Jak vyrobit vánoční dekorace na dveře

16.12.2021

Vánoční věnec je efektní ozdobou do domácnosti. Vánoční věnce z přírodních či umělých větví jehličnanů, ovoce a květin jsou stále častěji k vidění na vstupních dveřích do bytů a domů. Hotový věnec najdete ve většině obchodů, ale jak vyrobit úžasnou dekoraci pro vchodové dveře vlastnoručně? Chcete-li si vánoční výzdobu vyrobit svépomocí, prozradíme vám, jak vyrobit nevšední a trvalý vánoční věnec a jak jej připevnit na vchodové dveře domu. Zveme vás ke přečtění našeho článku!

 

Vánoční dekorace- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Vánoční věnec na dveře – význam tradice
2. Vánoční věnec - tradiční, rustikální nebo glamour?
3. Vánoční věnce - potřebné materiály
4. Vánoční věnce - jak je připevnit na dveře a na zeď?Vánoční věnec na dveře – význam tradice


Tradice zdobení domů a balkónů během vánočního období k nám přišla ze západu. Bohatá vánoční výzdoba, zejména zdobení zahrad a střech světýlky, je spojena s americkou kulturou. Odtud pravděpodobně přišel k nám také vánoční věnec. Jeho symbolika je spojena se svátky a Ježíšem.
Vánoce jsou magickým časem narození Krista a vánoční věnec má pozvat Jezulátko a vaše hosty, aby vstoupili přes práh domu. Červená barva, často používaná v této dekoraci, symbolizuje krev a větve stromů - Ježíšův kříž. Vánoční věnec je však dnes spojován spíše s výzdobou vchodových dveří než s náboženským poselstvím.
Existuje také další odkaz na řecké a římské tradice: na dveře domů byl zavěšen věnec ze zelených větví, symbolizující vítězství v bitvě. Zelené větvičky byly znakem vytrvalosti a síly a kruhový tvar věnce symbolizoval nekonečný koloběh lidského života.
Vánoční věnec je jednou z nejoblíbenějších vánočních ozdob a přestože je ve skutečnosti spojen s americkými zvyky, je používán v celé Evropě. Zavěsné girlandy zdobí vchodové dveře, stoly do obývacího pokoje, komody do obývaku, vitríny a regály v mnoha domácnostech.

 

Vánoční dekorace- Baumax.cz
 

Vánoční věnec - tradiční, rustikální nebo glamour?


Vlastnoručně vyrobený věnec bude jedinečnou vánoční ozdobou na dveře vašeho domova. Pokud se rozhodnete sami si vyrobit tuto dekoraci máte naprostou svobodu ve výběru stylu a materiálů pro vaš vánoční věnec.
Tradiční vánoční věnce se vyrábí ze zelených větví jehličnanů nebo cesmíny a přidává se k nim červené ozdoby, jako jsou baňky, přívěsky, stuhy nebo jiné vánoční ozdoby. Konečný výsledek závisí na vaší kreativitě. Můžete se odvolat na místní tradici a využít vše, co máte po ruce. Šišky, plody hlohu, sušené plátky pomeranče nebo tyčinky skořice vypadají krásně na zeleném pozadí smrkového nebo jedlového jehličí. Můžete použít mašle, hvězdičky nebo sušené pomeranče - nezapomeňte pečlivě připevnit všechny prvky k věnci tavnou pistoli, tenkým květinovým drátem nebo bavlněným provázkem.
Vánoční věnce v glamour stylu musí obsahovat více lesklých, zlatých nebo stříbrných prvků. Vánoční koule a další vánoční ozdoby se k tomu skvěle hodí. Na věnec v tomto stylu můžete použít rovněž sušené plody hlohu, dřišťálu, jeřábu nebo ozdobné šišky, natřené zlatou nebo stříbrnou barvou nebo třpytkami.
Takový věnec vypadá nejlíp, pokud je sladěný se stylem aranžmá interiéru, fasádou domu nebo samotnými dveřmi. Věnec na dveře zdůrazní styl a charakter domu.Věnce vypadají nejefektněji, pokud jsou vyrobeny v jednotném barevném provedení. Aby dekorace nepůsobila chaoticky a nevkusně, je dobré se držet jedné nebo dvou hlavních barev.

 

Vánoční dekorace- Baumax.cz

 

Vánoční věnce – potřebné materiály


Bez ohledu na to, jaký styl věnce zvolíte, k jeho vyrobě budete potřebovat několik nástrojů a materiálů.
 

Materiály potřebné k výrobě vánočního věnce na dveře:


• korpus věnce: kovová obruč, polystyrenový kruh nebo proutěný kruh - hotové korpusy na věnce najdete v každém květinářství, papírnictví nebo si je můžete zakoupit v internetovém hobby marketu;
• jehličí, svazek větviček;
• ozdoby, které dáte na věnec;
• šišky, stuhy, vanoční řetězy – nezapomeňte na baňky;
• zahradní nůžky;
• tavnou pistoli nebo pevný floristický drát nebo provázek,
• háček na dveře pro připevnění vánočního věnce.

 

Výrobu věnce začněte připevnením vetviček jehličnanu vytvořením svazků ke korpusu ve tvaru kruhu. Zkuste si vybrat větvičky v různých odstínech zelené. Zafixujte je lepidlem, drátem nebo provázkem tak, aby každá další větvička skryla nevzhledné stonky. Ujistěte se, že věnec je rozsáhlý a má hezký tvar.
Ozdobte věnec vybranými dekoračními prvky jako jsou baňky, šišky, ovoce a pozlátka, nezapomeňte na ozdobnou mašli, ze které vytvoříte smyčku k zavěšení věnce na dveře domu. Celé to můžete nastříkat dekoračními třpytkami ve spreji nebo leštidlem.
Pokud vám chybí nápad na to jak má vypadat váš vánoční věnec, hledejte inspiraci v naší fotogalerii. Doufáme, že Vás osloví a vlastnoručně vyrobená dekorace na vchodové dveře bude jedinečná.

 

Vánoční dekorace- Baumax.cz

 

Vánoční věnce – jak je připevnit na dveře a na zeď?


Připravený věnec musíte zavěsit na dveře nebo stěnu domu. Způsobů, jak to udělat je několik a závisí to na konstrukci vchodových dveří. Rozhodně nedoporučujeme používat invazivní metody, jako je zatloukání hřebíků nebo vrtání otvorů pro šrouby.
Věnec menší velikosti lze připevnit oboustrannou lepící páskou. Větší věnce lze zavěsit na speciální háček, který najdete v každém hobby marketu. Je to poměrně viditelný způsob upevnění, protože háček visí na dveřích shora a je viditelný.
Nejjednodušší a zároveň doporučovaný způsob montáže věnce na dveře je jeho zavěšení na samolepící háček. Najdete je v mnoha barvách v obchodech pro kutily, které ladí s dýhami dveří nebo jsou zcela průhledné.
Vánoce jsou zvláštní, kouzelný čas. Vyplatí se začít s přípravami již dnes a zapojit do toho celou rodinu. Vánoční dekorace, krásné dekorace na okna, vánoční stromky a ozdoby na vánoční stromeček si můžete vyrobit sami nebo využít jedinečnou a bohatou nabídku našeho internetového obchodu. Zajistěte, aby nadcházející svátky měly kouzelnou atmosféru, která zůstane v paměti vašich blízkých velmi dlouho.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Obkladový kámen Cantabria Bone Obkladový kámen Western Obkladový kámen Cerrad Red Obkladový kámen Argon Sand


 

 

Zpět