Jak uspořádat koupelnu v bloku – aneb malý prostor a funkčnost

20.03.2023

Bez ohledu na to, zda máte velký nebo malý prostor pro uspořádání, nejdůležitější je uspořádat ho tak, aby plnil nejdůležitější funkce a současně aby odpovídal vkusu a individuálním potřebám členů domácnosti. I když vytvoření konceptu uspořádání malé koupelny vlastními sílami může být pro mnoho lidí výzvou, znalost některých pravidel a návodů může celý proces velmi usnadnit. Seznamte se s těmi, které vám umožní optimálně využívat každý centimetr místnosti.

Vybavení koupelny- BauMax


V tomto článku:

1. Promyšlené rozmístění vybavení

2. Udržujte pořádek

3. Výběr obkládaček pro malou koupelnu

4. Nezapomeňte na doplňkyPromyšlené rozmístění vybavení

Majitelé malých koupelen v bloku si často stěžují na nedostatek místa pro nejnutnější věci, a i když se takové místo najde, místnost se rychle zaplní a je obtížné v ní udržet pořádek. Pokud si ve fázi aranžování prostoru neumíte představit, kam můžete umístit koš na prádlo, pračku nebo postavit skříň na kosmetiku nebo saponáty, pamatujte, že to nejen je možné, ale může být při tom i praktické!

Bohužel v mnoha případech malá koupelna znamená, že musíte jít na kompromis, např. vzdát se vany ve prospěch sprchy (ty bez vaničky pomáhají opticky zvětšit prostor). Pokud si však můžete dovolit na její montáž, bude vhodné oblíbené řešení 2v1, tj. vana s dešťovou sprchou a skleněným paravánem. Dalším příkladem je rezignace z bidetu vedle záchodové mísy ve prospěch bidetového sedátka, které je namontováno na záchodové mise. V případě záchodové mísy samotné je v malé koupelně lepší závěsná WC mísa než volně stojící, ale při navrhování je třeba vzít v úvahu šířku nosného rámu.

Nakonec stojí za to dodat, že v současné době si můžete vybrat ze široké nabídky hygienických zařízení přizpůsobených velikosti místnosti, takže se nemusíte obávat, že jejich každodenní používání bude nepříjemné.

Vybavení koupelny- BauMax

Udržujte pořádek

Nic nezmenšuje prostor víc, než přebytek doplňků a kosmetiky které nejsou skryté, takže musíte pečlivě přemýšlet o výběru koupelnového nábytku. Pokud v první řadě vezmeme v úvahu jejich velikost a funkčnost a teprve pak styl, ve kterém jsou udržovány, dosáhneme požadovaného výsledku. Doporučujeme ponechat volný prostor před umyvadlem a WC (asi 70 cm) a po stranách (asi 20-30 cm). Malá koupelna v bloku vyžaduje trochu více vynalézavosti, pokud jde o uspořádání, aby se maximalizoval jeho potenciál. Dnes máme k dispozici široký výběr nábytku: mělký, hluboký, nestandardní nebo prostě s malými rozměry. Vyberte si nábytek s jednoduchým, klasickým tvarem. Kromě závěsných modelů máme na výběr i ty, které jsou umístěny na podstavcích nebo na vysokých nohách. Jejich podsvícením získáte navíc efekt větší plochy. Důležité je rovněž jejich promyšlené rozmístění, naproti vchodu umisťujte nenápadný nábytek a v rohu postavte masivní kus, pokud na to máte prostor.

Výběr obkládaček pro malou koupelnu

V malém prostoru je snadné získat dojem chaosu, který mohou zvyšovat špatně zvolené obkládačky. Rozhodně lepší v tomto případě budou barevně jednotné modely, místo dekorativních vzorů. Doporučený trik je výběr lesklých obkládaček, protože odraz světla vytváří dojem prostornosti. Stejně jako u jiných místností, i v malé koupelně budou vhodnější chladnější, světlé barvy. Velké obkládačky vytvářejí dojem jednotného povrchu (zejména, pokud jsou uloženy bez spár), což opticky zvětší prostor. Pokud se vám toto řešení nelíbí, můžete vyzkoušet malé obkládačky, například na jedné zdi, a ostatní zdi malovat ve stejné barvě jako strop. Na stěny je také vhodný barvený nebo glazovaný gres. Pokud hledáte způsob, jak opticky rozšířit místnost, můžete to udělat jednoduše pomocí obkládaček - stačí nalepit svisle jeden barevně kontrastní pruh obkládaček teplé barvy.

Vybavení koupelny- BauMax

Nezapomeňte na doplňky

Správně přizpůsobené doplňky hrají klíčovou roli v případě malých prostor. Hladké plochy by se měly používat všude, kde je to možné - pokud to vyhovuje celkovému uspořádání, budou vhodné zrcadlové dvířka skříněk. Velké zrcadlo bude vhodné umístit naproti dveřím, protože vytváří dojem hloubky. Tečkou nad „i“ bude interierový osvětlení, jehož role pro dosažení správného dojmu prostornosti je prostě neocenitelná. Do koupelny bude vhodné umístit svítidla ve formě stropní lampy nebo stropní lišty.

Při vybavování malé a nepraktické koupelny v bloku musíte počítat s nutností vzdát se některých řešení, která budou ve velkých místnostech fungovat lépe. Výše uvedené pokyny však dokazují, že i na malé ploše můžete vytvořit prostor odpovídající trendům, který bude vyhovovat potřebám členů domácnosti.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Nejnovější trendy v koupelnovém designu - módní koupelna 2022/2023


Kolik stojí instalace bílých sanitárních zařízení v koupelně? S námi bude renovace snadná!


Koupelna ve skandinávském stylu – jak ji zařídit?


 

Zpět