Jaké sprchové dveře vybrat?

14.09.2022

Sprchový kout je častou volbou při zařizování koupelny. Umožňuje rychlé osprchování a v koupelně zabere mnohem méně místa než vana. Sprchové kabinky se pořizují do malých a velkých koupelen. Různé modely sprchových koutů se mohou lišit velikostí a vzhledem. Instalují se modely se sprchovou vaničkou a bez a jedním z nejdůležitějších prvků sprchového koutu jsou sprchové dveře. Na trhu je na výběr mnoho typů dveří do sprchy - existují sprchové dveře do niky, sprchové dveře s rámem nebo bez, otočné či posuvné, ideálně ty s bezúdržbovými ložisky, shrnovací a pivotové dveře. Co se týče materiálů je možné si vybrat modely z plastu či skla. Jak vybrat ty správné? Jaká je nejlepší volba? Poradíme!

 

Jaké dveře se nejlépe osvědčí do sprchového koutu?

 


 

V tomto článku:

1. Výběr dveří do sprchových koutů - na co se zaměřit?

2. V jakých případech budou vhodné otočné dveře do sprchového koutu?

3. V jakých případech budou posuvné dveře lepší volbou?

4. Jaké modely dveří lze ještě zvolit?

5. Sprchové kouty do malých a velkých koupelen – jak vybrat ty správné modely?

6. Jaká by měla být vhodná sprcha pro handicapované?

7. Jak vybrat sprchové dveře do koupelny?

 


 

 


 

Výběr dveří do sprchových koutů - na co se zaměřit?

Správné sprchové dveře jsou tím prvkem, který usnadní vstup do sprchy, bude dobrou bariérou proti stříkající vodě a poskytne odpovídající míru soukromí a intimity. V našem internetovém obchodě BauMax najdete zajímavé modely dveří, posuvných a otočných. Velmi módní do prostorných koupelen jsou také pivotové dveře. Po instalaci vhodných sprchových dveří do niky či kabiny, správný druh dveří zpříjemní ale i usnadní používání sprchy.

 

Sprchový kout - jake  do něj vybrat dveře?

 

Při výběru sprchových dveří je potřeba se řídit několika faktory. V první řadě se vyplatí přizpůsobit je velikosti místnosti a prostoru, který je pro sprchovou kabinu určen. Ty do značné míry určí, jaký typ dveří si pořídit. Hodně bude záležet také na tvaru sprchového koutu. Při nákupu se také vyplatí věnovat pozornost způsobu otevírání dveří a způsobu montáže. Pamatujte rovněž na to, že vstup do sprchy by měl být dostatečně široký, aby byl pro vás pohodlný. A samozřejmě během výběru nesmíme zapomínat na design. Je nutné i v tomto případě zachovat jednotnost aranžmá! Výrobci nabízejí mnoho různých modelů a velikostí, aby nebyl problém je přizpůsobit různým potřebám. Kromě velikosti je dobré dbát i na to, aby povrchová úprava dveří byla odolná vůči usazování vodního kamene. V případě tvrdé vody se vodní kámen rychle usazuje, a proto vám snadné na údržbu sprchové dveře ušetří práci při úklidu.

Prostor určený pro sprchovou kabinu by měl být správně uspořádán. Výběr příslušných sprchových dveří nám určitě v tomto pomůže. Dobře zvolená sestava - sprcha a dveře zdůrazní charakter místnosti a udělá prostor více funkčním.

 

V jakých případech budou vhodné otočné dveře do sprchového koutu?

Moderní sprchové kouty mohou být vybaveny otočnými dveřmi nebo posuvnými dveřmi. Tradiční otočné sprchové dveře jsou častou volbou zejména do koupelen, které jsou zařízeny v klasičtějším stylu. Pantové sprchové dveře vám umožní pohodlný vstup, ale také výstup ze sprchy směrem ven.

Tenčí nebo silnější sklo, které se hodí na sprchové dveře?

 

Otočné sprchové dveře jsou dobrou volbou pro větší kabiny do niky, nicméně takové sprchové dveře vyžadují více prostoru než posuvné modely. Otočné sprchové dveře proto raději instalujte pouze do koupelen s větší plochou. Do malých koupelen se takový model dveří prostě nemusí hodit anebo vejít.

 

V jakých případech budou posuvné dveře lepší volbou?

Nejčastěji se instaluje sprchová kabina s posuvnými dveřmi. Posuvné dveře zajistí pohodlí otevírání a zavírání, zabírají málo místa, proto je tento model dveří doporučován do malých koupelen. Posuvný systém je rozhodně prostorově nenáročný, bohužel vstup do kabiny bývá užší než u podobně velké kabiny s otočnými dveřmi.

Shrnovací dveře jsou zajímavou variantou posuvných dveří do sprchy. Shrnovací dveře zabírají mnohem méně místa než jiné posuvné modely, díky čemu se takové shrnovací dveře osvědčí zejména tam, kde je úzká sprchová kabina.

Posuvné modely dveří se obvykle používají u půlkruhových sprchových kabinek. Tyto unikátní modely sprchových kabin je obtížné vybavit jinými typy dveří, takže dveře s pojezdy jsou v tomto případě nutností.

 

Jaké modely dveří lze ještě zvolit?

Sprchy nemusí být vždy vybaveny sprchovými dveřmi. V případě moderních koupelen a otevřených sprch se instalují kabiny v minimalistickém designu. Proto se zde používá jen sklo oddělujícím mokrou zónu, které zabraňuje pocákání vody na podlahu a zbytek místnosti. Nejsou zde však žádné tradiční modely dveří. Takové sprchy se nazývají walk-in. Jsou vhodné spíše do větších místností, kde je dostatek prostoru. Mají také speciální nároky na instalaci odtoku, které nemusí splňovat koupelna ve starších zástavbách. V případě, že vaše koupelna splňuje všechny podmínky pro otevřenou sprchu, můžete si ji pořídit. Pokud se pro ní rozhodnete, pamatujte, že sklo, obzvlášť to bez rámu, by mělo mít min. tloušťkou 6 mm nebo si vyberte sklo s rámem.

Sprcha typu walk- in - výbava moderních koupelen

 

Toto řešení bude skvěle fungovat v koupelnách, které musí být přizpůsobeny seniorům nebo handicapovaným. Absence sprchové vaničky a prahů velmi usnadňuje vstup a výstup ze sprchy. Uvnitř kabiny je rovněž dostatek prostoru na asistenci druhé osoby, díky tomu se při sprchování koupající bude cítit bezpečně. V případě takových sprch správně uspořádaná nika ve stěně může posloužit jako sprchová kabina. 

 

Sprchové kouty do malých a velkých koupelen – jak vybrat ty správné modely?

Velikost koupelny je velmi důležitá, pokud jde o to, jaké vybavení si pořídit. Sanitární keramika a nábytek by neměly zabírat příliš mnoho místa. Měli byste se postarat o volný prostor, abyste měli ke každému zařízení volný přístup. Velké koupelny jsou interiéry, kde si můžete dovolit více. Uspořádání koupelny může být provedeno s určitou volností. Sprchy se v takových koupelnách umisťují do rohu, ale i do výklenků nebo i k jedné stěně koupelny.

 

Snadné otevírání ven – otočné sprchové dveře

 

Větším problémem je uspořádání prostoru v malé koupelně. Sprchové kouty v takové místnosti nemohou být příliš velké, také se většinou umisťují do rohu koupelny, aby se ušetřilo cenné místo. Při výběru sprchových dveří do malé koupelny se zaměřte především na posuvné modely – to jsou nejoblíbenější typy dveří, které nezabírají mnoho volného místa a při otevírání a zavírání, tím že se neotevírají ven, nezabírají zbytečně prostor mimo sprchu, jako otočné modely.

 

Jaká by měla být vhodná sprcha pro handicapované?

Starší a zdravotně postižené osoby mají často problém samým používat koupelnu. Těžko se dostanou do vany či vysoké sprchové vaničky, jak tomu často bývá u sprchových kabin se sprchovými vaničkami s vysokými prahy. Na takových místech, která jsou pro seniory a handicapované obtížně dosažitelná, je koupání spojeno s dalšími obtížemi. Proto je lepší vsadit na vhodná řešení, která těmto osobám usnadní používání koupelny.

 

Volnost pohybu ve sprše walk-in

 

Instalace sprchového koutu je skvělý nápad. V tomto případě je ideální volbou bezbariérový sprchový kout typu walk-in oddělen od zbytku interiéru pouze sklem. Při výběru si můžete navíc zvolit tloušťku tvrzeného skla. Na výběr je rovněž stupeň průhlednosti skleněné zástěny. Nejdůležitější v tomto případě je, že walk-in kabina nemá sprchovou vaničku, která by znesnadňovala vstup – díky absenci dveří je její používání snadnější ale hlavně bezpečnější.

 

Jak vybrat sprchové dveře do koupelny?

Při nákupu sprchových dveří se vyplatí zaměřit se nejen na aspekty pohodlí a funkčnosti. Dveře je dobré volit podle stylu převládajícího uspořádání. Na vzhledu sprchových dveří může hodně záležet!

 

 


NECHTE SE INSPIROVAT!  


Co je armatura? Co je součástí koupelnové armatury?


Jak pečovat o granitový dřez?


Sprchový kout nebo vana? Co je lepší do koupelny v paneláku?


 

Zpět