Jak si vyrobit zahradní stůl a lavice?

14.03.2021

 

Zahradní nábytek vyrobený vlastnoručně umožňuje lepší zařízení a využití prostoru. Bude jedinečnou výzdobou prostoru kolem domu. Zahradní lavice s opěradly vám umožní odpočívat na čerstvém vzduchu, a pokud se k nim přidají zahradní stoly - vytvoří se pohodlné místo, kde můžete společně jíst, hrát rodinné hry nebo povídat si. Vlastní návrh vám také umožní vyrobit si lavici a stůl pro úzký nebo malý balkón a terasu. Materiály potřebné k výrobě dřevěného zahradního nábytku lze zakoupit na pile nebo v hobby marketech. Čas potřebný na přípravu projektu a montáž zahradního stolu a lavice podle vlastního návrhu jsou 2 dny - přidejte čas na impregnaci desek. Navrhujeme vám, abyste si sami vyrobili zahradní nábytkové sady.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Potřebné materiály a nářadí

Nejjednodušší a zároveň stále více populární je zahradní nábytek z palet. Ne každý je však spokojen s jeho estetikou a rozměry, proto v následujícím článku uvádíme pokyny pro výrobu klasického dřevěného nábytku s nadčasovým designem.

Co použit k výrobě zahradního nábytku?

Zahradní nábytek ze dřeva se vyrábí pomocí následujícího materiálu a nářadí: obkladové desky na desku stolu, dřevěné hranoly na nohy stolu (3,5 × 6 cm), dřevěné hranoly na lavičku (4 × 3 cm), šrouby, vruty konfirmáty a šrouby s maticemi, brusný papír (nebo bruska), pravítko a úhelník, tužku na označení řezů, pilový kotouč - pilu na dřevo, akumulátorový šroubovák a šroubovák, dláto.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Je nutná impregnace dřevěného nábytku na zahradě?

Nezbytné je použít impregnaci na dřevo, která by měla pokrýt všechny prvky konstrukce lavice a stolu. Takto impregnovaná malá zahradní architektura bude po delší dobu odolná vůči povětrnostním podmínkám a mechanickému poškození v důsledku používání. Zahradní nábytek (stoly a lavice) lze také předem ošetřit fungicidem.

Jak si vyrobit zahradní stůl - krok za krokem

Následující projekt předpokládá konstrukci zahradního stolu o rozměrech 160 × 80 cm. Nejlepší stabilizací pro desku stolu bude její zajištění příčnou konstrukcí, která bude zároveň originální ozdobou nábytku. Zahrada získá domácí, útulnou atmosféru.

Jak spojit nohy stolu?

Desky použité ke stavbě nohou stolu by měly být řezány pod úhlem, v místě kde se dotýkají země. Potom pomocí dláta vydrážkujte spojovací body do dřevěného hranolu. Procesu sekání by mělo předcházet řezání dřeva, což výrazně usnadní a urychlí práci. Zkřížené nohy musí být spojeny kovovým šroubem s dřevěným hranolem, který stabilizuje konstrukci stolu, a poté nosníkem, který přímo podepře desku stolu.

Příprava desky stolu

Ze dřevěného hranolu je potřeba vyrobit rám, na který budou připevněny standardní obkladové desky - ořezané pilkou na dřevo - podle velikosti desky stolu. Obkladové panely díky perům a drážkám umožnují rovnoměrné a stabilní spojení. Dřevo a desky jsou spojeny šrouby.

Deska zahradního stolu: vyrovnání povrchu

Po dokončení práce souvisejících s vytvořením konstrukce stolu pro zahradu se můžete zabývat estetickým vzhledem a dokončovacími prvky nábytku. Při použití brusky bude povrch stolu vyhlazen nejrychleji - osobám, které s ní neumí pracovat, se doporučuje desky ručně obrousit brusným papírem.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Jak impregnovat zahradní stoly?

Zahradní stoly vypadají nejkrásněji, když je viditelná kresba dřeva - proto stojí za to použít impregnační přípravky, které neovlivní přirozenou barvu obkladových desek. Z praktického hlediska se stoly pokryté impregnací tak snadno neznečistí a nic nepronikne do jejich struktury.

Zahradní lavice – DIY

Aby bylo možné vyrobit zahradní lavicí s délkou sedáku 150 cm, je třeba sestavit jednotlivé prvky: boky lavice, sedák, opěradlo a výztuž konstrukce lavice.

Všechny části je potřeba sešroubovat, což zaručí pevnost a stabilitu nábytku.

Konstrukce boků - opěradlo lavice

Každý bok lavice se skládá ze dvou dřevěných hranolů spojených na 2 místech: uprostřed a pod sedákem. Výsledkem je rám nábytku, díky kterému bude lavice pevně držet na zemi. Každá noha by měla být zajištěna podložkou, která zabrání proniknutí nečistot do dřeva - prodlouží se tím také životnost lavic, jejichž nohy se nebudou otírat o zem.

Konstrukce sedáku a opěradla

Boky lavice by měly být spojeny dlouhým dřevěným hranolem - upevnění by mělo být provedeno ve spodní části lavice. Dalším krokem je připevnění dřevěných hranolů pro vytvoření sedáku. Při vrtání desek (které by měly být dostatečně dlouhé, aby vyčnívaly několik centimetrů mimo konstrukci nábytku) nezapomeňte dodržovat stejné vzdálenosti. Velikost opěradla lavice určuje osoba, která vyrábí zahradní nábytek - čím více dřevěných hranolů, tím pevnější je opěra zad při sezení. Opěradlo by mělo mít nejméně 2 desky.

Záhradní nábytek- Baumax.cz

Jak zpevnit lavici?

Díky přídavné noze bude zahradní lavička pevnější. K výrobě dřevěné výztuže stačí namontovat dřevěný hranol spojený ve tvaru písmene U se spodní části uprostřed sedáku.

Zahradní lavice: jak impregnovat dřevo?

Impregnací dřeva použitého na stavbu zahradních lavic můžete výrazně doplnit jejich bezvadný vzhled. Dřevo lze dodatečně chránit základním nátěrem, který chrání před plísněmi.

Jak pečovat o zahradní lavici?

Bez ohledu na typ, zahradní dřevěný nábytek je potřeba ošetřovat. Neměl by být vystaven mrazu, který rychle zničí jeho strukturu. Pokud byly lavice nebo stoly zality horkými nebo sladkými nápoji- skvrna by měla být odstraněna co nejdříve.

Další produkty určené k výrobě a impregnaci zahradního nábytku najdete v obchodě BauMax. Čeká tam na vás  přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou. 


 

 

Zpět