Jak zabezpečit schody před dětmi? top 3 nejlepší řešení!

04.08.2022

Bydlíte v rodinném domě, ve kterém je schodiště a vaše dítě začalo lézt či dokonce chodit? Pak by vás mohl náš článek zaujmout. Prozkoumávání zákoutí domu je pro každé dítě velmi atraktivní činností. Pokud chcete zajistit bezpečí svému dítěti, je potřeba udělat řadu opatření, které ochrání dítě před možnými úrazy. V tomto případě je velmi důležité zajištění schodů, které by mohly být pro děti velmi nebezpečné. Podívejte se, jakým způsobem můžete snadno a efektivně zabezpečit schodiště, abyste se nemuseli bát o bezpečnost svých dětí. Níže vám nabízíme nejosvědčenější způsoby zabezpečení schodiště, které pak bude bezpečné pro nejmenší členy domácnosti. V tomto případě není nad prevencí!


V tomto článku:

1. Zabezpečení schodů před dětmi – jak správně zabezpečit schodiště?

2. Bezpečnostní zábrany na schodiště

3. Bezpečnostní sítě na schodiště

4. Koberce a protiskluzové podložky

5. Jak zabezpečit schodiště do sklepa nebo na půdu?Zabezpečení schodů před dětmi – jak správně zabezpečit schodiště?

Schody jsou jedním z prvků domácnosti, které se vyplatí dobře zabezpečit, protože zvědavost dětí je velká a dříve či později se ocitnou v situaci, kdy budou chtít schody prozkoumávat. Jejich výška a ostré hrany jsou obzvlášť nebezpečné, proto je potřeba je před dětmi řádně zabezpečit, tak aby nedošlo k úrazu. Nezajištěné schody mohou být pro nejmenší velmi nebezpečné.

Dětská zvědavost je velká a při každodenních dobrodružstvích a objevování zákoutí domu jsou pády a nárazy běžné, ale pád ze schodů s sebou nese zvláštní rizika. Velká výška a mnoho ostrých hran může způsobit rozsáhlé zranění, proto je nutné schody a také zábradlí dobře zabezpečit.

Udělat to můžete několika způsoby. Nejoblíbenější je schodišťová zábrana pro děti, síť nebo koberce. Bezpečnostní zábrany by měly chránit ty nejmenší před vstupem na schody, ale zároveň umožnit jejich používání dalším osobám, aby dospělí neměli problémy s pohybem po prostoru domu. Zábrana na schodiště je i pojistka pro rodiče, která dává rodičům jistotu, že i v nestřeženém okamžiku se dítě nedostane do prostoru zábradlí a na schodiště.

Bezpečnostní zábrany na schodiště

Jedním z nejoblíbenějších způsobů zabezpečení schodů před dětmi je instalace příslušné dětské zábrany. Bezpečnostní zábrana je obvykle malá branka ze dřeva či plastu, která brání přístupu ke schodišti a může zabránit i případným nehodám. Zábrany se mohou používat až do doby, pokud děti nevyrostou natolik, že schodiště nebude pro ně nebezpečné. Do té doby, ihned co malý člověk začne sám objevovat svět, zábrana je pro vás zárukou jeho bezpečí. Dětské zábrany ze dřeva či jiných materiálů můžete instalovat současně dole a nahoře.

Malé děti bez vaší pomoci nebudou moci otevřít zábranu ani přesunout její těžké prvky. Takovou zábranu lze vizuálně sladit se zábradlím schodiště, díky čemu bude celek působit jednotlivým dojmem, bez rušivých elementů. Zábrany mohou být vyrobeny ze stejného materiálu a mít stejnou barvu jako zábradlí.

Dětská zábrana můžete být uzamykatelná na klíč nebo zámek. Jednoduché zámky ve formě dveřních západek malé děti zastaví, ovšem v případě větších nemusí stačit – takže západky do dveří je potřeba namontovat výše nebo se rozhodnout pro opatření, které je složitější pro otevření, jako je například zámek na klíč, stejný jako do dveří. Bez toho není zábrana plně funkční.

Nevýhodou takového zajištění schodů je, že dospělý má více práce s jejím otevřením. Stává se také, že se batole může vmáčknout mezi příčky zábradlí schodiště, a v tomto případě bezpečnostní zábrana moc nepomůže a je potřeba na něm umístit dodatečnou ochranu. Jinak bezpečnostní zábrany jsou extrémně pevné a odolné i proti násilnému otevření, takže riziko pádu a případného úrazu je po jejich instalaci velmi malé.

Bezpečnostní sítě na schodiště

Bezpečnostní sítě jsou dalším prvkem, který se používá k zabezpečení schodů. Instalují se nejen na schodech, tedy na nástupních a výstupních místech. Síť ovšem lze především použít jako pojistku na zábradlí. Díky tomu se batole nepromáčkne mezi příčkami zábradlí ani nebude přes něj házet své hračky. Výška a šířka sítě se dá přizpůsobit danému prostoru.

Sítě se vyrábějí z pevných a odolných syntetických materiálů a jsou pro vaše nejmenší zcela bezpečné. Nepodléhají tak snadno mechanickému poškození, takže je děti nebudou moci roztrhat. Sítě odolávají i nepříznivým povětrnostním vlivům, takže je lze bez problémů instalovat na venkovní schodiště nebo na zábradlí balkonů a teras.

Sítě mají ještě jednu velkou výhodu – jejich instalace je extrémně jednoduchá a často neinvazivní, díky čemu, až dítě povyroste a schody už nejsou pro něj nebezpečné, lze ochranu snadno sejmout. Zábradlí a schody zůstanou nedotčeny.

Sítě jsou dostupné v různých barvách, díky čemu se snadno přizpůsobí uspořádání bytu a nebudou tolik nápadné na schodech.

Ochranná síť bude tím nejlepším řešením, pokud jde o zabezpečení schodů a zároveň zajištění komfortu pohybu ostatním členům domácnosti. Sundání a opětovné připevnění sítě netrvá dlouho, takže tohle zabezpečení nebude při používání problematické. Obrovskou výhodou je také fakt, že slouží nejen k zajištění před pádem ze schodů, ale také k ochraně zábradlí balkónu či terasy. Pád ze schodů představuje pro nejmenší vážné nebezpečí, proto by majitelé rodinných domů měli tento prostor dostatečně zabezpečit.

Koberce a protiskluzové podložky

O něco méně invazivní způsob zabezpečení schodišťových stupňů představují kobercové běhouny na schody. Obvykle se používají běhouny či speciální, kobercové nášlapy. Je to řešení, které rovněž minimalizuje riziko pádu a uklouznutí. Na schodiště je dobré položit koberce, protože v případě pádu měkká látka ochrání nejmenší před otlaky nebo zraněním.

Aby se koberce neposouvaly, vyplatí se instalovat pod ně protiskluzové podložky pod koberce. Mohou být ve formě pásu nebo nálepek. Protiskluzové podložky nebo pásy zabrání pohybu koberců, díky čemu bude riziko sklouznutí ze schodů mnohem menší.

Protiskluzové pásy a podložky by měly být instalovány s přesností a pečlivostí. Díky tomu budou koberce vypadat esteticky a zároveň jejich použití bude bezpečné. Batole na koberci neuklouzne. Zároveň v případě pádu zajistí měkký povrch koberce dětem větší bezpečnost.

Pokud máte v domě dlažbu na schodech, umístění na nich koberců může být velmi praktické. Úžasnou dekorací budou i kobercové nášlapy na schody, které interiér zútulní a sníží hluk, proto se vyplatí je instalovat.

Jak zabezpečit schodiště do sklepa nebo na půdu?

Nejen schodiště do patra by mělo být dobře zabezpečeno – dítě zvědavé na svět bude chtít prozkoumat různé oblasti, v tomto případě bude rovněž opravdu důležité dobré zabezpečení schodiště do podkroví nebo sklepa. Taková místa se většinou nevyužívají často, proto je lepší se zde rozhodnout pro pevné a dobré zabezpečení domu.

Schodiště do sklepa nebo půdní schody mohou mít dveře. Ovšem samotné dveře do sklepa nebudou pro vaše dítě při zkoumání překážkou. To znamená, že budete muset zavést další opatření v podobě zámku do dveří. Pokud jde o zajištění vysoké úrovně bezpečnosti dítěte, rozhodně se to vyplatí udělat. Vám to zajistí klid a dětem bezpečnost, a to je přece pro každého rodiče nejdůležitější.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak olemovat koberec doma


Nejmódnější koberce -Klasika, která se vždy ubrání


Jaký zvolit koberec k šedé pohovce


 

Zpět