Jak obnovit zahradní lehátko?

02.03.2021

 

Lehátko, stejně jako veškerý zahradní nábytek, je vystaveno vlivu povětrnostních podmínek a UV záření. To vše časem poškodí látku. Zahradní židle, zahradní křesla, zahradní lehátka a zahradní houpačky - bez ohledu na to, zda mají dřevěnou, polyuretanovou nebo hliníkovou konstrukci - by měly být renovovány a látka vyměněna. Ačkoli jsou sady zahradního nábytku snadno dostupné, stojí za to si renovovat zahradní nábytek tak, aby vyhovoval vašim očekáváním. Renovaci stojí začít s lehátkem – napovíme, jaký bude nejlepší materiál pro sedák lehátka a co je třeba vzít v úvahu při výběru barvy pro přetření rámu. Dřevěné lehátko - jak ho obnovit? S našimi rady to bude snadné a zábavné.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

Materiál na lehátko - čím začít?

Lehátkovina – vlastnosti

Látka, kterou chceme použit k renovaci lehátka, by měla být výjimečně odolná - odolná vůči nečistotám, povětrnostním podmínkám a navíc by měla ladit s uspořádáním zahrady a vzhledem ostatního nábytku.

Na výběr je mnoho designů a barev. Neobvyklého efektu dosáhneme použitím stejné látky, jaká byla použita na obnovení lehátka, také pro výzdobu stolu, v podobě ubrusu. Květinové motivy jsou nyní hodně populární - například palmové listy nebo listy monstera. Takové vzory dodají vašemu nábytku a zahradě druhý život!

Jakou zvolit látku pro sedák lehátka?

Výběr látek

Pro renovaci lehátka je nejvhodnější voděodolná a rychleschnoucí látka - taková, ze které jsou vyrobeny zahradní polštáře nebo zahradní a plážové slunečníky. Látka by měla být hrubě tkaná. Další výhodou je její odolnost proti skvrnám a vysoká nosnost – aby i lidé s větší hmotností ho mohli bez obav používat. Vhodná bude také plátěná látka a len.

Dvojitá pevnost

Chcete-li zvýšit pevnost použitých materiálů k renovaci nábytku, tak po změření potřebného množství látky můžete na její okraje našit pevnou pásku nebo provázek.

Původní potah lehátka obkreslete na nové látce, a navíc nechte rezervu látky, nezbytnou pro estetickou podšívku pod okraji.

Zahradní lehátka- Baumax.cz

Jak ošetřovat lehátkovinu?

Co dělat, aby zahradní nábytek vypadal déle jako nový?

Dřevěný zahradní nábytek a zahradní nábytek z technoratanu jsou navrženy tak, aby byly extrémně odolné. Stojí však za to se o ně starat, aby jejich perfektní vzhled vydržel co nejdéle. Především je třeba co nejdříve odstranit nečistoty. Protože použitý materiál má voděodolnou vrstvu, nejprve odstraňte přebytečné nečistoty, které se nahromadily v látce - poté skvrnu opatrně, ale jemně otřete mokrým hadříkem anebo opláchněte zahradní hadicí. Raději nečekejte na zaschnutí nečistot, protože to ztěžuje čištění. Pokud čistíme dřevěný nábytek - ujistěte se, že je nábytek po odstranění nečistot suchý. Voda funguje jako čočka, takže sluneční světlo, které působí na vlhkost, může v průběhu času poškodit povrch zahradního nábytku.

Lze použít bělící prostředky?

Na dřevěný zahradní nábytek není vhodné používat silné bělidla a prostředky na odstraňování skvrn. Mohou nejen trvale odbarvit materiál, ale také konstrukční prvky. Při kontaktu se silnými chemikáliemi může dojít ke změně barvy nebo poškození dřeva.

Natíraní

Pokud chcete obnovit dřevěné prvky lehátek, musíte se na tuto práci připravit. Je potřeba chránit podklad, aby nedošlo k jeho znečištění. Natírání je nejlepší provádět venku - například v garáži, na terase nebo na balkóně. Je třeba odstranit původní látku, rovněž je potřeba odstranit z povrchu rámu všechny viditelné nečistoty a samozřejmě starou barvu, lak, nebo jejich zbytky. V tomto případě bude nejlepší a nejrychlejší obrousit dřevo. Po obroušení je nutné povrch před natřením vyhladit. Brusku používejte opatrně, aby nedošlo k poškození rámu.

Jak natírat?

Rám lehátka ze dřeva lze natřít lazurou nebo speciální barvou na dřevo - barva by měla ladit s novým čalouněním lehátka nebo naopak vytvářet kontrast. Můžete také použít čirý lak na dřevo. Natřít je potřeba důkladně každou skulinu rámu. Dalším krokem je sušení - doba sušení bude záviset na použitém produktu (všechny informace najdete na obalu). Pokud to dovolí počasí, malování venku na zahradě urychlí proces sušení.

Potažení

Dřevěná lehátka v novém provedení

Když je povrch rámu suchý, můžete začít připevňovat novou látku. Nejpohodlnější to bude udělat pomocí čalounických hřebíků, které rychle a snadno připevní látku. Zatloukání hřebíků musí být pevné a pravidelné.

Dřevěný nábytek - materiálové doplňky

Doporučeným způsobem, jak efektně obnovit zahradní nábytek, je ušít polštáře a látkové područky - dřevěná lehátka tak získají nejen nový vzhled, ale také komfort. Je mnohem pohodlnější odpočívat, když máte pod hlavou funkční polštář. Malými náklady dodáte zahradě nový vzhled.

Další produkty pro renovaci lehátek a zahradního nábytku najdete v obchodě BauMax. Čeká tam na vás přátelská obsluha a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.


Zpět