Jak malovat kuchyň? Návod a osvědčené triky

10.03.2021

 

Kuchyně je jednou z těch místností v domě, kde je důležité snadno odstranit všechny druhy nečistot ze stěn. Při malování kuchyně by se tedy měly používat speciální barvy s odpovídajícími vlastnostmi.

Jak malovat stěny v kuchyni?

Aby malovaní stěn a stropu v kuchyni proběhlo bez problémů, musíme pečlivě naplánovat jednotlivé etapy práce. Když se týkají nového bytu, postup je trochu jiný než ve staré kuchyni. Ve druhém případě, než začneme malovat, je potřeba zakrýt zbývající vybavení a nábytek a odstranit nečistoty ze stěn a stropu. Dalším krokem je řádná příprava povrchu stěn a stropu před  malováním, a poté výběr správného typu barvy. Po dokončení práce si musíme pamatovat, že barvy dosáhnou trvanlivost, např. až po 30 dnech, takže by neměly být během této doby drhnuty nebo omývány.

Interiérové barvy – barvy na stěnu - Baumax.cz

Odstranění nečistot

Pokud rekonstruujeme kuchyň je potřeba před malováním stěn a stropu je důkladně umýt, například malířským mýdlem. Díky tomu odstraníme všechny nečistoty (včetně mastných skvrn) a vrstvy staré barvy. Je potřeba se také zbavit plísní, například v blízkosti oken nebo zákoutí (to může mimo jiné naznačovat špatné větrání tohoto interiéru, takže musíte najít efektivní řešení, jak tomu předejít). Očistěte tato místa kovovou špachtlí a vhodným fungicidem. Po umytí stěn čistou vodou je nechte oschnout.

Interiérové barvy – barvy na stěnu - Baumax.cz

Příprava povrchu před malováním

Důležitou fází přípravy stěn a stropu před malováním je vyplnění případných škrábanců, poškození a nerovností tmelem, který po zaschnutí vyhladíme brusným papírem. Dalším krokem je jejich vyčištění od prachu a následné použití základního nátěru. Tímto způsobem snížíme nasákavost podkladu, a tak použijeme méně barvy, která je mnohem dražší než základní nátěr. Některé barvy obsahují informace, že je lze použít bez základního nátěru přímo na předchozí vrstvu. Pokud máte pochybnosti o tom, jak připravit podklad tak, aby ho barva rovnoměrně pokryla, je nejlepší se zeptat prodejce v obchodě nebo výrobce. Měli bychom také pamatovat na demontáž zásuvek a elektrických spínačů a na ochranu povrchu kuchyně pomocí malířské fólie. Musíte také zakrýt kuchyňské spotřebiče a skříňky pozůstalé v místnosti a také pracovní desku. Dlaždice, respektive jejich hrany, je potřeba navíc zajistit malířskou páskou. Pásku použijeme na všechna citlivá místa, která by se mohla znečistit, např. rámy kuchyňských oken nebo zárubní.

Kromě toho si musíte připravit všechny potřebné malířské nástroje a doplňky - můžeme si vybrat z různých štětců, válečků, vaniček, malířských mřížek a kbelíků. Stojí za to koupit váleček s teleskopickou tyčí, protože výrazně usnadní natírání stropu v kuchyni na zvolenou barvu.

Interiérové barvy – barvy na stěnu - Baumax.cz

 Jakou zvolit barvu?

Jak malovat kuchyň, jaké barvy použít, jaké interiérové barvy budou vhodné - barvy na stěny jsou nejvhodnější, jaké odstíny barev budou  nejlepší? Než půjdeme nakupovat, musíme najít odpovědi na všechny tyto otázky.

Kuchyně jsou obvykle poměrně intenzivně využívané místnosti, takže je velmi důležité, aby bylo možné ze stěn snadno odstranit veškeré nečistoty. Proto při jejich malování stojí za výběr produktů s vysokou omyvatelností. Patří mezi ně například latexové barvy, které vytvářejí odolný povlak, který je obvykle odolnější vůči mytí a čištění než akrylové barvy. Rovněž stojí za to zkontrolovat, zda barva obsahuje složky omezující nasakování nečistot (včetně mastnoty). Nezapomeňte, že během vaření se tvoří vodní pára, která může kondenzovat na nejchladnějších místech kuchyně. Proto je nezbytná účinná digestoř, dobře fungující větrání a barva s fungicidními látky, proto aby se zabránilo tvorbě plísní v kuchyni. Na trhu jsou také dostupné keramické barvy, které po nanesení vytvoří povlak odolný proti poškození při odstraňování nečistot bez rizika ztráty barvy nebo lesklého povrchu.

Abychom snadno vybrali ten nejlepší produkt, nabízí mnoho výrobců speciální barvu pro „vlhké“ místnosti, která má na štítku informace např.. Kuchyň, koupelna nebo Kitchen & Bathroom nebo Kuchyň a koupelna.

Při rozhodování o konkrétním produktu věnujte pozornost jeho vydatnosti - tento parametr je uveden na obalu. Někteří výrobci navíc na své stránky umisťují speciální kalkulačky, které pomáhají vypočítat potřebné množství barvy pro provádění malířských prací.

 

Jak malovat stěny a nábytek?

Pokud již víme, jakou barvou chceme malovat kuchyň, je na čase zvolit barvy, které v tomto interiéru použijeme. Zajímavé inspirace a mnoho tipů uspořádání najdete v katalozích a na webových stránkách obchodů nabízejících mimo jiné kuchyňský nábytek. Aby interiér vypadal dobře, měly by barvy stěn a barvy kuchyňských skříněk navzájem ladit. Při výběru barvy věnujte pozornost stylu interiéru a jeho velikosti. Pokud chceme, aby vybraná barva byla správnou volbou, můžeme si v mnoha obchodech koupit vzorky (testery) různých odstínů. Mimochodem, stojí za to zkontrolovat, jak bude daná barva vypadat v různé denní době, tzn. za denního a umělého světla.

V malých bytech, kde kuchyň a obývací pokoj tvoří jeden společný prostor, můžete vizuálně zvětšit interiér použitím bílé barvy. Bílé stěny a různé odstíny šedé budou dobře fungovat, když si vybereme kuchyň v moderním nebo skandinávském stylu. K této kombinaci se dokonale hodí dekorativní prvek jako např. pracovní deska, stůl nebo podlaha ze dřeva nebo dekoru dřeva.

Pokud chceme oživit uspořádání kuchyně, jejíž stěny jsou pokryty bílou barvou, je nejlepší použít barevné doplňky, jako jsou: skleněná obkladová deska mezi spodní a horní skříní, stínítka nebo sedáky a opěradla židlí.

Na co ještě byste měli při malování dávat pozor?

Odborníci doporučují: provádět malířské práce při teplotě 5 až 25 ° C. Malovat začínáme z těžko přístupných míst, jako jsou: spojení stěn a stropů a rohů - osvědčeným trikem je použití rohového válečku. Na druhou stranu lze prostor kolem radiátoru přesně a pohodlně natřít plochým štětcem (běžně známým jako štětec zárohák). Poté natřeme strop válečkem s teleskopickou tyčí. Stejný váleček použijeme k pokrytí stěn vybraným nátěrem, valeček jemně vedeme, aniž bychom jej přitlačili k podkladu. Díky tomu nebudou žádné pruhy. Druhá vrstva barvy by měla být aplikována až po úplném zaschnutí první vrstvy.

Pokud chceme také osvěžit vzhled nábytku v kuchyni, můžeme jej přemalovat vhodnými barvami, přizpůsobenými druhu materiálu, ze kterého  je vyroben.


 


 

 

Zpět