Jaký vybrat polystyren pod zahradní bazén?

11.04.2021

 

Zahrada je místem, které má sloužit naší relaxaci a kde máme možnost strávit příjemný čas venku. Není pochyb o tom, že jedním z nejlepších způsobů, jak zpříjemnit relaxaci v létě na zahradě, je využít výhod zahradního bazénu, takže není divu, že bazén je mezi vlastníky zahrad velmi oblíbené řešení. Zahradní bazény, ať už jde o jednoduché samonosné bazény, nafukovací bazény nebo SPA bazény s hydromasáží, jsou vždy mimořádnou atrakcí, jak pro děti, tak pro dospělé. Stojí však za to vědět, že abyste je mohli pohodlně používat, musíte si dobře připravit jak místo, kde bude bazén umístěn, tak i podklad pod ním.

Bazény - Baumax.cz

Nejlepší místo pro zahradní bazén

Jaké vybrat místo pro bazén na zahradě? Za prvé musí být docela tiché a zároveň ne příliš blízko stromů a keřů, ze kterých by mohly listy  padat přímo do vody. Kromě toho takové místo musí být dobře osluněné. Díky tomu se voda bude rychleji ohřívat a koupající se budou moci těšit z příznivých účinků slunečního záření. V případě potřeby stojí za to koupit stříšku, která zakryje část bazénu nebo celý bazén.

Vhodné místo pro bazén

Podklad pod bazén na zahradě by měl být měkký, proto výrobci bazénů doporučují umístit nádrže na trávu. Mohlo by se zdát, že lepším řešením bude tvrdý a rovný povrch, jako jsou dlažební kostky, dlažba nebo terasové desky. Nic víc mylného. Je třeba si uvědomit, že tyto povrchové úpravy se vyznačují vysokou pórovitostí a tímto zvyšují riziko poškození bazénu. Špatnou volbou bude také místo na kterém je štěrk nebo kameny. Tyto materiály budou nepříjemně cítit pod nohama, ale hlavně můžou rychle poškodit nádrž.

Jak připravit místo pro zahradní bazén?

Každý, kdo někdy umístil bazén na zem, ví, že místo, kde můžete cítit nerovnosti nebo oblázky pod nohama, může výrazně narušit pohodlí při používání bazénu. Jediným řešením této situací bude použití izolace, díky níž nebude bazén stát na nerovném terénu a voda se rychleji ohřeje. Místo, kde bude bazén stát, musí být rovné a zároveň ne příliš tvrdé. Terén by měl být rovněž dostatečně hladký, aby nezpůsoboval nepohodlí při chůzi. První řešení, které zde obvykle přijde na mysl, je polystyren. Je toto správné řešeni?

Viřivky - Baumax.cz

Výhody a nevýhody polystyrenu jako podložky pod zahradní bazén

Polystyren používaný pod bazén má několik výhod. Je snadno dostupný a levný. Dokonale izoluje dno bazénu od země. Má vhodnou tuhost a zároveň je mírně pružný, díky čemuž poskytuje uživatelům vysoký komfort (příjemně se po něm chodí). Současně se však polystyren snadno rozpadá. Drobky z polystyrenu se mohou dostat na vodní hladinu, a tím i do filtračního čerpadla, které se díky tomu může dokonce spálit. Polystyren se navíc časem deformuje, což nelze opravit bez vyprázdnění celého bazénu.

Co použít místo polystyrenu pod bazén?

Ačkoli je izolace terénu pod bazénem pomocí polystyrenu oblíbeným řešením, existuje i mnoho dalších materiálů, které jsou pro tuto roli vhodnější. Stojí za zmínku, že místo, kam umístíme bazén, nemusí být dokonale rovné, protože se tyto materiály dobře přizpůsobují nerovnostem povrchu. Mluvíme o takových výrobcích jak: pěnové podložky pod bazén, plachty pod bazén, bazénové geotextilie.

Pěnové podložky pod bazén

Pěnové podložky jsou podložky pod bazén vyrobené z měkké PVC pěny. Jedná se o velmi odolný a plastický materiál, který se nedeformuje a je odolný vůči povětrnostním podmínkám. Další výhodou pěnových podložek je skutečnost, že neabsorbují vodu. Fantastická forma skládačky vám umožňuje uspořádat podložky jakéhokoliv tvaru a velikosti. Jejich tlustá a měkká struktura je navíc velmi příjemná na dotek, a proto se mnoho lidí rozhodne je použít pro uspořádání cesty vedoucí do bazénu, po které lze chodit naboso. Dodejme zde, že z takových pěnových prvků můžete také vytvářet prostorové struktury, například domky. Všechny tyto výhody naznačují, že pěnové podložky jsou ideální pro dětské bazény. Po uskladnění bazénu na zimu, lze jednotlivé prvky podložky oddělit a uložit na sebe, díky čemuž nezabírají mnoho místa.

Plachty k izolaci místa pod bazén

Mnoho bazénů má speciální podložky ve formě pevné a silné plachty. Plachta dokonale izoluje prostor pod bazénem, ​​je lehká a snadno se čistí. Její nepopiratelnou výhodou je také nízká cena. Plachty jsou k dispozici ve velikostech přizpůsobených zahradním bazénům a jsou nejčastěji čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Při výběru správné plachty je třeba mít na paměti, že je potřeba ponechat asi několik nebo několik desítek centimetrů volného prostoru mimo oblast bazénu. Úkolem takové plachty je nejen chránit látku bazénu před otěrem, ale také chránit jeho stěny před znečištěním, například během deště. Dodejme, že čím větší je plocha kolem bazénu pokryta podložkou, tím méně nečistot se do něho dostane. Má plachta pod bazén nevýhody? Jako každý produkt. Ve srovnání s jinými výrobky je lehčí a tenčí. Pokud necháme velkou rezervu mimo nádrž, plachta se bude unášet v poryvech větru.  A co víc, i když je to skvělá izolace a ochrana, pokud bazén stojí na terénu, kde je štěrk nebo kameny, budete je cítit pod nohama.

Geotextilie pod bazén

Jako podložku pod bazén můžete také použít geotextilii. Jedná se o materiál, který se používá pod fóliové bazény a má řadu funkcí: prodlužuje životnost bazénu, snižuje tření fólie na povrchu, chrání před poškozením dna bazénu, chrání před plísní, trávou a kořeny.


 


 


 


 

 

 

Zpět