Jak si vyrobit jídelní stůl?

20.12.2021


Stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku téměř v každé domácnosti. Je nepostradatelný při organizování rodinné oslavy nebo setkání s přáteli. Umožňuje členům domácnosti společné stravování a někdy také slouží k přípravě jídla. Bývá také místem práce a studia. Lze s jistotou říci, že je srdcem každé kuchyně a jídelny a často celého domu.

V tomto článku:

1, Navrhujeme dřevěný stůl
2. Jednoduchý a dřevěný
3. Stůl - krok za krokem
4. Další návrhyJídelní stoly-Baumax.cz


Vyrobit si stůl z dřevěných prvků není složitý úkol, koneckonců se skládá pouze z desky stolu a nohou. Chcete-li dosáhnout požadovaného efektu, potřebujete pouze dobrý nápad, určitou vůli, čas a vhodný projekt. Krásný stůl vyrobený z desek, u kterého můžeme pořádat rodinné setkání nebo večeře, si můžeme úspěšně vyrobit sami. Hotový kus nábytku lze později umístit do kuchyně, jídelny, obývacího pokoje, ale také (po odpovídajícím zabezpečení) na zahradu nebo terasu.
Stoly jsou základním nábytkem v každém domě. Nelze přeceňovat jejich užitečnost - život celé rodiny probíhá kolem nich, a proto je tak důležité zvolit pro nás ten správný model. Můžeme si koupit jídelní stůl v populárních obchodech s nábytkem spolu s dalším vybavením - kuchyňský nábytek, kuchyňské skříňky, rohy, stejně jako jídelní stoly nebo jídelní a kuchyňské židle jsou obecně dostupné zboží a můžeme si snadno najít něco pro sebe. Stojí však za to udělat si stůl sami. Ručně vyrobený kus nábytku bude nejen perfektní z hlediska velikosti, ale budeme mít příležitost dát mu přesně takový design, jaký požadujeme.

 

Navrhujeme dřevěný stůl

Jak vyrobit stůl DIY metodou? Nejlepší je začít přemýšlet o tom, co chcete, a nakreslit si návrh na papír. Samostatně vyrobené stoly mohou být vyrobeny z různých materiálů. Kromě toho by měla být jejich velikost předem upravena pro jejich pozdější použití.
Je nutné předem naplánovat místo, kam umístíme náš nábytek, a tím i velikost stolu. Vezměte v úvahu uspořádaný interiér, aby se stůl mohl stát originální výzdobou místnosti a ne neatraktivním doplňkem. Můžete si vyrobit jiný stůl, pokud chcete zařídit moderní kuchyni, a jiný, pokud hledáte klasický nebo retro interiérový kus nábytku.
Při výběru vhodného materiálu stojí za to vzít na zřetel dostupné na trhu kuchyňské pracovní desky, lišty k pracovním deskám a příslušenství, které budou ladit s povrchem našeho stolu.

 

Jídelní stoly-Baumax.cz

Jednoduchý a dřevěný

Ne každý materiál lze snadno zpracovat v domácí dílně. Ve výsledku nebudeme schopni vyrobit si každý stůl sami. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je sestavit stůl vyrobený ze dřeva, protože nevyžaduje použití složitých nástrojů a jeho výroba závisí na použití jasných pokynů poskytovaných odborníky.
Vytvoření jednoduchého stolu z desek je nejméně problematické. Jeho základními součástmi jsou trámy, jako jsou nohy a dřevěná deska.

 

Potřebné materiály a nářadí

Pojďme se vypořádat s výrobou masivního dřevěného stolu na čtyřech nohách. Deska stolu bude vyrobena ze dřeva rozměry, kterého jsou 140 cm x 90 cm. Výška stolu bude přibližně 78 cm.
Než začnete pracovat, připravte si vhodné materiály a nářadí. Budete potřebovat desku o délce 140 cm. Umístěny vedle sebe, mají mít šířku 90 cm. Nemusí být dokonale rovnoměrné, ale desky stejné šířky budou vypadat estetičtější. Proto stojí za to připravit například 9 desek po 10 cm nebo 6 desek po 15 cm. Dále připravte čtyři hranoly o délce 75 cm a průměru 7 - 8 cm - na nohy. Pro zpevnění horní části budete potřebovat tři tenké lišty (asi 70 cm dlouhé) a boční lišty. Šrouby a úhelníky budou užitečné pro sestavení celku dohromady a nakonec pro zlepšení estetiky mohou být užitečné nábytkové záslepky. K natření a ochraně stolu bude vhodný štětec a lak (lakové mořidlo nebo barva).
Samozřejmě si můžete vybrat jakýkoliv druh dřeva pro výrobu vašeho nábytku. Nejdražší budou dubové desky, levnějším materiálem bude jasan a nejekonomičtějším řešením - borovice.

Jídelní sety- Baumax.cz
 

Stůl - krok za krokem

Když něco děláte vlastními rukama, nespěchejte. Měli bychom přesně měřit jednotlivé prvky a stejně pečlivě je uspořádat. Než něco spojíte, přemýšlejte, jak to bude celé vypadat.

• Je čas sestavit stůl. Položte desky pro desku stolu vedle sebe a spojte je dohromady. Položte na ně lišty tak, aby procházely přes všechny desky. Umístěte je ve stejné vzdálenosti od sebe. Připevněte lišty ke každé desce pomocí aku šroubováku a šroubů do dřeva.
• Nyní seřiďte nohy. Umístěte každý hranol na desku tak, aby vzdálenost od okraje byla 3 cm. Tento rozměr by měl být stejný pro všechny nohy. Bezpečně upevněte nohy. Nejjednodušším způsobem jak to udělat, jsou silné a dlouhé šrouby. Aby však v desce stolu nezůstaly díry ze strany, kterou každý uvidí, můžete použít připevnění dřevěných nohou pomoci kolíků a lepidla. Spojení bude stejně odolné jako šrouby a zároveň méně invazivní a mnohem estetičtější.
• Jakmile jsou nohy na místě, je čas upravit boční lišty. Přesně změřte, jaká je vzdálenost mezi nohami, a nařežte lišty na správnou velikost. Upevněte lišty na desky pomocí úhelníků a šroubů. Úhelníky by neměly být menší než 2/3 šířky lišt. Díky tomu bude stůl stabilnější, nebude se kývat a bude nám sloužit roky.
• Naše práce je prakticky hotová. Dřevo je potřeba ještě ošetřit. Natřete jej barvou, lakem nebo mořidlem - prodloužíte tím životnost dřevěných prvků, a tím i celého nábytku. Hotový stůl můžete umístit do obývacího pokoje nebo kuchyni.
Náš dům nebo byt mohou na atraktivitě získat pouze díky jedinečnému charakteru nového stolu. DIY nábytek lze natřít jakoukoliv barvou, díky čemuž bude ladit se stylem místnosti. Přidejte k němu vhodné židle - jídelní sada je připravena! U stolu vlastní výroby můžete nejen jíst, ale také pracovat. Stůl chráněný proti povětrnostním vlivům lze umístit také na terasu nebo balkón.

Jídelní sety- Baumax.cz
 

Další návrhy

Jako náhradu za typický dřevěný stůl vás může také zlákat výroba stolu z palet. Je to ještě levnější a jednodušší řešení, které bude dobře fungovat v moderním interiéru. Horní část je vyrobena ze vzájemně propojených palet, přičemž horní část je doplněna o nařezané dřevěné desky. Pro základnu je možné zakoupit hotové nohy. Vše, co musíte udělat, je použít šrouby na správném místě a natřít celek stejnou barvou jako mají kuchyňská čela a kuchyňské sokly - moderní stůl je připraven!
Moderní loftový styl palet umožňuje vytvářet zajímavé kombinace. Stůl a židle do kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje nemusí vždy znamenat tradiční návrh. Můžeme obohatit stůl z palet o pohovky nebo křesla z palet - celek bude dobré doplnit vhodně vybranými polštáři. Tento typ nábytku si stále více získává na popularitě. Paletám nelze odříct jejich kouzlo a skutečnost, že budou fungovat v interiéru a exteriéru.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Nábytek do obývacího pokoje Desjo I
Nábytek do obývacího pokoje Desjo I Nábytek do obývacího pokoje Tadeusz Nábytek do obývacího pokoje Kora Dub Canyon Nábytek do obývacího pokoje Ferrara I


 

 

Zpět