Moderní zahradní jezírka

26.04.2021

Jezírko v zahradě vypadá velmi působivě, a přestože jeho péčí musíte věnovat čas, výsledek rozhodně stojí za to. Voda má relaxační účinky a příjemně ochlazuje, a pokud k jezírku přidáme atmosférické osvětlení, naše zahrada se po západu slunce promění na skutečně pohádkové místo.

Jak vytvořit vysněnou oázu klidu s jezírkem, které odpovídá nejnovějším trendům? Můžeme tento úkol zadat externě architektovi nebo se spolehnout na sebe, což bude vyžadovat trochu kreativity a úsilí, ale nakonec to da mnohem větší satisfakci.

Zahradní jezírka - Baumax.cz

Na co byste měli myslet při plánování moderního zahradního jezírka?

 

Velikost zahrady a nádrže na vodu

Zvažme, zda máme na zahradě dostatek místa pro tento typ ozdobného prvku. Jezírko není jen výkop v zemi naplněný vodou, ale také okolní zeleň, cesta, která vede k jezírku a sada zahradního nábytku nebo aspoň designové zahradní křeslo s malým stolkem pro odložení šálku kávy nebo knihy. Než půjdete nakupovat, pečlivě změřte dostupné místo a naplánujte jeho uspořádání.

Hloubka zahradního jezírka

Záleží jen na našich preferencích. Mělká nádrž znamená možnost použití hotové formy a nevyžaduje hlubokou jámu do země. Na druhé straně v mělkém zahradním jezírku nemůžeme chovat ryby nebo skrýt filtrační čerpadlo tak, aby bylo zcela pokryto vodou.

Tvar a rozdíly hladiny vody (prolisy v konstrukci)

Jezírko může mít téměř jakýkoliv tvar - za předpokladu, že se rozhodneme místo hotové formy dát speciální fólii. Čím méně pravidelné  okraje jezírko má, tím je úkol jeho výstavby obtížnější. Pokud chceme poslouchat zvuk vody a obdivovat rostliny vyčnívající nad hladinou, musíme předem naplánovat vytvoření schůdků a vodních kaskád.

Zahradní jezírka - Baumax.cz

Hotová nadrž nebo fólie pro moderní zahradní jezírko?

 

Máme na výběr - malé, módní a snadné pro instalaci jezírko, jehož údržba nebude vyžadovat velké úsilí, nebo o něco větší, obtížnější na výstavbu a údržbu vodní nádrž, která překvapí svou originalitou a vytvoří jedinečnou atmosféru?

Nádrž pro zahradní jezírko - je to řešení, které nám ušetří spoustu času, usnadní výstavbu a následnou údržbu jezírka. Vodní nádrže dostupné v hobby marketech a zahradnictví jsou vyrobeny z plastu odolného vůči škodlivým vlivům povětrnostních podmínek, zejména mrazu a vysokým teplotám. Pokud se rozhodnete použít hotovou nádrž, nemusíte dodatečně zabezpečovat okraje nebo dno nádrže, protože ta nám zaručuje, že voda nebude prosakovat. Hotové nádrže pro jezírka nám však nabízejí specifický tvar, který nemusí vždy vyhovovat našim potřebám, zvláště pokud chceme dosáhnout jedinečného efektu.

Fólie pro zahradní jezírka – dostupná ve formě role PVC se používá pro vyložení dna a stěn vykopané jámy, aby bránila úniku vody do země. Místa spojení jsou utěsněna speciálním lepidlem. Samozřejmě čím delší a širší role a čím silnější je fólie, tím lépe bude nádrž chráněna, ale umístění takového základu vyžaduje trochu více práce. Při výběru fólie a lepidla pro jezírka se poraďte s prodejcem, který má odborné znalosti a řekne vám, které produkty budou nejlépe fungovat v konkrétním terénu ve vaší zahradě.

Zahradní jezírka - Baumax.cz

Zahradní jezírka v moderní zahradě - jak je vytvořit? Nápady a inspirace

 

S rozvojem technologie se objevily nové způsoby, jak zařídit a ozdobit zahradní prostor. Součástí moderní zahradní architektury jsou kromě jezírek také módní zahradní altány, domky na nářadí a pergoly na terase. Při vytváření dokonalého místa pro venkovní relaxaci nás může omezit jen naše představivost a finance. Zahradní jezírka, na rozdíl od umělých rybníčků, jsou více ekonomickou formou výzdoby zahrady a zároveň nám dávají spoustu možností jejího uspořádání.

Malé jezírka lze nenápadně integrovat do okolí zahrady, ale mnohem populárnější jsou dobře exponované nádrže, jejichž moderní design potěší oko, ale také překvapí. Obzvláště působivě vypadají vodní trysky, vytvářené pomocí fontánových čerpadel a trysek, která nasávají vodu a poté ji uvolňují zpět dovnitř, co napodobuje průtok vody. Zajímavým řešením jsou také vodní kaskády, díky nimž si při poslechu zvuku tekoucí vody můžeme zdřímnout. Na větší jezírko můžete naopak nainstalovat dřevěnou plošinu nebo lávku s moderním kovovým zábradlím. Třešničkou na dortu budou jezírkové dekorace, jako jsou umělé lekníny nebo lucerny.

To, co odlišuje moderní zahrady od tradičních, je také osvětlení jezírka. Místo externích reflektorů umístěných kolem nádrže se stále častěji používají plovoucí LED lampy nebo speciální ponorní LED diody svítící pod vodou - jednobarevné nebo měnící barvu. Kaskády, fontány a okraje rybníka, obložené například dekorativními kamennými dlaždicemi, lze také osvětlit. Pomocí moderních technologií můžeme snadno vytvořit ve své zahradě jedinečný prostor, kde budete rádi trávit čas s rodinou a přáteli.

A jak uspořádat okolí kolem vodní nádrže? Nejjednodušší je uložit na okrajích dekorativní kámen a zasadit rostliny jako klásek, ostřice japonská nebo travní kalamus. Pokud se nerozhodneme instalovat fontánku do vodní nádrže, můžeme ji postavit vedle jezírka. Nakonec stojí za to uspořádat relaxační zónu na posezení na zahradě přidáním závěsného zahradního křesla, moderních kovových zahradních laviček nebo pohodlných technoratanových zahradních lehátek.


 

 

Zpět