Jak vyrobit zahradní nábytek?

06.04.2021

 

Je těžké si představit domácí zahradu nebo terasu bez zahradního nábytku, který nám v teplých dnech poskytuje pohodlné posezení na čerstvém vzduchu. Můžete je snadno koupit v zahradnictvích a hobby marketech, ale musíte počítat s tím, že zahradní nábytkové soupravy nejsou levné.

Dalším, rozhodně levnějším řešením, je vyrobit si několik jednoduchých kusů nábytku sami - vše, co potřebujete, je řádná příprava, čas a odhodlání. Tímto způsobem získáte nejen zahradní nábytek šitý na míru vašim potřebám a vkusu, ale také satisfakci z dobře odvedené práce.

Zahradní nábytek - Baumax.cz

Jaký zahradní nábytek si můžete sami vyrobit?

Každý, který nevyžaduje speciální vybavení, elektrické nářadí a materiály používané jen v továrnách na nábytek a v truhlářstvích. Dřevěná, zahradní lavice, zahradní lehátko, konferenční stolky, křesla a židle si snadno vyrobíte sami. Zahradní nábytková souprava nebo zahradní stůl se židlemi jsou o něco obtížnější pro výrobu. Ve skutečnosti to vše závisí na vašich manuálních dovednostech a vašemu vztahu ke kutilství - pokud to není váš koníček, rychle ztratíte nadšení a potěšení z práce, a objeví se frustrace.

V současné době je paletový nábytek velmi módní a efektivní a zároveň ekologický, levný, snadno a rychle se montuje. Paletový nábytek je vhodný jak na zahradu, tak na terasu a prostorný balkón. V závislosti na stylu dokončování se dokonale hodí téměř k jakémukoliv stylu interiéru - od rustikálního, přes skandinávský až po industriální. Palety mají jednoduchou, ale pevnou strukturu, takže sady zahradního nábytku z nich vyrobené vydrží mnoho sezón. Kde je získat? Zeptejte se svých známých, kteří staví dům, nebo jeďte do nějakého nákupního centra nebo přepravní společnosti. Můžete si je také jednoduše koupit - jedna velká europaleta stojí kolem …Kč.

Jak se připravit na výrobu zahradního nábytku?

Nejprve si vyberte správné místo pro práci. Mělo by být dostatečně velké, kryté, dobře osvětlené a být přístupné připojení k elektřině.

Rozhodněte se, jaký materiál chcete použít. Dlouhou životnost zahradního nábytku zajišťuje drahé exotické dřevo (například teak nebo bambus), ale může to být také dřevo z našich lesů: borovice, akát, modřín nebo buk. Je důležité, aby byly odolné vůči vlhkosti, mrazu a silnému slunečnímu záření. Další zajímavou možností je použití dřevěných palet nebo dřevěných obkladů se systémem pero-drážka (například pro stolní desku).

Dekorace - Baumax.cz

Poté připravte potřebné nářadí a příslušenství:

Nářadí - nejlépe použijte to, které již doma máte. Jsou to: kladivo, vrtačka, ruční pila (nebo stolní kotoučová pila), hoblík, úhlová bruska nebo brusný papír pro vyrovnání dřevěného povrchu, šroubovák, vodováha, měřicí páska.

Materiály a příslušenství - ochrana očí proti pilinám, hřebíky různých délek a tlouštěk, šrouby a matice, šrouby, úhelníky, štětec nebo váleček na malování, barva nebo impregnace dřeva + případně antifungální prostředek, lazura, tmel na dřevo a lékárnička pro případ poranění nebo modřin.

Před zahájením práce musíte mít připravený plán a vhodné množství materiálu potřebného k výrobě nábytku v požadované velikosti. Například pro vyrobení jednoduché sady: zahradní stůl a židle nebo zahradní jídelní souprava pro dvě osoby potřebujete asi 9 palet. Stojí za to vědět, že palety jsou vždy vysoké 14,4 mm, ale liší se velikostí, konstrukcí (například tloušťkou desek a šířkou mezer mezi nimi) a druhem dřeva (borovice, smrk, topol). Nejčastěji používanými a nejsnadněji dostupnými jsou těžké a pevné europalety s horní částí skládající se z pěti silných desek, které vydrží hmotnost až 1 tuny.

Vše je připraveno? Tak do práce! Níže poradíme, jak vyrobit zahradní nábytek z palet.

Jak krok za krokem vyrobit zahradní nábytek z palet? Pokyny a inspirace

Nábytek vyrobený z palet se montuje velmi rychle a snadno, i když jste se dřevem doposud neměli zkušenost. Klíčem je však ochrana dřeva před škodlivými účinky vnějších faktorů, aby se nedeformovalo.

Připravte a impregnujte dřevěné palety

Na začátku důkladně očistěte palety od všech nečistot a obruste jejich povrch pomocí brusky, aby neměly vyčnívající třísky. Poté jej vyhlaďte brusným papírem se zrnitostí nejméně 100. Pokud si všimnete větších otvorů, vyplňte je tmelem pro dřevo. Zbavte se brusného prachu, celou paletu znovu očistěte a důkladně osušte. Po vyschnutí natřete impregnací a po několika hodinách bezbarvým lakem nebo mořidlem (ke změně barvy dřeva obvykle stačí dvě vrstvy). Kromě toho můžete na impregnaci použít také základní nátěr, díky kterému se barva lépe drží.

Zahradní nábytek - Baumax.cz

Sestavte zahradní nábytek z palet

Začněte tím, že připravíte jednoduchý konferenční stolek. Položte palety na sebe, dokud nedosáhnete požadované výšky stolu - doporučujeme spojit tři palety dohromady. Všechny prvky konstrukce musí navzájem dobře přilnout, aby konstrukce byla stabilní a odolná. Zašroubujte je dohromady pomocí šroubováku a šrouby umístěte na takovém místě, aby byly co nejméně viditelné. Jako dokončení stolní desky můžete použít tvrzené sklo, díky kterému bude mít konferenční stolek z palet dokonale rovný a snadný k údržbě povrch.  

Výroba zahradních křesel z palet vám zabere jen o něco déle. Opět začněte spojením dvou dřevěných palet dohromady, abyste vytvořili sedák. Chcete-li vytvořit opěradlo, umístěte třetí paletu kolmo na jednu z dlouhých stran a upevněte ji šrouby. Pokud chcete, aby byly zahradní křesla mobilní, připevněte ke spodní části palet malá kolečka.

Paletové pohovky, sedačky a zahradní rohové sedací soupravy vyrábíme stejným způsobem. Potřebujete pouze více palet - je dobré, když bude délka pohovky jejich násobkem, díky čemuž je nebudete muset řezat. Pro větší pevnost spojte jednotlivé díly pomocí úhelníků a vrutů nebo pomocí šroubů. Taková paletová rohová pohovka bude vypadat velmi originálně, zvláště pokud natřete nový kus nábytku barvou ve výrazném odstínu.

Ozdobte dřevěný zahradní nábytek polštáři

Chcete-li vyzdobit svůj nový zahradní nábytek z palet, sáhněte po útulných doplňcích. Zahradní polštáře budou skvělé, zajistí pohodlí sezení a výsledný vizuální efekt. Můžete si je vyrobit sami z pěny na čalounění a voděodolné látky vhodné pro venkovní použití. Méně efektivní, ale více praktická pro použití na sedáku než barevné polštáře, je matrace, která je pro případ větru připevněna k opěradlu pomocí šňůr nebo suchého zipu.

Z palet lze také vytvořit mnohem složitější konstrukce a zahradní nábytek jakékoliv velikosti, stejně jako zahradní dekorace a ozdoby, jako jsou květinové záhony, police nebo truhlíky na bylinky a květiny. Jste omezeni pouze svou představivostí a časem. S trochou ochoty a úsilí můžete vytvořit ideální místo pro relaxace na zahradě, terase nebo na balkóně.


 


 

 

Zpět