Nejlepší sprchové kouty - jaký typ sprchového koutu vybrat pro vaši koupelnu?

05.01.2021

 

Ve srovnání s vanou jsou sprchové kouty mnohem praktičtější. Jejich použití šetří čas (nelze v nich polehávat) a peníze, protože výrazně snižujeme denní spotřebu vody. Aby však sprchový kout dobře plnil svoji roli a sloužil nám co nejdéle, musí být přizpůsoben jak našim preferencím, tak velikosti koupelny. Zatímco ve velkých koupelnách máme téměř neomezené možnosti uspořádání, v těch menších musíte vzít v úvahu několik faktorů, které do značné míry ovlivní náš výběr.

Sprchové kouty - Baumax.cz

Sprchový kout – který vybrat?

 

Výchozím bodem pro správnou volbu je připravit plán koupelny a určit optimální místo pro sprchový kout. Rohové sprchové kouty jsou nejoblíbenější, ale můžeme je také uspořádat tak, aby sousedily pouze s jednou stěnou nebo se rozhodnout pro volně stojící model. Nejlevnější variantou je umístit sprchu do výklenku připraveného pro tento účel - stačí si koupit přední dveře a rozhodnout, zda dáte přednost sprchové vaničce, nebo lineárnímu odtoku.

Po výběru správného místa je na čase přemýšlet o samotné kabině - její velikosti a tvaru, konstrukci a způsobu otevírání i možných doplňcích. Nezapomeňte, že nejdůležitější věcí je solidní zpracování. Levnou kabinu lze po několika letech vyměnit, což přinese dodatečné náklady.

 

Optimální velikost sprchového koutu

 

Pokud to pouze umožňuje velikost koupelny, nejvhodnější volbou bude sprchový kout o rozměrech 90x90 centimetrů. Model o rozměrech 80 x 80 cm je o něco méně pohodlný, ale stále funkční, ale jednoznačně nedoporučujeme použití kabiny o rozměrech 70 x 70 cm z důvodu nepříliš pohodlného používání - zejména v případě starších lidí. Pokud z nějakého důvodu nepřichází v úvahu větší sprchový kout, zvažte asymetrickou variantu na obdélníkovém půdorysu, jehož delší strana může být až 140 cm. Zajímavou alternativou jsou také půlkruhové sprchové kouty. Výška sprchového koutu má druhořadý význam a pohybuje se od 170 cm (u velmi hlubokých sprchových vaniček) až po 220 cm.

Sprchové kouty - Baumax.cz

Typy sprchových kabin

 

Sprchové kouty lze rozdělit podle místa instalace, konstrukce, tvaru, účelu a také i barvy. Převážná většina koupelen je vybavena standardními sprchovými kouty používanými pouze pro vany (sprchové kouty), ale můžete si také dopřát trochu luxusu výběrem multifunkční kabiny s možností masáže (hydromasážní boxy). Pokud vezmeme v úvahu tvar a místo instalace, stojí za zmínku půlkruhové rohové kouty, ideální pro malé koupelny. Naproti tomu v prostorných moderních koupelnách budou volně stojící sprchové kabiny vypadat působivě, protože tvoří samostatný celek, díky kterému může mít neobvyklé tvary a dodávat interiéru jedinečný charakter.

 

Konstrukce sprchového koutu: rámy nebo madla?

 

V minulosti byly sprchové kouty obvykle upevněny ke stěnám a sprchové vaničce s rámovou konstrukcí (horizontální a vertikální profily a pojezdy). V současné době se čím dál častěji používají bezrámové konstrukce, přičemž počet profilů je omezen na minimum. Dveře a stěny kabiny (až do tloušťky 12 cm!) jsou montované na bočních pantech, což je možné díky tomu, že panty a další prvky jsou vyrobeny z chromovaných, odolných materiálů. Toto řešení je dražší, ale také mnohem efektnější. Ještě víc atraktivní a snadnější na údržbu je použití lepených závěsů, které jsou umístěny pouze na vnější straně, takže není nutné sklo řezat. Důležité je, že takto vyrobené sprchové kouty mají slabší těsnění než kabiny s rámovou konstrukcí.

Za zmínku stojí také kabiny, které podle definice nemají dveře. Standardně jsou v rozích čtvercové nebo obdélníkové sprchy, které se skládají pouze z jedné skleněné stěny podepřené konzolami a upevňovacím profilem. Obvykle se používají společně s lineárním odtokem.

 

Sprchový kout – cena

 

Ceny sprchových koutů se velmi liší. Nepočítáme-li sprchovou vaničku, která se kupuje samostatně. Proč tak velké cenové rozpětí?

Nejlevnější jsou kabiny vyrobené z plastu, obvykle z polystyrenu, který je lehký a snadno se instaluje, ale určitě vypadá méně elegantně než čiré tvrzené sklo. Prosklené stěny a dveře kabiny jsou také mnohem pevnější a odolnější proti poškrábání, a i když se rozbijí, rozpadnou se na malé kousky s hladkými hranami, takže nehrozí žádné zranění. Ještě více zaplatíme za barevné sklo, matné nebo zdobené, například gravírováním. Nejdražší budou volně stojící kalené skleněné kabiny neobvyklého tvaru, vyrobené na zakázku. Cenu ovlivňuje také kvalita profilů, pantů a těsnění, které mohou být vyrobeny z hliníku, mosazi nebo nerezové oceli a potaženy kovovými povlaky (s leskem nebo bez) nebo práškově lakovány.

 

Sprchový kout: sprchové stěny a ochranné povlaky

 

V důsledku kontaktu s vodou se stěny sprchového koutu pokrývají vápencovými usazeninami, které se obtížně čistí. Z tohoto důvodu mají průhledné plastové kabiny často různé vyražené vzory, aby zamaskovaly usazeniny. A co kabiny z tvrzeného skla? Jejich povrch vypadá hladce, ale ve skutečnosti má sklo porézní strukturu, která podporuje ukládání nečistot na skle. Abychom usnadnili každodenní péči, výrobci stále častěji používají různá řešení již ve fázi výroby. Sklo je poté potaženo speciálním chemickým povlakem, který omezuje hromadění usazenin na stěnách kabiny, které se srážejí při kontaktu s vodou. Existují také speciální ochranné vrstvy, které zvyšují odolnost proti mechanickému poškození. Samozřejmě můžeme sprchový kout impregnovat samostatně - pomocí přípravků dostupných na trhu prodlužujeme jeho životnost a zajišťujeme estetický vzhled.

 

Sprchový kout a způsoby otevírání dveří

 

Nejtypičtějšími dveřmi pro sprchové kouty jsou transparentní otočné a posuvné dveře.

Křídlové dveře nebo otočné dveře mohou být jednokřídlové nebo dvoukřídlé. Otevírají se jako tradiční dveře a vyžadují dostatečný prostor, proto se lépe hodí do velkých koupelen. Jejich nepochybnou výhodou je, že se snadno udržují v čistotě, protože díky upevnění na pantech nemají příliš mnoho těžko přístupných zákoutí.

Posuvné dveře mají také své výhody. Kromě toho, že nepotřebují mnoho místa, jejich konstrukce zabraňuje odkapávání vody při vstupu a výstupu ze sprchy. Tento typ dveří lze namontovat na takzvané pojezdy nebo válečky (nejlépe s kovovým kuličkovým ložiskem), na kterých se pohybují. Při prohlížení vybraného modelu se v obchodě ujistěte, že se posuvné dveře pohybují tiše a hladce, jinak by mohly vyklouznout z pojezdů a poškodit se.

Sprchové kouty - Baumax.cz

Sprchový kout s nebo bez sprchové vaničky

 

Sprchovou vaničku pořizujeme samostatně nebo společně se sprchovým koutem. V druhém případě jsme si jisti, že oba prvky budou dobře fungovat, takže během koupání nedojde k úniku vody. Sprchovou vaničku můžeme obložit keramickými obklady nebo si vybrat takovou, která je nepotřebuje, jelikož je ozdobná. Máme na výběr z různých barev a vzorů i typů protiskluzových drážek. Výška vaničky, možná až do 35 cm, závisí také na našich preferencích.

Pokud chcete, aby naše koupelna vypadala moderně a elegantně, nebo dáváme přednost sprchovým koutům, zvažte místo sprchové vaničky lineární odtok. Toto řešení je možné, pokud je kabina umístěna ve výklenku nebo proti zdi. Díky tomu nejen účinně odvádí vodu, ale také získáváme ozdobný prvek. Lineární odtoky, namontované na úrovni podlahy, jsou vyrobeny z nerezové oceli nebo tvrzeného skla, což jim dává lesklý nebo matný povrch. Můžete také vybrat rohové nebo bodové odtoky.

 

 

Zpět