Jak zařídit pokoj pro školáka?

26.08.2021

 

Každý dětský pokoj, a především studentský pokoj pro školáka, by měl být promyšlený a praktický. Pro mladého člověka je dobré mít definované rozdělení na nejdůležitější zóny v interiéru, vědět, kde se může učit, která část místnosti je určena ke hře, a která část místnosti je zónou pro bezpečný spánek. Každý začátek školního roku je pro nejmenší skutečnou výzvou a může u dítěte vyvolat pocit úzkosti a nervozity. Proto stojí za to pomoci těm nejmenším v přípravách na začátek tohoto důležitého období a uspořádat pokoj pro školáka tak funkčně a pohodlně, jak to jen bude možné.


V tomto článku:

1. Pokoj pro školáka - místo pro studium

2. Jak zařídit pokoj pro učně - dobrý spánek

3. Pokoj pro školáka – zóna pro aktivity a zábavu

4. Jak zařídit pokoj pro školáka - další tipyNábytek- Baumax.cz

 

Pokud právě procházíte rekonstrukcí nebo malou výměnou nábytku a přemýšlíte, čemu věnovat zvláštní pozornost při zařizování pokoje pro mládež, doporučujeme vám přečíst si náš článek. Doba školy je pro dospělé a děti stejně důležitá jako doba odpočinku. Proto nemá cenu zařizovat školákovi pokoj bez připraveného plánu a organizace.

 

Nábytek do dětského pokoje- Baumax.cz

Pokoj pro školáka - místo pro studium

Pokoj pro školáka musí mít dobře uspořádaný studijní prostor. Pohodlný psací stůl a židle jsou základem pro vytvoření vhodného místa pro vaše dítě při plnění domácích úkolů nebo čtení knih. Dětské psací stoly nebo varianta pro trochu starší, tzn. psací stoly pro mládež by měly být primárně přizpůsobeny výšce dítěte a samotné postavě. Standardní rozměry dětských psacích stolů se pohybují mezi 74 a 77 cm. Když se však jedná o prvňáčka, který teprve začíná se vzděláváním, stojí za to předvídat potřeby mladého člověka, který teprve roste a vybrat nastavitelnou desku stolu, kterou bude možné postupem času přizpůsobovat potřebám dítěte.  Přizpůsobení výšky stolu k výšce dítěte, ho chrání před vadami držení těla a bolestmi zad. Při nastavování výšky stolu pro své dítě zkontrolujte, zda ve vzpřímené poloze může dítě položit paže pokrčené v pravém úhlu na stůl a kolena má v úhlu 90 stupňů. Nohy by naopak měly pohodlně spočívat na podlaze. Herní stoly pro hráče by také měly projít tímto malým testem pohodlí, takže bez ohledu na to, zda dítě dělá domácí úkoly nebo tráví čas zábavou – mělo by mít páteř v rovině a ruce pevně opřené na desce stolu.

 

Nábytek do dětského pokoje- Baumax.cz

 

Velmi důležitou otázkou je také samotný rozměr desky stolu. Pokud jsou v dětském pokoji dvě oddělená místa k sezení, může být psací stůl určený pouze pro studium úzký. Budou zde položky potřebné výhradně pro vzdělávání, jako jsou například: učební pomůcky, kalkulačka, organizér s psacími potřeby, knihy nebo malé rámečky s fotkami pro radost. V případě, že školák u stejného psacího stolu bude dělat domácí úkoly a hrát na počítači, mělo by být na stole o něco více místa, protože bude na něm také notebook, myš nebo klávesnice. Je proto vhodné zvolit stůl s minimální šířkou 120 cm.

Dalším důležitým prvkem ve studentském pokoji v zóně pro učení je židle, která je pro dítě pohodlná a komfortní. Dětské židle jsou nejčastěji dřevěné modely, s látkovým čalouněním a pěnovou vyplní v sedáku, otočné a na kolečkách. Někdy tradiční kus nábytku nahradí herní křesla, přestože nejsou úplně vhodné k pozici, jakou by dítě mělo mít při učení. Opěradlo židle by mělo podporovat celou délku zad, včetně zátylku. Vyplatí se investovat do modelů, které mají speciálně tvarovanou bederní část, která je přizpůsobená siluetě dítěte.  Židle by měla být měkká a výškově nastavitelná.

Funkce jejího nastavení vám nejlépe umožní přizpůsobit židli ke psacímu stolu, a co víc - umožní vám používat nábytek po dlouhou dobu, i když  dítě vyroste. Jak vidíte, studentský pokoj pro školáka  a zejména zóna pro učení vyžadují přípravu dobrého návrhu interiéru a správnou organizací zařízení. Tuto zónu byste měli považovat za jednu z nejdůležitějších v interiéru.

Nábytek do dětského pokoje- Baumax.cz

 

Jak zařídit pokoj pro učně - dobrý spánek

Vhodně zařízené místo pro studium je něco mimořádně důležitého, ale neméně důležitá je také odpočinková zóna. Každé dítě bude vstřebávat znalosti rychleji a ochotněji, když je uvolněné a odpočaté. Pokoj pro školáka by proto měl být vybaven pohodlnou postelí, ve které může dítě relaxovat a odpočívat. Dětské postele je potřeba vybírat podle věku dítěte a jejich aktuální výšky. Místo na spaní nesmí být menší než 90 cm a správná délka matrace, by měla přesahovat aktuální výšku dítěte nejméně o 25–30 cm. Postel do studentského pokoje musí být vybavena pohodlnou matrací, na které budou moci nejmenší relaxovat. Nejlepší je použít středně tvrdou matraci, která nedovolí vašemu dítěti propadnout se příliš hluboko, ale která pro něj nebude zároveň příliš tvrdá. Během dne je vhodné přikrýt postel měkkým přehozem, aby si na ni mladý člověk mohl vytvořit místo pro krátkou relaxaci. Výběrem zajímavé látky nebo vzoru přehozu můžete doplnit aranžmá, a vnést do interiéru zajímavý prvek uspořádání.

 

Nábytek do pokoje pro teenagery- Baumax.cz

 

Pokoj pro školáka – zóna pro aktivity a zábavu

Ve studentském pokoji, a především v dětském pokoji, by měla být malá zóna pro zábavu. Vybavení dětského pokoje by mělo poskytnout místo, kde si budou moci nejmenší uložit hračky, stolní hry, pohádky a knihy, fotografie, figurky a obsahovat zároveň takové prvky jako jsou pohodlné dětské pufy nebo dětské pohovky, kde budou moci ti nejmenší trávit svůj volný čas. Police, na kterých budou uloženy častěji používané hračky a hry, by měly být přizpůsobeny výšce dítěte, tak aby na ně mohlo bez problémů dosáhnout. Veškerý dětský nábytek ( Nábytek do dětského pokoje ) by měl být uspořádán tak, aby ponechal uprostřed místnosti volný prostor, protože nejmladší si rádi hrají na podlaze a rádi sedí při zábavě na měkkém koberci.

 

Nábytek do pokoje pro teenagery- Baumax.cz

Jak zařídit pokoj pro školáka – další tipy

V dětském pokoji musí být nainstalováno vhodné a dostatečné osvětlení. Centrální závěsné svítidlo nestačí. Postarejte se také o boční světlo nebo lampu, kterou dáte na psací stůl. Dobré osvětlení při čtení je nezbytné pro hygienu očí.

• Postarejte se o barevné dekorace a doplňky. Nejmladší milují zajímavý design, který jim umožňuje rozvíjet představivost. Na zeď můžete dát samolepící obrázky, které najdete na internetu. Můžete si také koupit tematické doplňky v závislosti na zájmech vašeho dítěte. Příkladem může být lampa ve tvaru auta nebo nábytková sestava připomínající hrad pro princeznu. Takové inspirace pro nejmladší mohou být vysněným prvkem vybavení vlastního pokoje!

Dětské komody, dětské šatní skříně, nebo dětské regály, které dáte do pokoje pro školáka musí zohledňovat jejich výšku. Je dobré, když dítě může dosáhnout do každé části úložného prostoru šatní skříně a do výšky regálu.

 

Nábytek do pokoje pro teenagery- Baumax.cz

• Místnost pro školáka uspořádaná v podkroví by měla mít psací stůl umístěný pod výklopným oknem. Přirozené světlo je vždy nejlepší pro oči a okno v blízkosti zóny pro učení umožní snadný přísun čerstvého, osvěžujícího vzduchu.

• Děti milují barevné samolepící bločky, zvýrazňovače a samolepky, které si mohou nalepit do sešitů nebo knih. Vyplatí se proto, pořídit do pokoje pro školáka organizéry a barevné kancelářské potřeby.

• Korková tabule! To je něco, co každý mladý člověk miluje. Díky ní mohou děti na tabuli připojit své inspirace, nejnovější projekty nebo seznam úkolů, které je třeba příští týden splnit.

 

Nábytek do pokoje pro teenagery- Baumax.cz


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do dětského pokoje Bruno Nábytek do dětského pokoje Libelle Nábytek do dětského pokoje Tablo I Nábytek do dětského pokoje Joker I

 

Zpět