Jak zařídit postel v malé ložnici

30.03.2022

O tom, že pohodlná postel je nejdůležitějším kusem nábytku v každé ložnici, není třeba nikoho přesvědčovat. Nezáleží na tom, zda máte malý nebo velký pokoj, dobrá postel je základem kvalitního odpočinku a relaxace. Mnoho z nás bojuje s otázkou, jak zařídit malou ložnici, aby byla funkční a útulná. Uspořádaní nábytku včetně postelí do malé ložnice může být docela oříšek. Malá ložnice má nejen omezený prostor, ale kolikrát i atypický půdorys, který dodatečně stěžuje uspořádání malého pokoje. A přece v ložnici je vhodné mít alespoň menší úložný prostor na oblečení a věci, které používáme každý den i na lůžkoviny.

Pokud potřebujete nějaké tipy, jak uspořádat jednotlivé prvky vybavení do malé ložnice, a kde mezi nimi najít místo pro postel, určitě si přečtěte následující článek. Naší odborníci připravili pár nejzajímavějších tipů, jak zařídit malou ložnici, které vám ukážou, jak chytře uspořádat postel do malé ložnice, tak aby nezahltila její interiér, a naopak jej zútulnila.

Malé ložnice nemusí být nefunkční. Výběrem správného umístění lůžka, úložného prostoru a doladěním dalších prvků výzdoby získáte útulnou a pohodlnou ložnici. V malé ložnici je důležité použít světlé barvy stěn a nábytku a pokud je to možné šatní skříně až ke stropu. Ložnice je jako šatník, kde se každý večer svlékáme, a proto je důležité mít zde vhodný úložný prostor na oblečení. Šatní skříně až ke stropu nabídnou dostatek úložného prostoru. Jestliže ložnice nenabízí místo na šatní skříň, vhodné je využít každé místo, včetně toho pod postelí.

Jakým způsobem uspořádat postel do malé ložnice, aby nezabrat celý prostor? Poradíme! Níže uvádíme několik osvědčených tipů, jak zařídit malou ložnici. 

Nábytek do ložnice- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Jakým způsobem uspořádat místo na spaní v úzké ložnici

2. Vyplatí se umístit lůžko do ložnice k delší zdi? Neudělá takový postup z tak už úzkého pokoje opticky ještě podlouhlejší a stísněnější?

3. Jaká postel bude vhodná do úzké malé ložnice?

4. Postel v rohu místnosti

5. Postel uprostřed místnosti

6. Jaký model postele zajistí snadný přístup z obou stran?

7. Postel u zdi naproti nábytkové sestavě

8. Jak uspořádat postele v ložnici sourozenců?Jakým způsobem uspořádat místo na spaní v úzké ložnici

Největší potíže nám většinou způsobují úzké interiéry. Bohužel většina bytů v panelových domech takové interiéry má. Jejich správné uspořádání však může zcela změnit vzhled prostoru a samotná malá ložnice stát se útulným a funkčním interiérem.

Jaké lůžko do ložnice zvolit do opravdu malé místnosti? Kam nejlépe jej umístit v malé místnosti, která je navíc úzká? Jsou dvě možnosti. Ideálním řešením by bylo umístit nábytek ke kratší stěně. Místnost tak bude působit proporcionálněji a útulněji. Bohužel ne všechny úzké pokoje nabízejí možnost umístění lůžka ke kratší stěně. Ta je často příliš krátká, aby se do ní vešla i malá postel. Někdy je jediným řešením umístit lůžko k delší zdi.

Nábytek do ložnice- Baumax.cz

Vyplatí se umístit lůžko do ložnice k delší zdi? Neudělá takový postup z tak už úzkého pokoje opticky ještě podlouhlejší a stísněnější?

V ložnici, kde potřebujete umístit lůžko dlouhou stranou ke dlouhé zdi, se snažte, aby zvolený model nebyl příliš široký. Obrovský kus nábytku může zablokovat celou místnost a způsobit, že už nebude funkční a pohodlná. Při zařizování ložnice se vždy vyplatí nejprve spočítat její rozměry a přizpůsobit jim velikost nábytku. Návrh umožní zjistit, zda máme v interiéru prostor na úložné prostory jako je komoda či skříň, ale také noční stolky. Pokud ne, vhodným řešením bude model s úložným prostorem pod postelí nebo dokonce lůžko na míru. Pamatujte, že vhodně zvolená postel a její dobré umístění vám zaručí tu nejvyšší kvalitu spánku.

Jaká postel bude vhodná do úzké malé ložnice?

Jaké typy postelí jsou nejlepší do úzké ložnice? Zde se jistě osvědčí jednolůžka nebo kontinentální postele, které i přes to, že nejsou tak velké jako manželské postele, dávají velkou plochu na spaní a bez problémů se na nich vyspí dvě osoby. Obrovská čalouněná postel naopak nebude dobrou volbou do dlouhých úzkých ložnic. Tento typ lůžka s čalouněnou opěrkou hlavy nábytku můžete umístit ke zdi do velkých prostorných ložnic.

Postele- Baumax.cz

Postel v rohu místnosti

Bez ohledu na tvar místnosti je roh vždy dobrým místem pro umístění postele. Takové uspořádání zajistí, že ani malá ložnice nebude zahlcena. Dovolí rovněž snadný pohyb a přístup k ostatnímu nábytku v ložnici.  

Pokud můžete místo na spaní uspořádat do rohu pokoje, pak neváhejte. Určitě to bude dobrá volba. Při výběru správného rohu nezapomeňte naplánovat zbytek prvků vybavení do interiéru. Vyberte místo, které bude přirozeně nejlepší. Často se jedná o roh přímo před vchodovými dveřmi do pokoje. Při zařizování uspořádání můžete využít principů feng shui. Ten vám jistě pomůže uspořádat ložnici tím nejlepším způsobem.

Postel uprostřed místnosti

Dvoulůžko většinou dáváme doprostřed místnosti. Pokud jej budou využívat dvě osoby, každá z nich by měla mít k ní volný přístup. V tom případě je lůžko nejlépe uspořádat uprostřed pokoje. Pokud potřebujete lůžko umístit do centrální části pokoje, a víte, že se jedná o malý pokoj, vzdejte se dalšího nábytku, zejména velkých skříní, které interiér zahltí. Do malých ložnic je lepší dát jemné a lehké komody nebo noční stolky, které poslouží jako šikovné úložné prostory pro uložení náhradního povlečení a lůžkovin a zároveň ozdobí interiér.

Nábytek do ložnice- Baumax.cz

Jaký model postele zajistí snadný přístup z obou stran?

Lůžko uprostřed pokoje umožňuje zvolit o něco větší model než v předchozím případě. Zde si můžete vybrat velké čalouněné lůžko, dvoulůžko nebo kontinentální dvojlůžko. Tento typ nábytku, umístěný uprostřed pokoje, zaručuje výjimečný komfort spánku.

Odborníci radí, pokud je to možné, umístěte lůžko na střed ke zdi a naproti vstupním dveřím do ložnice. Takový postup dodá malé ložnici zcela nový vzhled a ergonomický charakter.

Nejuniverzálnější umístění postele je do středu pokoje, které čelo těsně přiléhá k celé zdi.

Postel u zdi naproti nábytkové sestavě

Toto uspořádání prostoru je jedním z nejčastěji používaných při zařizování dětských pokojů a ložnic pro teenagery, které musí velmi často plnit několik různých funkcí. Umístění lůžka před nábytkovou stěnu umožňuje oddělení dvou zón v interiéru: pracovní zóny a relaxační zóny. Pokud chcete lůžko umístit u zdi, před nábytek, dbejte na to, aby byla celá místnost dostatečně funkční a prostorná. Pamatujte, že děti potřebují prostor k práci a ke hře. Příliš velké lůžko může zbytečně omezovat prostor, který dítě přes den využívá k zábavě. Bohužel jednou z nejčastějších chyb je příliš velký kus nábytku do dětského pokoje. V tomto případě stačí lůžko široké 90 cm.

Postele- Baumax.cz

Jak uspořádat postele v ložnici sourozenců?

Jedná malá místnost často musí často sloužit pro dvě děti. Jak uspořádat postele v takovém interiéru. Jaké modely lůžek zvolit? Jedním z nejlepších řešení navrhovaných výrobci ložnicového nábytku jsou patrové postele. Přestože jsou mnohými podceňované a používané spíše zanedbatelně, zaslouží si větší pozornost a lepší přístup. Patrové postele jsou perfektními kusy nábytku do pokoje sourozenců. Jednak každému dítěti zaručí soukromou zónu, pohodlný spánek a pocit bezpečí, jednak ložnici zbytečně nezahltí, a dále neomezí už tak malý prostor ložnice.

Kam nestavět patrové postele? Mezi taková místa jistě patří bezprostřední blízkost okna. Takové umístění může být pro nejmenší nebezpečné, a navíc je vystavuje možnému průvanu. Proto se při výběru správného prostoru pro palandu vždy vyplatí zvážit uspořádání stěn a umístění okna.

Vyplatí se dát dvě postele do sourozeneckého pokoje? Určitě ano, pokud máte dostatek místa a postaráte se o to, aby v tomto případě celá místnost neztratila funkčnost a útulnost. Díky takovému řešení získáte další volné místo pro komody nebo nábytkové sestavy, jak psací stoly, nezbytné pokud děti jsou ve školním věku. Každý interiér má svá pravidla a možnosti, a proto pokud to prostor ložnice dovoluje, tak mohou být praktickým řešením i dvě postele. Vše zaleží na tom, co je pro vás výhodnější. Nezapomeňte rovněž na to, že do dětských ložnic, stejně jako do ložnic pro dospělé jsou vhodné světlé barvy, které neruší a uklidňují před snem.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

Kontinentální postele
Rohová pohovka s funkcí každodenního spaní
Čalouněné panely čela postele

 

Zpět