Jakou trávu použít k založení nového trávníku?

23.07.2021


S příchodem jara si spoustu Čechů vyhrne rukávy a začnou dělat pořádky na zahradě. Zelená a udržovaná zahrada plná barevných rostlin je něco, o čem sní mnozí lidé. Není nic příjemnější než odpočinek na zahradě během teplého, slunečného dne. Pokud jste se letos ještě nestihli rozhodnout, jaké rostliny a sazenice zvolit a jakou zasít trávu, máme pro vás několik návrhů.
Pěstování a ochrana rostlin jsou témata, o kterých máme stále více znalostí, díky kterým se domácí a zahradní rostliny těší vynikající kondici. Na internetu najdeme spoustu článků o péči o rostliny, jakož i o jejich výsadbě. Podobné je to s výběrem travních směsí, aby před domem vyrostl zelený, krasný trávník. Výsévání trávníku a výběr správné travní směsi pro vaši zahradu vyžaduje pomoc profesionálů, a proto jsme pro vás připravili některé z nejdůležitějších tipů. Co dělat, aby byl trávník krásně zelený a hustý? Která směs roste nejrychleji, které odrůdy jsou odolnější vůči  frekventovanému používání trávniku, které trávy lépe snášejí nízké teploty - o těchto důležitých faktorech si můžete přečíst níže.


V tomto článku:

1. Jakou vybrat trávu?

2. Druhy trav do zahrady

 

3.  Levný trávník? Nešetřete na zeleni!

 

NECHTE SE INSPIROVAT!!!
 Travní směsi- Baumax.cz

 

Jakou vybrat trávu?

 

První věc, kterou musíte zvážit je, zda chcete založit trávník standardním způsobem nebo si chcete ušetřit čas a sáhnout po hotovém trávním koberci? V případě vysévání semen musíte být trpěliví, protože první výsledky si všimnete teprve po několika týdnech. Tato metoda vám však umožní vybrat travní semena, které odpovídají vašim požadavkům.
Sázení trávy funguje nejlépe na velkých plochách a rovněž tam, kde se použití univerzálních směsí nedoporučuje (kvůli ztíženým podmínkám růstu, např. pískový podklad). Pokud však dáváte přednost použití hotového travního koberce, musíte počítat s tím, že náklady budou vyšší než v případě výsevu. Chcete-li vlastnoručně ukládat role trávníku, musíte být mimořádně důkladný, dbejte na to, aby nebyly ve spojích příliš velké mezery. Každá role musí těsně přiléhat k předchozí. Tuto metodu je dobré využít na malých plochách. Travní koberce nelze však pokládat na svazích a na neobvyklých místech, v kopcích nebo různých prohlubních.


Druhy trav do zahrady

 

Bez ohledu  na to, kterou metodu zakládání trávníku zvolíte, nejdůležitější je koupit si správnou travní směs . Výrobci nabízejí mnoho různých směsí, které se skládají z několika druhů trav. Zaměříme se na nejčastěji vybírané druhy trav přizpůsobené mírným povětrnostním podmínkám a na ty, které lze vysévat na suchou půdu.

Travní směsi- Baumax.cz

Kostřava červená plazivá


Také známá jako Festuca rubra - plazivá nebo trsovitá tráva, která v prvních letech roste poměrně pomalu. Po dosažení první průlomové výšky velmi dobře vyplní prázdná místa v půdě. Dobře se vyrovnává s nízkými teplotami. Bohužel není odolná vůči pošlapání. Trávník z travních směsí s kostřavou si v horkých dnech poradí se suchem.
 

Jílek vytrvalý  - Lolium perenne

 

Druhá nejoblíbenější rostlina, která se často nachází v trávníkových směsích.
Jejím charakteristickým rysem je velmi rychlý růst, což vyžaduje časté sekání. Je však vůči tomu stejně odolná, jako i  vůči  pošlapání. Je ideální pro povrchy, které jsou více frekventované. Nemůžete se však spoléhat na její dlouhou životnost, roste pouze několik sezón. Jílek není odolný vůči suchu a nesnáší dobře ani nízké teploty.

Travní směsi- Baumax.cz

Lipnice luční - Poa pratensis

 

Je to jedna z nejcennějších a trvanlivých trav, která se vyznačuje pomalým růstem. Rovnoměrně pokrývá trávník, velmi dobře se rozrůstá za předpokladu, že je vysazena na slunném místě. Lipnice je odolná vůči pošlapání, dobře snáší i náročné podmínky, jako je sucho nebo nízké teploty.

 

Travní směsi


 
Složení vybrané směsi by mělo záviset na tom, pro jaké účely byste svůj trávník chtěli používat. Pokud svou zahradu využíváte  pouze jako oddechovou zónu, chození po ní nebude příliš časté, sáhněte po rekreačních směsích. Nejlepší bude směs obsahující: 40% lipnice, 40% jílku a zbytek rovnoměrné rozdělení úrodné půdy a kostřavy.
Dobře poslouží i univerzální tráva - druhy trávy, které jsou v nich obsaženy, jsou odolné vůči pošlapání a zároveň poměrně vizuálně atraktivní. Pro intenzivní využití trávníku použijte směs Sport - používá se na místech, kde se konají zápasy, sportovní turnaje nebo rekreační aktivity v přírodě. Pro takový trávník použijte sportovní směs. Sportovní směs by měla obsahovat: 60% jílku, 30% kostřavy a 10% lipnice luční. Toto je optimální řešení pro intenzivně využívaný trávník.
Jaký druh trávy byste si měli zvolit, když chcete, aby plnila pouze dekorativní funkci? Nízké sekaní, hustá zeleň a elegantně upravený trávník před domem?
Pokud chcete dosáhnout tento skvělý efekt, sáhněte po směsi určené pro dekorační trávníky. Taková směs by se měla skládat z travních semen: 70% kostřava červená, 20% jílek a 10% lipnice luční. Kostřava ovčí je také velmi oblíbená a vhodná pro dekorativní účely. Pamatujte, že okrasné trávníky nelze intenzivně využívat. Tráva z jejich směsí je velmi jemná, světle zelená a tenká. Postarejte se o její časté sekání a časté zalévání.

 

Levný trávník? Nešetřete na zeleni!

Před zakoupením trávníkové směsi si pečlivě prostudujte její složení. Stává se, že některé výrobky obsahují semena smíchané s pískem. Výběrem levné směsi ne vždy ušetříte. Vaše péče a čas, který strávíte výsadbou, mohou přijít nazmar, protože když tráva vyroste, každý uvidí jaká je řídká. Stojí za to zvolit typ semene, který je vhodný pro vaši půdu, a koupit produkt z osvědčeného zdroje. Pamatujte, že pokud chcete, aby trávník měl barvu podle vašich představ, a chcete se vyhnout dalším povinnostem, jako je sekání a polévání, umělá tráva bude dokonalým řešením. Na takový trávník můžete bez obav z toho, že trávu znehodnotíte, položit jakékoliv květiny v květináči, rozložit deku nebo naaranžovat zahradní nábytek.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Bazény Zahradní lehátka Zahradní grily

 

Zpět