Jak zařídit rekreační chatu?

15.02.2021

 

Za oknem prší, nízká teplota vás neláká k procházce, ale spíše se zabalit do teplé deky a relaxovat v pohodlném křesle se šálkem horkého čaje v ruce. Chybí vám léto, slunce a chalupa? Máte chuť otočit ručičky od hodinek, aby urychlit příchod jara? Bohužel to není možné, ale máme pro vás zajímavý návrh. Zapomeňte na všeobecnou šeď za oknem a čekáním na první teplé dny a vytvořte si s námi návrh své vysněné chaty.

Jak uspořádat rekreační chatu funkčním a módním způsobem tak, aby se stala ozdobou pozemku? Představujeme osvědčená řešení, tipy a triky našich specialistů.

Zahradní domky - Baumax.cz

Návrh interiéru rekreační chaty v 5 krocích:

Interiér rekreační chaty vyžaduje uspořádání s ohledem na její velikost a lokalitu. Aby byla rekreační chata funkční a pohodlná, měla by zahrnovat všechny nejdůležitější funkční zóny, průchody a také místnosti jako jsou: obývací pokoj, kuchyň nebo kuchyňský kout a ložnici nebo volitelně místo ke spaní. Neměla by chybět ani sanitární místnost, tzn. obdoba koupelny.

Jak zařídit  rekreační chatu závisí na vaší fantazii, její velikosti a počtu pokojů, které má. Dnes výrobci nabízejí kompaktní modely domků - připomínající altány, větší domky s jednou nebo dvěma místnostmi a také poměrně velké stavby sestávající z jednoho nebo dvou pater. Každý z těchto modelů musí být uspořádán jinak. Ke každému z nich je třeba přistupovat individuálně.

Funkční a praktické uspořádání rekreační chaty je skutečnou výzvou. Proto pro vás naši specialisté připravili plánek v 5 krocích, který vám umožní udělat to profesionálně.

Projektovaní - jak navrhnout chatu snů?

Projekt spočívá ve vytvoření plánu místnosti ve vhodném měřítku, uspořádání vybraného nábytku, volbě stylu uspořádání a stanovení konkrétního rozpočtu. Každou práci doporučujeme začít návrhem, bez ohledu na to, zda zařizujete pokoj, nebo rekreační chatu - dobrý návrh je základem a klíčem k úspěchu.

Projekt vizualizuje výsledný efekt a umožňuje provést potřebné změny nebo opravy. Pamatujte, že výstavba chaty je projekt na léta, takže  byste měli při její navrhovaní vzít v úvahu:

Oddělení funkčních zón

Aby bylo možné funkčně uspořádat rekreační chatu, měly by být správně rozděleny dvě zóny: soukromá a veřejná. Klasický dřevěný letní domek nemá příliš mnoho místa, takže stojí za zvážení různých řešení a výběr toho nejpraktičtějšího. Pravděpodobně ne všechny zóny budou odděleny zdmi. Správné rozdělení prostoru musí začít určením toho, co bude ve veřejné části a co bude v soukromé.

Veřejným prostorem je především obývací pokoj, kuchyň, jídelna a relaxační část. Stojí za zvážení možnosti jejich kombinace v rámci jedné místnosti, vytvoření například obývacího pokoje s kuchyňským koutem. V malé chatě mohou některé zóny plnit několik funkcí. Velká pohovka v obývacím pokoji bude ideálním místem k odpočinku a v noci se může změnit na ložnici. Praktický rozkládací stůl může plnit funkcí pracovního a jídelního stolu a v malých kuchyních může prodloužit pracovní desku. K chatě často patří terasa, která je veřejnou částí.

V soukromé části, vedle ložnice, by měla být umístěna toaleta a koupelna. Aby bylo možné rekreační chatu zařídit prakticky, musíte vždy zohlednit její možnosti a rozlohu. A pokud je to možné, kombinujte různé funkce místností.

Vydělení průchodových cest

Průchody a chodby mezi jednotlivými místnostmi nejsou o nic méně důležité než funkční zóny. Dřevěné zahradní domky, i když malé, musí mít bezpečné a funkční průchody. Lidé využívající v sezóně rekreační dům by měli mít možnost volného pohybu mezi jednotlivými místnostmi. Velkou chybou při uspořádání interiéru domu je „zaplnění“ chodby. Všechno, co se nevejde do místností, končí v předsíni, co zatěžuje pohyb.

Pamatujte! Pokud jsou stůl a židle umístěny v průchodové zóně, bude to bránit užívání domu. Stejně je to u pohovky nebo komody. Umístění na špatném místě způsobí nefunkčnost místnosti a špatné využití prostoru.

Výběr vhodného osvětlení

Při plánování chaty nezapomeňte zajistit dostatečné osvětlení. I malá místnost se bude zdát prostornější, pokud bude správně osvětlena.

Jak to udělat? Navrhněte dostatečné množství oken. Pokud to není možné, zesvětlete místnosti pomocí elektrického osvětlení.

Pro dosažení optimálního osvětlení v chatě je nutné použít 4 typy osvětlení: obecné osvětlení, úkolové osvětlení, bodové osvětlení, venkovní osvětlení.

Mnoho lamp má vlastnosti několika typů osvětlení, je to velmi cenná funkce v omezeném prostoru chat.

K obecnému osvětlení patří především závěsné lampy, lustry, stojící lampy a nástěnné lampy. Jejich úkolem je osvětlit celou místnost, kde jsou instalovány.

Zahradní domky - BauMax

Úkolové osvětlení zahrnuje: noční lampičky, zrcadlové lampy, kolejnicové systémy osvětlení nebo nástěnná svítidla. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly další osvětlení pracovní plochy nebo relaxačního koutku. Jsou také skvělým prvkem interiérového designu. Umístěné na stole nebo na komodě nejen osvětlí interiér, ale také vytvoří jedinečnou a útulnou atmosféru.

Pamatujte! Dobře zvolené úkolové světlo neruší  ani neunavuje vaše oči. Je důležité přizpůsobit jeho silu a odstín konkrétním potřebám.

Bodové osvětlení nabízejí: stropní bodová svítidla, zapuštěná stropní svítidla, nástěnná svítidla osvětlující obrázky, kolejnicový systém osvětlení. Jeho hlavním účelem je upozornit na konkrétní předmět, např. obraz, architektonický prvek nebo dekorativní kus nábytku. Díky bodovému světlu je osvětlený objekt ústředním bodem místnosti. Navíc se používá na schodištích k osvětlení schodového stupně.

Umístění nábytku, elektroniky a domácích spotřebičů

Když už mate návrh uspořádání místnosti a vybrané osvětlení, můžete začít s vybavením domácnosti. Zařiďte si rekreační chatu moudře. Podle zásady: čím méně, tím lépe. Pamatujte, že se nejedná o stálé bydlení, ale místo, kde se nevejde veškeré potřebné a pomocné vybavení domácnosti.

Uspořádání funkční místnosti je skutečnou výzvou. Na co je třeba pamatovat: do kuchyně si vyberte elegantní a funkční nábytek. Kuchyňské skříňky by neměly zabírat příliš mnoho místa. Nezapomeňte, že máte omezený prostor a v tomto případě méně znamená více. Aby se v kuchyni nehromadily domácí spotřebiče, zvolte klasickou mikrovlnnou troubu a malý plynový sporák. Je lepší dát do obývacího pokoje rozkládací pohovku, která bude ve dne místem k posezení a v noci poslouží jako postel. Vzdejte se TV stolku - televizi si můžete pověsit na zeď. Místo toho zvolte prostornou komodu, do které se vejde oblečení, obuv a zahradní příslušenství. Rekreační chaty nemusí mít všechny dostupné na trhu technologické novinky. Vzdejte se všeho, co nebude nezbytné během několikadenního pobytu na chatě v lese nebo výletě s přáteli. Vynechte pračku, sušičku nebo myčku. Vyměňte velkou ledničku za malou - turistickou. Skládací přenosný stůl, který můžete použít uvnitř i venku, bude perfektní. Pro koupelnu zvolte místo vany kompaktní sprchový kout a k němu elegantní koupelnový nábytek v bílé barvě. Kovové rekreační domky, jejichž plocha není velká, je lépe vybavit kompaktním nábytkem a decentními doplňky. Pokud má chata terasu, nainstalujte markýzy a ozdobte je zahradními ozdobami a květináči.

Uspořádání RTV a domácích spotřebičů vyžaduje správné umístění připojení. Pokud je zařízení napájeno elektřinou, měl by být také odpovídající počet zásuvek. Pamatujte, že jedna navíc je vždy lepší než jedna méně.

Do návrhu zaneste také všechna zařízení, která vyžadují připojení vody, jako jsou umyvadla, sprchy, dřezy a toalety.

Výběr doplňků, ozdob a textilií

Na konci projektu je dobré zvolit barvu stěn, nábytku a doplňků. Stojí za to hledat inspiraci v projektech bytových návrhářů. Dřevěné chaty vyžadují světlou úpravu. Ideální jsou zde odstíny bílé, béžové, jemné zelené a šedé, které zdůrazňují přirozený styl a jednotnost aranžmá. Než se rozhodnete pro konkrétní barvu, přemýšlejte o charakteru své vysněné chaty. Pokud její plocha není velká, vzdejte se tmavých barev, které ji opticky zmenší.

Rekreační dřevěné chaty vypadají nejlépe v přírodní barvě, bez nátěru. Přírodní dřevo vnáší do každého prostoru jedinečnou atmosféru a útulnost. Stěny bez omítky mohou zdůraznit charakter interiéru. Vyberte si doplňky a dekorace, které zdůrazňují charakter místnosti a navedou v ní příjemnou atmosféru. Pamatujte, že chata je menší než obytný dům. V takovém interiéru je jemnější nábytek na nohách ideální volbou. Útulnost dodá interiéru vhodně zvolené textilie. Nešetřete na příjemných na dotek přehozech, přikrývkách a polštářích.

V interiérech dřevěných chat nejlépe vyniknou doplňky z papíru, proutí, hlíny, dřeva, kovu nebo skla. Chaty a chalupy jsou ideálním místem pro letní odpočinek s rodinou a přáteli.

Zahradní architektura není pro nás tajemství! Zahradní doplňky, příslušenství a další produkty naleznete v obchodě BauMax.


 

Zpět