch a tvoří krásný prvek vybavení interiéru, který upoutá zrak každého návštěvníka. Při výběru vrstvených prken však vybírejte ty s nejsilnější vrchní nášlapnou vrstvou a nejlepší dřeviny. Jen ty se vyznačují vysokou odolností a trvanlivostí. Parkety je možné také brousit. Na to budete potřebovat nářadí, ale broušení odstraní všechny případné škrábance a zbarvení. Další výhodou dřevěných parket je, že se snadno a jednoduše udržují v čistotě a nepřitahují prach jak laminátové podlahy. Pro jejich údržbu použijte přípravky na dřevo.

V případě, že se vám prostě více líbí laminátové podlahy, volte dekor, který bude do vašeho interiéru nejvhodnější, a hlavně vybírejte ty, u kterých má povrch vysokou třídu otěru, tak i odolnost proti skvrnám. Doporučují se obzvlášť ty s označením AC4.


NECHTE SE  INSPIROVAT!

Jak položit podlahové panely - módní vzory pro podlahy
Jaké zvolit panely pro podlahové vytápění?
Lze dřevěnou podlahu čistit parním mopem

 

Zpět