Jak vyčistit bazén od usazenin

08.05.2022

Čištění a údržba vody v bazénu jsou nesmírně důležité – čistý bazén znamená bezpečnost a hygienu při plavání a zábavě. Důležité je udržovat jak čistou vodu, tak stěny bazénu, aby nečistoty, které se tam osazují nezakalily vodu v bazénu. Je vaším problémem tvrdá voda, vodní kámen nebo přebytek vápníku? Máme na to řešení! Pomocí speciálních přípravků a zařízení si poradíte s těmi a s dalšími problémy. Jak vyčistit bazén a odstranit nečistoty a usazeniny, které se nacházejí ve vodě ? Do jakých čisticích zařízení se vyplatí investovat a kdy bude lepší použít ruční příslušenství? Podívejte se, jak rychle a efektivně vyčistit bazén a bazénovou vodu a jak přizpůsobit různá řešení svým finančním možnostem. Přípravků a příslušenství na údržbu bazénu je kromě filtrace spousta. Pomůžeme vám se s nimi seznámit.

Bazény- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Proč je čištění zahradních bazénů tak důležité?

2. Jak vyčistit usazeniny a nečistoty ze dna bazénu?

3. Čím odstranit nečistoty ze dna bazénu a čím ze stěn bazénu?

4. Lze na dně bazénu použít čisticí zařízení?

5. Je ruční čištění důležité?

6. Je důležité čištění zahradních bazénů zvenčí?Proč je čištění zahradních bazénů tak důležité?

Čistý zahradní bazén znamená bezpečí a hygienu používání. Čištění zahradního bazénu by se proto nemělo zanedbávat – voda v bazénu by měla být průzračná a bez nebezpečných mikroorganismů. O stav bazénové vody byste se měli starat, stejně jako o stěny a dno bazénu.

Peče o bazén vám usnadní vhodná bazénová chemie a bazénová čerpadla. Chemii se vyplatí pořídit jak pro malé dětské bazény, tak i pro velké samonosné bazény nebo bazény s kovovou konstrukcí. Kromě chemikálií, filtrace a čerpadel používejte i ruční příslušenství na čištění stěn a dna bazénu. Nezapomeňte také vyměnit asi 5 % objemu nádrže týdně a pravidelně doplňovat čerstvou vodu do bazénu.

Bazénová chemie je především chlor, přípravek proti řasám a přípravek, který udrží vhodnou hodnotu pH. Přidání správného množství chloru sníží problém rozvoje mikroorganismů, plísní, virů a bakterií. Zlepší také průzračnost bazénové vody a jejich uživatelům zajistí bezpečnost. Využít můžete dávkovače chloru. Pro úpZákal vody způsobený řasami odstraní příravu vody se používají i dávkovače aktivního kyslíku a ozonu. pravek proti řasám. Pravidelná kontrola hodnoty pH a používání vhodných přípravků pro její udržení zajistí příjemnou vodu na koupání a správnou hodnotu pH bezpečnou pro pokožku. Můžete použít tekutiny, gely nebo tablety, nejjednodušší způsob aplikace bazénové chemie je instalace speciálních dávkovačů na vodní hladinu.

Použití pískové filtrace do vody vám pomůže odstranit velké nečistoty – vlasy, odumřelé kožní buňky, zbytky listů a pyl. Čerpadlo nasává vodu, a díky filtraci se křišťálově čistá vrací zpět do bazénu. Čerpadlo dobře filtruje velké nečistoty a větší organické látky. Bazénová čerpadla je třeba vybírat s ohledem na velikost bazénu – čím větší zahradní bazén, tím větší by měla být kapacita čerpadla. V našem obchodě  BauMax si můžete pro čištění vody v bazénu zakoupit kartušová čerpadla (s papírovým filtrem) nebo písková čerpadla. Čerpadlo by mělo být schopno přefiltrovat veškerou vodu v bazénu alespoň čtyřikrát za 24 hodin. Udržujte čerpadla v dobrém stavu, pravidelně vyměňujte použitou filtraci a kontrolujte průchodnost vodovodního systému. Vyplatí se zapnout filtrační čerpadlo na noc, tedy jeho provoz nebude při odstraňování nečistot z vody rušit při plavání a zábavě v bazénu během dne.

K odstranění mikroorganismů se stále častěji používají také baktericidní UV lampy. Díky nim se výrazně zlepší stav vody, nebudou se v ní rozvíjet bakterie, plísně a viry.

Bazény- Baumax.cz

Jak vyčistit usazeniny a nečistoty ze dna bazénu?

Bazénová chemie a filtrační čerpadla umožňují získat čistou vodu, ale to často nestačí k tomu, aby dokonale vyčistit celý bazén. Kritickými místy v zahradním bazénu jsou rozhodně stěny a dno bazénu. Zde se usazuje písek, pyl a prach a nejčastěji zde rostou řasy a mikroorganismy. Proto je obvykle nutné dodatečné odstranit tyto usazeniny a zbavit se nečistot.

K čištění zahradních bazénů se používá jak vhodná bazénová zařízení, tak ruční příslušenství. Podívejte se, jaké řešení bude pro čištění vody, dna a stěn bazénu pro vás nejlepší.

Čím odstranit nečistoty ze dna bazénu a čím ze stěn bazénu?

Pokud chcete zahradní bazén dobře vyčistit nejen po zimě, připravte si vhodné bazénové příslušenství a vybavení. Nečistoty ze dna bazénu nejsnáze odstraní bazénový vysavač. Na trhu jsou dostupné jak automatické bazénové vysavače, tak i ruční vysavače. Automatický vysavač uvedený do provozu, dokáže sám vyčistit nečistoty ze dna bazénu, co je pro vás velmi pohodlné, protože nemusíte vstupovat do bazénu. Pro správné fungování vysavače je nutné, aby čištěný povrch byl dokonalé rovný. Kvůli tomu je nejlépe předem umístit bazén na bazénovou podložku. Oproti robotickému vysavači, ruční vysavač bude vyžadovat vaši účast při práci, ale kromě dna s jeho pomocí vyčistíte i usazeniny ze stěn bazénu.

Užitečné bude rovněž příslušenství na čištění bazénu. V našem obchodě BauMax můžete si pořídit bazénové příslušenství, jako jsou ruční kartáče, síťky a teleskopické tyče. Díky nim usazeniny, které se nacházejí na stěnách a nečistoty jak ze dna, tak i z hladiny vody odstraníte mnohem snadněji a rychleji.

Bazénového příslušenství- Baumax.cz

Lze na dně bazénu použít čisticí zařízení?

Samozřejmě! Automatický bazénový vysavač je velmi oblíbené příslušenství. Kromě pískové filtrace a ručních nástrojů se je vyplatí používat pravidelně, abyste odstranili veškerý pyl a usazeniny ze dna a stěn bazénu. Bude se rovněž hodit pro vyčištění vody v bazénu po zimě, kdy stav vody, stěn a dna bazénu bude řádné čištění obzvlášť vyžadovat.

Automatický vysavač je skvělým pomocníkem, pokud je na stěnách a dně zahradních bazénů hodně usazenin. Abyste zabránili zakalení vody v bazénu, používejte kromě filtrace, koncentrované čisticí přípravky. Drobné nečistoty a částice se na sebe navážou a klesnou ke dnu. Takový hrubý, kluzký nebo mastný sediment pak snáze odstraníte z bazénové vody obyčejným bazénovým sítkem nebo si s nimi dobře poradí i automatický bazénový vysavač.

Je ruční čištění důležité?

Ruční práci nenahradí ani ty nejlepší automatické přístroje. Z tohoto důvodu je třeba nežádoucí nečistoty v bazénu, které se obtížně odstraňují automatickým vysavačem, odstranit ručně, ručním vysavačem nebo kartáčem a bazénovou síťkou.

Pomocí bazénové síťky můžete odstranit plovoucí na povrchu nečistoty. Obzvlášť stav bazénu po zimě, kde jich tam bude spousty, to vyžaduje. To v případě pokud nemáte bazénový kryt, který ochrání bazén před jejich vniknutím. V závislosti na velikosti bazénu může být vodní plocha opravdu velká, proto se vyplatí investovat do sítí na teleskopických tyčích, které vám umožní dosáhnout i do vzdálených míst, a odstranit nečistoty, které se tam nahromadily.  Vyplatí se pořídit si skimmery do vody, které zachytí pevné nečistoty z hladiny vody a tak usnadní jeho čištění nejen po zimě.

Ruční kartáče a ruční vysavače vám umožní vyčistit dna bazénů a jejich stěny. Díky nim se zbavíte mimo jiné usazenin solí vápníku a hořčíku a zajistíte vhodnou hodnotu pH vody a její průhlednost. Pravidelným čištěním zahradního bazénu a vody omezíte i růstu řas.

Bazénového příslušenství- Baumax.cz

Je důležité čištění zahradních bazénů zvenčí?

Samozřejmě! Čištění dna bazénu je důležité, ale stejně důležité je udržovat vnější stěny v dobrém stavu. Dbejte na odstranění nečistot, které se objevily zvenčí, aby zabránit jejich nanesení do bazénu a tím pádem i znečištění vody. Vnější části bazénu můžete čistit běžným hadříkem. Vlhkým hadříkem můžete také vyčistit límec, který podpírá samonosný bazén a pokud máte bazén s kovovou konstrukcí tak jeho rám. Bez ohledu na konstrukci bazénu se také vyplatí pečovat o jeho stav zvenčí. Totéž by mělo být provedeno v případě zahradní vířivky pokud ji chcete udržet v dobrém stavu po mnoho sezon.  

Pokud už víte jak vyčistit bazény nejen po zimě, na co se soustředit při přípravě bazénu na sezonu, jaký přípravek či filtraci použít, aby voda byla vždy čistá, průzračná a bez řas, ale nemáte příslušné vybaveni, není problém. V našem internetovém obchodě BauMax najdete vše potřebné pro údržbu bazénu. Při hledání v kategorii bazény jednoduše rozklikněte - bazénové příslušenství. Písková čerpadla, filtrace, náhradní filtrace, bazénové ruční a automatické vysavače, bazénové sítě, kartáče a mnoho dalších produktů najdete u nás v obchodě skladem.

Bazény- Baumax.cz

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Který bazén je lepší – samonosný s nafukovacím límcem nebo s kovovou konstrukcí?


Jaký vybrat polystyren pod zahradní bazén?


Jak nafouknout bazén bez pumpičky? Tři jednoduché způsoby


 

Zpět