Jak pokládat dlažbu - pokyny krok za krokem

18.12.2021

Keramická dlažba je velmi praktická - trvanlivá, voděodolná a snadná na údržbu Její pokládka je však poměrně drahá a spolkne velkou část rozpočtu přiděleného na dokončení koupelny nebo kuchyně. Najít dobrého odborníka navíc není jednoduchý úkol, a ne vždy zaručuje spokojenost s konečným výsledkem. Není divu, že stále více lidí se rozhoduje pokládat dlaždice svépomocí. Jak vypadají jednotlivé fáze obkladačských prací a jakých chyb je třeba se vyvarovat při pokládce dlažby na podlahu? Vše se dozvíte v našem článku!

 

Keramická dlažba- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Jak se připravit na pokládku dlažby? Vyberte si vhodné dlaždice
2. Rozhodněte se, jakým způsobem chcete pokládat dlažbu
3. Připravte potřebné materiály a příslušenství
4. Připravte podklad
5. Pokládka dlažbyKeramická dlažba- Baumax.cz

 

Jak se připravit na pokládku dlažby? Vyberte si vhodné dlaždice

Při nákupu dlažby na podlahu byste měli věnovat pozornost nejen jejímu vzhledu, ale také učelu použití a výkonným parametrům. Třída oděru, protiskluznost a odolnost proti skvrnám jsou velmi důležité. Venkovní dlažba by navíc měla být mrazuvzdorná a málo nasákavá (proto nejčastěji volená terasová dlažba je gres). Pokud zařizujete kuchyň nebo koupelnu, vezměte v úvahu také velikost dlaždic - pro malé místnosti je lepší zvolit světlé lesklé dlaždice, které prostor opticky zvětší a zesvětlí.
Při objednávání keramických dlaždic nezapomeňte nakoupit cca o 10% více, než je potřeba k pokrytí podlahy v rekonstruovaném interiéru.

 

Keramická dlažba- Baumax.cz

 

Rozhodněte se, jakým způsobem chcete pokládat dlažbu

Stejné podlahové dlaždice lze pokládat mnoha různými způsoby, čímž získáte zcela odlišný konečný efekt. Zatímco v případě čtvercových dlaždic je nejoblíbenější rovná nebo diagonální pokládka (ve tvaru kosočtverce), podélné dlaždice nabízejí mnoho možností pokládky (anglický vzor, rybí kost, cihla, šachovnice). Hexagonální dlaždice, které vypadají jako plástve medu, jsou v dnešní době velmi módní. Nejdůležitější je naplánovat „suché“ rozložení dlaždic před zahájením instalace, abyste měli šanci na případné úpravy.

 

Keramická dlažba- Baumax.cz

 

Připravte potřebné materiály a příslušenství

Pro pokládku dlažby budou vhodné následující přípravky, nářadí a nástroje:  
• klíny na dlažbu, křížky
lepící malta
základní penetrační nátěr
spárovací hmota
• zubová stěrka
• těsnící hmota (například sanitární silikon)
• vodováha,
• malířská páska
• gumová palička
• ochranné brýle
• kbelík pro míchání malty a elektrická míchačka
řezačka na dlažbu
dokončovací prvky (profily, lišty)
• samonivelační stěrka
• pilník na obklady a dlažbu
• škrabka nebo špachtle na spárovací hmotu
• hydroizolace

 

Jídelenské sety- Baumax.cz

 

Připravte podklad

Dobře připravený podklad prodlouží životnost dlaždic na podlaze. Podklad musí být řádně odmastěn a vyčištěn - odstraňte z něj prach a jiné nečistoty. V opačném případě bude mít nová podlaha menší přilnavost a může dojít k jejímu poškození.
Terakota se obvykle pokládá na beton, ale můžete ji také použít k pokrytí starých dlaždic a parket, čímž se vyhnete jejich demontáži. Vše však závisí na stavu starého obkladu nebo podlahové krytiny, musíte také počítat s nutností vyrovnat podklad samonivelační stěrkou.
Příprava podkladu také vyžaduje jeho penetraci. Základní penetrační nátěr snižuje nasákavost lepící malty, která zvyšuje přilnavost dlažby s podkladem. Volba základního nátěru závisí na typu pokládané dlažby (gres nebo terakota). V místnostech vystavených vysoké vlhkosti stojí za to přidat vrstvu hydroizolace.

Keramická dlažba- Baumax.cz

Pokládka dlažby
 

Krok 1: Nanesení lepící malty

K pokládce dlaždic potřebujete příslušné lepidlo. Při jeho výběru vezměte v úvahu typ podkladu a místo instalace. Například v případě podlahového topení nebo hodně frekventované místnosti, dobře poslouží lepidlo na dlaždice zušlechtěné plastem.
Lepící maltu smíchejte s vodou a poté ji promíchejte pomocí elektrické míchačky. Naneste lepidlo ne na celou podlahu najednou, ale pouze na malou plochu (asi 1 m2), tak abyste měli čas položit dlažbu než lepidlo zaschne. K roztírání lepící malty použijte zubovou stěrku - naneste vrstvu lepidla o maximální tloušťce 10 mm hladkou stranou špičky a poté do ní zubatou stranou vytvořte drážky, které odstraní přebytečné lepidlo a zvýší jeho přilnavost.
Lepidlo na interierové obklady nanášejte pouze na podklad. Pokud budete pokládat venkovní dlažbu nebo přírodní kámen – v tomto případě rozetřete lepidlo také na spodní čast dlaždic.

 

Krok 2: Pokládka dlažby

Nejjednodušším způsobem, jak začít pokládku dlažby, je začít ode zdi. Z vizuálních důvodů by to měla být zeď naproti dveřím (kvůli tomu budou po vstupu do místnosti vidět celé dlaždice).
Po nanesení lepidla na podlah  přitlačte dlaždice k povrchu a jemně je pootáčejte na místě. Nezapomeňte zachovat dilatační spáry pro spárovací hmotu mezi dlaždicemi (v tom vám pomohou distanční křížky). Po položení první řady dlaždic sáhněte po vodováze a zkontrolujte, zda je terakota dokonale rovná. Pokud nějaká dlaždice vyčnívá, můžete ji narovnat gumovou paličkou.

 

Krok 3: Řezání dlaždic

Dlaždice na okrajích stěn ořízněte gilotinou (tento nástroj dlaždici nařízne, což umožňuje její úpravu) a v případě potřeby okraje vyhlaďte pilníkem na obklady. Nezapomeňte použít ochranné brýle, aby se vám střepy nedostaly do očí.
Než nalepíte ořezané keramické dlaždice, zkontrolujte, zda dobře zapadají do úzkého prostoru, tak aby po celé délce stěny ponechaly dilatační spáru stejné šířky. Po dokončení obkládání celého povrchu podlahy nechte vše zaschnout na dobu doporučenou výrobcem (minimálně 24 hodin).

 

Krok 4: Spárování

Vyplnění mezer mezi dlaždicemi spárovací hmotou vyžaduje velkou přesnost. Nejprve odstraňte distanční křížky a očistěte terakotový nebo gresový povrch a poté naneste spárovací hmotu do mezer, přičemž její přebytek průběžně odstraňujte prstem (dokud jsou spoje pružné).
K vyplnění mezer u zdi neslouží spárovací hmota na dlaždice, ale speciální těsnící hmota, která je pružnější a umožňuje podlaze „pracovat“. Před nanesením zajistěte obklady na okrajích malířskou páskou, což značně usnadní rovnoměrné nanesení přípravku. Hmotu aplikujte stejným tlakem a rychlostí, poté nechte ji zaschnout.

 

Krok 5: Ukončení

Poslední fází pokládky dlažby je instalace ukončovacích prvků, jako jsou přechodové lišty. K zakrytí těsnící hmoty lze použít také  dekorační lišty, pokud například zjistíte, že spáry spojující nástěnné obklady a dlažbu nepůsobí esteticky, nebo prostě nechcete, aby se na povrchu spojení hromadil prach a nečistoty.
Pokládka dlaždic vlastními silami je nejen výraznou úsporou, ale také satisfakcí z dobře odvedené práce. Pamatujte však, že nová podlaha je investice na roky, nakupte proto pouze vysoce kvalitní dokončovací materiály, věnujte čas montáži a nikdy neignorujte doporučení výrobce. Hodně uspěchu!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dlažba a obklady do koupelny Lacq Metalic Dlažba a obklady do koupelny Reflection Dlažba a obklady do kuchyně Matera Béžový Dlažba a obklady do kuchyně Enna


 

 

Zpět