Jak vyrobit kuchyňskou skříňku?

13.08.2021


Skřínky nalezené v katalozích a obchodech s nábytkem ne vždy splňují naše očekávání. Nevhodné rozměry, nevhodný dekor, nesprávná barva nebo špatná kvalita zpracování nás často nutí vzdát se nákupu hotového nábytku nebo nekonečně hledat dokonalý kus. Pokud jste v podobné situaci a dlouho jste snili o koupi velmi konkrétního kusu nábytku, ale nikde jej nenajdete - máme pro vás lepší řešení! Požadovanou skříňku si můžete vyrobit sami.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Výhody DIY skříňky
2. Jak si vlastnoručně vyrobit kuchyňskou skříňku?
3. Konstrukce skříňky - jaké prvky a nářadí budete při montáži potřebovat?
4. Jak vyrobit kuchyňskou skříňku – krok za krokem
5. NECHTE SE INSPIROVAT!!!Komody- Baumax.cz

Výroba vlastního nábytku je úzce spojena s preferencemi toho, kdo nábytek sestavuje. Sami se můžete rozhodnout, jaká bude její délka, šířka, kapacita, barva a dokonce i počet zásuvek. Pokud se myšlenka na návrh vaší vysněné skříňky zrodila ve vaší hlavě už dávno, načrtněte si svůj výtvor vytvořením počátečního obrysu skříňky a my vám pomůžeme váš projekt realizovat.

 

Výhody DIY skříňky


Největší výhodou ručně vyráběných skříněk je naprostá svoboda designu a rozměrech, stejně jako jejich nadčasovost. Skříňky vlastní výroby nikdy nevyjdou z módy! Vaši přátelé a rodina jistě ocení váš vklad a kreativitu a kus nábytku v jejich očích bude navždy jedinečným. Dalším plusem je nízký rozpočet. Můžete vyrobit jedinečnou skříňku, kterou jste si všimli v obchodě se starožitnostmi nebo v butiku s nábytkem, která by vás stála několik tisíc korun nebo více. Vyrobit si podobnou skříňku vlastnoručně, vás může stát nejvýše 1000 -2000 Kč (v závislosti na velikosti nábytku a doplňků, jako jsou dekorativní úchytky nebo samotné vybavení kuchyňských skříněk jako jsou organizéry a koše).
Pokud tedy chcete zjistit, jak vyrobit doma skříňku, aniž byste projekt svěřili truhláři, zveme vás, abyste si přečetli náš článek. Ať už potřebujete jakoukoliv skříňku, náš manuál je velmi univerzální! Na jeho základě můžete postavit noční stolky, toaletní stolky, kuchyňské skříňky a další dřevěný kuchyňský nábytek.

Poličky- Baumax.cz

Jak si vlastnoručně vyrobit kuchyňskou skříňku?


Aby bylo možné správně zahájit přípravu na sestavení skřínky, prvním krokem by měl být odhad rozměrů skřínky. Navrhněte také její celkový vzhled a rozdělení dveřních křídel / zásuvek. Také je dobré naplánovat si, co v ní budete ukládat. To vám umožní rozdělit vnitřní vybavení skříňky. Pokud vás zajímají skříňky pod dřez, nezapomeňte, že by měly mít speciální prostor pro sifon. Pokud vyrábíte závěsné kuchyňské skříňky nebo stojící kuchyňské skříňky - zvažte počet polic a způsob otevírání skříněk. Je také velmi důležité, kam bude kus nábytku umístěn, aby bylo možné jej sladit s celkovým stylem místnosti a dalšími dekorativními prvky interiéru.
Pokud jde o účel vaší skříňky, ten ovlivňuje způsob její montáže. Závěsné skříňky, kam plánujete ukládat nádobí nebo těžké předměty pro domácnost, by měly být vybaveny pevnými montážními závěsy, aby skříň nespadla ze zdi. V případě skříněk s mnoha zásuvkami - k jejich výrobě budete potřebovat mnohem více prvků než u standardních otevíracích skříněk. Důležitá je také povrchová úprava - moderní kuchyně mají často dekorativní skříňky vyřezávané nebo malované ve světlých barvách. Před nákupem barvy v obchodě si předem promyslete, jak chcete, aby vaše kuchyňská čela vypadaly.

 

Konstrukce skříňky - jaké prvky a nářadí budete pro montáž potřebovat?


Pokud máte ve hlavě přesný plán výroby skříňky, měli byste jej uvést do praxe a připravit se na montáž. Skříňka může být vyrobena ze dřeva nebo z dřevotřísky, jako jsou desky nebo panely. Samotná barva skříňky je něco, co lze velmi snadno a rychle změnit, proto věnujte větší pozornost kvalitě materiálů. Jde hlavně o tloušťku a pevnost dřeva. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní typ materiálu pro váš nábytek, požádejte o to, aby byly prvky nařezány na požadovanou velikost, např. v obchodě s nábytkem.
Pokud jde o nářadí, které budete potřebovat k dokončení projektu, jsou to:
• hřebíky,
• aku šroubovák,
• lepidlo,
• dřevěné kolíky,
• nosníky,
• závěsy,
• vrtačka z příslušným vrtákem,
• zástrčky,
• šroubovák,
• kladivo,
• tužka a pravítko.


Pokud váš nábytek bude mít zásuvky, také si kupte zásuvkové pojezdy. Určete zatížení, které bude vaše skříňka nést. Nákup vhodných pantů nábytek dostatečně zajistí. Samotný způsob upevnění a připojení jednotlivých prvků může mít velký vliv na pevnost skříňky, a proto je tak důležité určit předem její funkci.
Jednoduchý DIY nábytek jednoduché konstrukce lze obvykle vyrobit velmi rychle. Poradíme vám, jak krok za krokem vytvořit praktickou stojící skříňku s jednou policí.

Komody- Baumax.cz

Jak vyrobit kuchyňskou skříňku – návod krok za krokem


1. Pokud je vybraným materiálem dřevěná deska – zabezpečte její okraje tak, aby zakrývaly vyčnívající, nevzhledné třísky. Můžete to udělat tak, že dřevěné hrany zakryjete dýhou.
2. Na okrajích desek, které tvoří základnu skříně a její horní části označte místa pro vyvrtání dvou otvorů. Do jednoho z otvorů vložte hmoždinku a do druhého zašroubujte šroub.
3. Přesně stejné otvory by měly být v prvcích, které tvoří boky skříně. Měli byste je označit na paralelních místech, tzn. ve stejné délce a šířce od okraje.
4. Umístěte dřevěné kolíky na dříve určená místa. Pokud je jejich vzdálenost stejná - kolíky by se měly navzájem spojovat, můžete použít speciální lepidlo a vložit kolíky do označených otvorů.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz


5. Pomocí šroubováku připevněte všechny části skříňky k sobě. Posuďte tloušťku materiálů, aby během tohoto postupu nedošlo k přetížení dřeva.
6. Pokud mají police viset na stěnách, nainstalujte uprostřed držáky, na které je připevníte. Počet nosníků závisí na tom, kolik polic byste chtěli mít ve svém šatníku.
7. Zadní část skříně zhotovte ze stejného nebo tenčího materiálu. Tenká deska může být pro tento úkol vhodná. Připevněte ji k ostatním prvkům pomocí hřebíků. Volitelně můžete také připevnit silnější desku na zadní stranu a zafixovat ji šrouby.
8. Pokud potřebujete změnit barvu svého nábytku, natřete skříňku barvou na dřevo a počkejte několik dní, než zcela zaschne.
9. Posledním krokem je instalace zátek podobné barvy za účelem zakrytí šroubů.

Zajímavým doplňkem vaší skříňky mohou být dekorativní úchytky nebo knoflíky, které si můžete zakoupit v obchodě s nábytkem a snadno je namontovat ke skříňce. Pokud byste chtěli vyrobit ne jeden, ale více kusů nábytku, např. do kuchyně (Kuchyňský nábytek) – pojďte se inspirovat nábytkem v našem obchodě BauMax a seznamte se s kategorií: kuchyňské skříňky, dvířka a čela.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Obývací pokoj – dlaždice Kuchyň – dřezy Kuchyň – dlažba Vinylové panely


 

 

Zpět