Jak udělat rohovou sedací soupravu z palet?

13.06.2021

Rohové sedací soupravy- Baumax.cz

Již několik sezón se na naších zahradách, rekreačních pozemcích a terasách objevuje ruční nábytek z palet. Stále častěji je najdete také v domech a bytech, např. v obývacích pokojích, kde se stávají funkční výzdobou interiéru. Pohovky, rohové pohovky a křesla z palet využívají také restaurátoři, kteří je umisťují do zahrad před svými restauracemi, aby vytvořit pro zákazníky pohodlnou relaxační zónu.


V tomto článku:

1. Kde získat sadu palet?

2. Jak vyrobit nábytek z palet – potřebné nástroje

3. Jak vyrobit rohovou sedací soupravu z palet krok za krokem

4. Broušení palet na terasu

5. Paletový zahradní nábytek – impregnace

6. Malování palet

7. Paletový zahradní nábytek – montáž


Paletový nábytek je vynikajícím řešením a má mnoho výhod. Díky opakovanému použití dřeva se staráme o životní prostředí a následujeme oblíbený trend „být eko“. Můžeme vyrobit nábytek z palet na míru našim potřebám a možnostem. Úpravou velikosti a počtu jednotlivých prvků podle konkrétního vnitřního nebo zahradního prostoru. Konstrukce paletového nábytku je navíc extrémně jednoduchá! K vytvoření vlastního návrhu nepotřebujete příliš mnoho materiálů ani specializované nástroje. Nepotřebujete ani zkušenosti a praxi. Trochu chuti a představivosti absolutně vystačí.

Zajímá vás, jak si samému vyrobit zahradní nábytek? Který paletový nábytek stojí za výběr pro uspořádání obývacího pokoje? Přečtěte si náš článek. Dnes pro vás máme krátký průvodce, jak si vlastnoručně vyrobit rohovou sedací soupravu z palet, která ozdobí váš obývací pokoj nebo terasu.

 

Prkna- Baumax.cz

 

Kde získat sadu palet?

Pokud nemáte dřevěné palety doma, můžete si je koupit. Ve stavebnictví najdete nejen nové, ale i použité výrobky. Nové palety obvykle stojí 170 Kč, zatímco použité palety lze zakoupit za 57 Kč za kus. Některé obchody pro kutily, nebo hobby markety, zejména ty, které prodávají velký a těžký nábytek do obývacího pokoje, mají ve svých skladech palety, kterých se rádi zbaví! Musíte jen zavolat do obchodu a zeptat se na možnost získání několika palet zdarma. Tímto způsobem můžete získat materiál pro výrobu vámi vytouženého nábytku. Stojí to vyzkoušet, protože takové nabídky se objevují. Dalším způsobem, jak získat palety pro vaši zahradu, je použití online inzerátů, kde lidé tyto předměty za nízkou cenu prodávají nebo dávají zadarmo. Euro-palety jsou opravdu snadno získaným materiálem.

 

Jak vyrobit nábytek z palet – potřebné nástroje

Pro výrobu nábytku z dřevěných palet budete potřebovat: dřevěné palety v předem stanovených rozměrech, šroubovák, šrouby, impregnaci dřeva, brusný papír nebo ruční brusku, váleček a štětec.

Pokud máte také zájem o výrobu dřevěného stolu, můžete také použít sklo k vytvoření desky stolu.

Než začnete pracovat na zahradě, vystavte své europalety slunci. Dřevo by mělo úplně vyschnout. Vlhké desky mohou v průběhu času hnit a na jejich povrchu se budou vyvíjet houby a plísně. Vaše posezení tak musí být řádně zajištěné.

 

Základní barvy- Baumax.cz

Jak vyrobit rohovou sedací soupravu z palet krok za krokem

Pohovka a malý stolek mohou tvořit ideální sadou zahradního nábytku z palet. Nejprve si musíte naplánovat, do které části zahrady nebo terasy umístíte vaše posezení. Opatrně změřte povrch a naměřte rozměry, aby je přizpůsobit paletám. Jakmile změříte délku a šířku nábytku – rozřízněte desky a upravte sedák dle potřebných rozměrů.

Broušení palet na terasu

Palety je potřeba vhodně připravit, suroviny mohou být nebezpečné. Vyčnívající třísky a nerovné povrchy znesnadňují použití. První fází práce by proto mělo být důkladné očištění a vybroušení každé palety, kterou použijete k vytvoření rohu. Připravte si brusný papír a brusku a začněte dřevo důkladně brousit. Správně broušený paletový nábytek by měl být hladký. Svou práci můžete vyhodnotit přejetím otevřené ruky po materiálu. Po broušení mohou být palety zakřivené, ale po sestavení to nebude patrné.

Paletový zahradní nábytek – impregnace

Dalším důležitým krokem je impregnace materiálu. Paleta by měla být důkladně vyčištěna a vysušena. Poté můžete nanést první vrstvu impregnace, která ochrání paletu na terase před deštěm, vlhkostí, UV zářením, špínou a prachem ze vzduchu. Pokud váš paletový nábytek není umístěn pod střechou, lze pokrýt dřevo několika vrstvami impregnace pro trvalejší ochranu.

Paletový nábytek může také doplnit celkové zahradní aranžmá. Na posezení můžete také použít nábytek, jako jsou: lehátka, křesla nebo rohové sedací soupravy do obývacího pokoje.

 

Základní barvy- Baumax.cz

Malování palet

Před spojením jednotlivých prvků je potřeba ještě dřevo natřít barvou. Pokud nemáte nápad na zajímavou povrchovou úpravu svého paletového nábytku, můžete se inspirovat návrhy, které jsou k dispozici v nabídce našeho obchodu BauMax, a podívat se na produkty jako jsou: velké rohové sedací soupravy do obývacího pokoje, malé rohové sedací soupravy do obývacího pokoje, moderní rohové sedací soupravy do obývacího pokoje nebo rohové pohovky se spací funkcí. V současné době je na trhu široký výběr odstínů barev na dřevo. Před natřením palet barvou však nezapomeňte počkat, až impregnant úplně zaschne.

Paletový zahradní nábytek – montáž

Palety by měly být spojeny podle dříve vytvořeného návrhu pomocí šroubů, aku šroubováku a úhelníků. Připojte desky jednu po druhé, abyste nevynechali žádný z prvků. Stojí za to přemýšlet o dvojitých spojích – pak budou palety odolnější a schopné unést větší zatížení. Sestavenou pohovku můžete umístit na určené místo v zahradě a dlouhodobě ji používat!

Podobným způsobem sestavte stůl, ale nezapomeňte řádně zajistit skleněnou desku tak, aby při přemisťování nábytku nesklouzla na zem a nerozbila se. Pro připevnění skleněné desky ke stolu použijte vhodné lepidlo nebo širokou průhlednou montážní pásku.

Rovněž stojí za to postarat se o doplňky, aby byl váš nábytek z palet ještě atraktivnější! K tomuto účelu můžete použít barevné látky k potažení sedáku nebo koupit zahradní polštáře se vzorem. Malé barevné akcenty jsou vždy dokonalým doplňkem podobného návrhu.

Jak vidíte – proces montáže nábytku z palet není složitá práce. Kdokoliv jej může udělat sám, stačí jen trochu dobré vůle. Nejdůležitější je správně oříznout palety a zvolit vhodný impregnační prostředek, který bude nábytek dlouhodobě chránit. Nezapomeňte před použitím nábytku umístit palety na slunce a počkejte několik dní než impregnace i barva úplně vyschnou.

 

Záhradné lehátka- Baumax.cz

Inspirujte sie !!!

rectangular brown wooden picnic table on the field opened door of house girl wearing swimsuit and swims in swimming pool closeup photo of bonfire
Dřevěný zahradní nábytek Zahradní domky Bazény Zahradní grily

Zpět