Keramické obklady na podlahy a stěny

22.12.2021

Výběr dlažby na podlahu a zdi do koupelny je jednou z nejdůležitějších etap rekonstrukčních prací, bez které si lze jen těžko představit efektivní úpravu prostoru. Proč je to tak důležité? Protože v budoucnu bude určovat jak estetiku, tak funkčnost obytné plochy. A to, jak už víte, není bez významu, zejména v případě koupelny. Dobře zvolená dlažby a obklady jsou zárukou bezpečnosti a komfortu užívání.

Na co si dát pozor při výběru dlažby? Jaké atributy tohoto materiálu stojí za pozornost? Měly by vizuální faktory převažovat nad praktickými? O tom všem si můžete přečíst v tomto článku.

 

 


V tomto článku:

1. Keramické obklady stěn a podlah – na jaké parametry si dát pozor?

2. Jakou dlažbu zvolit pro podlahy v koupelně?

3. Jaké obklady stěn zvolit do koupelny?

4. Keramické obklady – co ještě stojí za to vědět? Obkládačky - vzory a barvyKeramické obklady – na jaké parametry si dát pozor?

Hned na úvod je třeba zdůraznit, že se dlažba a obklad liší. Mají jiné parametry a vlastnosti, a tedy i zcela jiný účel. Se základními znalostmi o typech a rozdílech u jednotlivých výrobků je mnohem snazší najít ten, který nejlépe splní vaše očekávání a stane se dokonalou ozdobou vaší interiéru.

 

Keramické dlaždice - typy a použití:

Terakota - glazované kameninové dlaždice, jejichž povrch může být hladký nebo zdobený texturou. Terakota je pevný a extrémně odolný materiál. Za zmínku stojí, že je o něco křehčí než kamenina. Jeho hlavní výhodou je také nízká nasákavost, co způsobuje, že terakota je vhodná do místností obzvlášť vystavených vlhkosti a častému kontaktu s vodou, jako jsou sprchové kabiny bez sprchové vaničky, tzv. sprchové kouty walk-in.

Gres -  jedná se o dlaždice z mletého křemene, kaolinu a živce. Ty jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození, pevné a elegantní. Budou fungovat jako dlažba a obklady na zeď. Pokud se pro ně rozhodnete, musíte vědět, že se velmi často volí právě pro interiér koupelen. Představují funkční a mimořádně elegantní povrchovou úpravu .

Je třeba zdůraznit, že gres může být glazovaný nebo neglazovaný. Příkladem neglazované kameniny je leštěná kamenina, určená především na podlahy, ale mnohdy i na zdi. Dalším typem je technický gres. Vyrábí se lisováním kameniny a vypalováním při teplotě cca 1000 ℃, díky čemuž se materiál stává tvrdým a odolným vůči poškození.

Dlaždice, které nejsou podrobeny finální úpravě, se nazývají technickou kameninou. Tato kamenina velmi málo nasákavá, což znamená, že je odolná proti vlhkosti, mrazu a rozmrzání. Vzhledem k vysokým parametrům odolnosti je můžeme použít jako dokončovací materiál na podlahy, pracovní desky a parapety.

Klinker - keramické dlaždice s vysokou životností, vhodné pro povrchovou úpravu stěn a podlah. Klinker může být glazovaný a neglazovaný, lisovaný a tažený. Klinkerová dlažba vyráběná technologií tažení se však vyznačuje značnými rozdíly v rozměrech, což vyžaduje použití širší spárovací hmoty.

Glazované dlaždice - to je typický příklad obkladačky stěn (glazovaných dlaždic). Jednotlivé produkty této skupiny se liší tloušťkou, leskem, barvou a designem. Ve srovnání s kameninou, terakotou a klinkerem je glazura dost řídká a křehká.

Rektifikované dlaždice - mají velmi pravidelné rozměry a hrany mechanicky zabroušeny do pravého úhlu. Na rozdíl od klasických dlaždic mají ostré rovné hrany, díky čemuž jsou vhodné pro pokládku s minimální spárou.

Minimální, téměř neviditelný spoj dodává efekt jednotného povrchu, který je skutečným interiérovým hitem v moderních nebo minimalistických koupelnách. Největší nevýhodou je bohužel poměrně vysoká cena za m². Rektifikované dlažby budou fungovat téměř v každém prostoru, jak ve velké, tak i v malé koupelně.

 

 

Jakou dlažbu zvolit pro podlahy v koupelně?

Jaké dlaždice byste si měli vybrat pro podlahy v koupelně? V souladu s tím, co jsme zmínili dříve, zde nejlépe funguje gresové a terakotové obložení.

V případě podlahy jsou důležité především parametry a technické faktory dlaždic. Obkládačky v tomto případě by měly být zvláště odolné proti vlhkosti, mít vysokou třídu otěru a mít protiskluzové vlastnosti.

Odolná podlaha je základem funkčního a bezpečného zařízení místnosti, kde se bude každý cítit pohodlně. Co je tedy při výběru keramické dlažby nejdůležitější, na co si dát pozor především?

 

 

Technické vlastnosti a aplikace obkladů a dlažeb

Parametry definují jakostní vlastnosti, odstíny, rozměrovou toleranci a otěruvzdornost. Pro stanovení stupně protiskluzových vlastností platí samostatné požadavky. Nejčastěji jde o dvojí parametr – u podlah, po kterých se chodí v obuvi, a u těch, po kterých se chodí naboso.

 

 

Technické parametry, které je třeba vzít v úvahu při výběru keramických obkladů

Třída otěru - parametr, který určuje míru funkčnosti dané kategorie dlaždic. Poskytuje informaci o intenzitě pohybu na obkladu z konkrétních materiálů. Čím vyšší je třída otěru, tím větší je odolnost proti otěru a tím nižší je riziko poškození a poškrábání povrchu dlaždic.

Protiskluznost – funkce, která informuje, zda má dlažba patřičné protiskluzové parametry. Norma rozlišuje hned 5 různých označení protiskluznosti - od R9 do R13, čím vyšší hodnota označení, tím větší stupeň protiskluznosti. Druhý parametr, udávaný výrobci písmeny A, B nebo C, platí pro místa, kde se z definice budou uživatelé pohybovat na boso.

Na koupelnové povrchy se vždy vyplatí vybírat dlažbu s vysokou třídou protiskluznosti a do zbytku místnosti stačí dát výrobky s nižšími parametry.

Mrazuvzdornost - i když tato vlastnost nemá u obkladů vybraných do koupelnových místností přímý význam, stojí za to se s ní seznámit, co přijde vhod v případě výběru dlažby na balkón a terasu.

Při výběru dlažby můžete vyzkoušet jak malé dlaždice, tak velkoformátové dlaždice. Je důležité, aby se vybraný produkt vyznačoval vysokými kvalitativními parametry.

 

 

Jaké obkládačky stěn zvolit do koupelny?

Obklady a dlažby nabízené na trhu, různorodost vzor§a množství je opravdu působivé. Najdete u nás obkladačky z různých materiálů, malý a velkoformátový obklad. Jejich parametry a vzhled se výrazně liší. Keramické kachličky např. v pokojí zařízeném v moderním stylu, budou mít úplně jiný design, než v případě obkladů a dlažeb použitých v rustikálních interiérech. Pokud hledáte řešení rovněž do kuchyně nebo nové inspirace, např. pro plánovanou rekonstrukci, jste zde správně. V nabídce našeho obchodu najdete vše co potřebujete, včetně montážního materiálu jako jsou např. spáry.

Jak mezi tolika vzory, tvary, velikostmi a texturami najít nejlepší produkty pro dokončení této místnosti? To je opravdu těžká otázka. I zde byste se měli řídit nejen estetickými hodnotami, ale také kvalitou jednotlivých typů.

Vždy stojí za to mít na paměti, že koupelna je speciální místnost. Vzhledem k vysoké vlhkosti a častému používání vyžaduje použití nejkvalitnějších materiálů pro konečnou úpravu.

Obkládačky nelze vybírat „náhodně“, musí to být dobře promyšlené rozhodnutí, po kterém následuje konzultace a seznámení s daným výrobkem. Důležitá je nejen velikost obkladů, barva a design, ale především jejich funkčnost.

Odborník radí!

Při výběru koupelnových obkladů často zvažujeme tvar obkládačky a uspořádání. I když se rozhodnete použít klasické, obdélníkové dlaždice, ale uspořádat je nestandardním způsobem, dosáhnete jedinečného efektu obložení.

Mohlo by vás zajímat, že donedávna byla oblíbená šachovnice, nyní je módním trendem rybí kost. Dlažba uspořádaná do efektního vzoru rybí kosti se hodí do klasického a moderního interiéru. Pokud navíc použijete kontrastní - barevnou - spárovací hmotu, získáte industriální efekt aranžmá. Chcete vědět jak na pokládku keramických kachliček krok za krokem, jak správně spočítat počet potřebného materiálu, podívejte se na rady a tipy na našich stránkách.


Keramické obklady – co ještě stojí za to vědět? Keramické obkládačky - vzory a barvy

 

V současné době je nabídka keramických obkladů tak bohatá, že se vám z výběru může opravdu zatočit hlava. Kromě funkčních pohledů bude výběr daného typu záviset pouze na vašem vkusu a citu pro estetiku.

Někdo zvolí klasické obkládačky s hladkým, jednobarevným povrchem, další zvolí vícebarevné patchwork dlaždice. Již mnoho let jsou oblíbené dlaždice imitace dřeva, které připomínají skutečné dřevo. Lze je použít v koupelnách v skandinávském stylu.

Dalším zajímavým řešením jsou velkoformátové dlažby imitace betonu, mramoru nebo kamene, které jsou zase dokonalým prvkem pro aranžmá interiéru v loftovém a moderním stylu.

Naopak pro luxusní přepychové interiéry budou se skvěle hodit kachličky s potiskem, 3D kachličky, ale také luxfery, které se stále častěji vracejí do přízně.

Do koupelen však nedoporučujeme používat glazované dlaždice, protože se jejich povrch v kombinaci s vodou stává velmi kluzkým.


Zpět