Jak vybrat stůl na zahradu

14.06.2022

Zahradní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů zahradního nábytku ve venkovním prostoru kolem domu. Zahradní nábytek a stůl je místem, kde se stolujeme, organizujeme posezení s přáteli, zveme je na grilování a setkáváme se rodinou na větších rodinných akcích. Proto je třeba si otázku, jak vybrat zahradní nábytek včetně zahradního stolu, dobře promyslet! Z jakých možností lze vybírat? Co je třeba vzít v úvahu, pokud jde o rozměry nábytku, jeho tvar nebo materiál, ze kterého je vyroben? Jak vybrat vhodný materiál, aby měl vysokou odolnost a sám nábytek měl dlouhou životnost? To je obzvlášť důležita otázka, pokud chcete nechat zahradní nábytek stát venku i přes zimu. Zjistěte!


V tomto článku:

1. ​Rozměry zahradního stolu

2. Tvar zahradního stolu

3. Materiál provedení

4. Jaký venkovní stůl vybrat?Rozměry zahradního stolu

Než půjdeme do obchodu s nábytkem nebo hobby marketu, je potřeba se zamyslet nad tím, jak velký potřebujeme zahradní stůl. Obvykle je i na malých pozemcích dostatek místa pro vhodné velké stoly včetně dalšího zahradního nábytku. Každý z členů domácnosti musí mít u stolu pro sebe místo. V případě, že se rádi setkáváte s přáteli, je potřeba vzít v ohled i tyto návštěvy, i když je zvete jen párkrát do roka.

Například je vhodné, aby byl venkovní model pro 4 až 6 osob alespoň 150 cm dlouhý a 70 cm široký. Pak lze zahradní židle umístit po dvou na dlouhé strany a po jedné na kratší strany. Kulaté zahradní stoly musí mít naopak průměr minimálně 100 cm, jen tak bude mít každy dostatek prostoru na sezení.

Pamatujte nejen na rozměry, ale také na výšku zahradního stolu. To je důležité zejména v případě, že je stůl z jiné sestavy než židle. Optimální výška je 70 cm. Nižší deska stolu bude vyžadovat nákup nižších židlí nebo sedacího nábytku.

Tvar zahradního stolu

Vybrat si můžete kulaté a obdélníkové stoly. V zásadě na první potřebujete více místa - musíme totiž vzít v úvahu prostor kolem tohoto zahradního nábytku, aby se dal svobodně používat členy domácnosti a hosty. Takový kus nábytku nelze umístit ke zdi, například na terase nebo balkóně. Kulaté zahradní stoly však vypadají velmi stylově a jsou dobrou volbou, když je pozváno více hostů.

Zahradní nábytek se čtvercovou nebo obdélníkovou deskou se skvěle hodí například na venkovní akce. Hostíte-li ve vaší zahradě čas od času více lidí, vyplatí se uvažovat o rozkládacím stole. Obdélníkových stolů je lepší se vzdát, pokud máte v rodině malé děti. Mnohem bezpečnější jsou oválné modely.

Materiál provedení

Zahradní nábytek si můžete vybrat z různých materiálů. Ty se liší se nejen vzhledem, ale také vlastnostmi – odolností vůči povětrnostním vlivům či UV záření a určují jeho životnost. Zahradní nábytek z hliníku vyžaduje jinou péči než nábytek z umělého ratanu či dřeva.Vyžadují také různou péči. Bude také jiný na údržbu. Vyplatí se předem zvážit, zda budeme mít čas na impregnaci dřevěného nábytku nebo si vyberete takový, aby vám nepřidělával práci, ale byl snadný na údržbu. Pokud se budete rozhodovat pro konkretní provedení, vyplatí se vám vzít v ohled tyto faktory. Jak vybrat zahradní nábytek dle materialu provedení? Vlastnosti vybraných materialů můžete poznat níže:

Dřevěný stůl

Dřevěný zahradní nábytek je nejpopulárnějším, univerzálním a nadčasovým řešením pro každou zahradu, terasu nebo balkón. Dřevěný stůl vypadá velmi efektně a zapadá do okolní přírodní krajiny. Můžete si vybrat nábytek z domácího dřeva, jako je dub, ořech, borovice nebo smrk, ale i stoly z exotických druhů, jako je teak. Kus z teakového dřeva vyniká nejen svou odolností vůči nepříznivým vlivům počasí, ale například i biologickým faktorům. Dřevěný teakový stůl má navíc krásnou medovou barvu a v kombinaci se židlemi ve stejném provedení bude ozdobou každé zahrady, které dodá luxusní vzhled.

Nevýhodou domácího dřeva je to, že vyžaduje pravidelnou impregnaci - pouze správně ošetřené si zachovává atraktivní vzhled a odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí. Je potřeba si také pamatovat na to, že zahradní nábytek ze dřeva by se neměl umisťovat na trávu nebo do země – pronikající vlhkost by mohla poškodit jeho strukturu.

Plastový stůl

Elegantní plastový zahradní nábytek si pomalu získává zpět svou dřívější popularitu! Lehká konstrukce, snadno čistitelný materiál, žádná speciální péče – to jsou nejdůležitější přednosti stolů z plastu.

Sestava plastového zahradního nábytku nemusí vypadat jako klasické bílé židle a jednoduchý stůl, které všichni znají. V současné době máme na výběr stoly z kvalitního plastu, se zajímavým designem a texturou, která často připomína ušlechtilejší materiály. Plastové zahradní stoly mají samozřejmě i své nevýhody. Kromě estetiky jsou méně odolné než například dřevěný nábytek. Poškozený kus již nelze opravit. Spíše je potřeba jej vyměnit za nový. V zimě musí být uskladněn pod střechu, jinak vám může nábytek vlivem mrazu popraskat.

Ratanový stůl

Stůl z přírodního ratanu vypadá velmi stylově - hodí se do prostorů zařízených v provensálském, rustikálním a klasickém stylu, ale můžete jej použít do jakéhokoliv aranžmá. Ratanový nábytek bude velmi pohodlný a dokonale vám ozdobí zahradu. Než se však pro takový kus nábytku rozhodnete, zvažte, zda jej budete moci snadno uschovat mimo sezonu. Ratanové stoly nejsou odolné vůči vlhkosti – v dešti je vhodné je přemístit do suché místnosti. Na zimu je také nelze nechat venku.

Při porovnávání jednotlivých modelů vezměte v úvahu materiál, ze kterého byl nábytek vyroben. Za nejpevnější a nejodolnější zahradní sety jsou považovány ty vyrobené z banánových a bambusových vláken. Ratanový stůl vyniká tím, že je lehký, a v případě potřeby může být snadno přemístěn. Vyžaduje ovšem náležitou péči. Nábytek by měl být impregnován - pro ochranu vláken se vyplatí použít speciální lak, který zajistí delší životnost.

Technratanový stůl

Při zvažování, jaký venkovní stůl zvolit, nezapomínejme ani na technoratanový nábytek. Umělý ratan je velmi pevný, odolný materiál, který vypadá jako přírodní ratan, a kolikrát se na první pohled ani nedá rozlišit. Je navíc masivní a zároveň lehký, jak i odolný vůči vlhkosti, slunečnímu záření či poškození. Kromě toho i v zimě jej lze ponechat venku. To jsou jen některé z mnoha výhod terasového stolu z umělého ratanu, který neztrácí ani během času svůj původní vzhled. Bude to rozhodně investice, která se vám vyplatí.

Zahradní stoly z technoratanu můžete nechat pod širým nebem – není nutné je skrývat pod přístřešek. Na rozdíl od materiálů, jako je dřevo nebo proutí, se technoratan neznehodnotí, i když nábytek necháme na zahradě po celou zimu.

Kovové stoly

Kovové nábytkové sestavy jsou jedním z nejpevnějších a nejodolnějších řešení. Jejich hladký povrch se snadno udržuje v čistotě a nevyžaduje žadnou zvláštní údržbu. Kovový zahradní stůl působí velmi moderně - skvěle se hodí na terasy a balkóny zařízené v tomto stylu.

Litinový nábytek je ale poměrně těžký a židle jsou tvrdé a nepohodlné. Při výběru takového stolu se to vyplatí vzít v úvahu. Pohodlí při odpočinku lze ovšem zvýšit použitím měkkých barevných polštářů na zahradní křesla. Kovový nábytek na zahradu by neměl být umístěn ve slunné zóně, protože se snadno nahřívá, co pro vás může znamenat případné opaření po kontaktu s horkým povrchem.

Jaký venkovní stůl vybrat?

Kromě zahradních stolů z jednotných materiálů máme na výběr i výrobky z kombinovaných materiálů, např. dřeva a kovu nebo plastu a skla. Například dřevěný nábytek s kovovými prvky vypadá velmi elegantně. Vcelku tyto modely vytvářejí ucelenou kompozici, která jim dává stylový vzhled. Díky takovým designovým řešením získá společné stolování nádech luxusu, který každy z vás může mít na své zahradě nebo terase či balkónu.  

Při výběru vhodného stolu na zahradu a celkově při otázce, jak vybrat zahradní nábytek, dbejte nejen na jeho vlastnosti, ale také na design a umístění. Přestože nábytek může zaujmout jakékoliv místo na zahradě, vyplatí se zvolit takové, ve kterém se budeme cítit dobře, například rozkvetlý prostor v zadní části zahrady, dodatečně chráněný živým plotem před zraky sousedů. Díky tomu získáme opravdu dokonalé místo pro společné chvíle stravené s blízkými!

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Pohovka židle křeslo co je nejlepší na zahradu


Barva na zahradní nábytek - kterou si vybrat? 5 doporučovaných produktů


Jak vyrobit dřevěný zahradní nábytek?


 

Zpět