Jak dokončit zeď nad kuchyňskou deskou?

16.10.2020

Část zdi nad kuchyňskými skřínkami vyžaduje zvláštní ochranu. I když se vzdáme horních skřínek, nemůžeme ji nechat ve stejném provedení jako ostatní zdi, protože riziko zalití vodou nebo jinými tekutinami je příliš velké. Jaké máme možnosti vyzdobit a ochránit prostor nad kuchyňským pultem?


Dlažby a obklady - Baumax.cz

Nejoblíbenější řešení - kuchyňské obklady

Nejčastěji používaným materiálem pro obklady stěn je glazura. Kuchyňské obklady jsou nejúčinnějším a velmi odolným způsobem, jak chránit omítky před vlhkostí, nečistotami a teplotou a navíc jsou velmi efektní. Keramické dlažby nabízejí širokou škálu možností uspořádání a to nejen kvůli barvám, texturám a velikostem ve kterých jsou vyráběny, ale také kvůli způsobu jejich pokládaní. Nyní místo klasického vzoru pokládky volíme pokládku obkladu ve vzoru rybí kostí nebo jiného, který se dosud používal při pokládání dřevěných parket.

Pokud se nám nelíbí klasické dlaždice, můžeme vybrat kuchyňské dlaždice s originálními vzory a tvary. Novinkou jsou velkoformátové dlaždice, které jsou ideální pro dokončení prostoru mezi skříňkami. Stojí méně než přírodní kámen, ale vizuálně je mezi nimi minimální rozdíl. Velkoformátová dlažba také snižuje počet spár, což je v kuchyni velmi důležité: drážky rychle absorbují nečistoty a je docela obtížné je čistit.

Osvědčeným řešením pro dekoraci prostoru mezi skříňkami v kuchyni je mozaika. Klasická aranžmá jsou zárukou stylu a elegance a tento typ dlaždic má mnoho zajímavých textur, které dokonale doplní moderní hladké čelní strany kuchyňských skřínek.

Mozaiky - Baumax.cz
 

Jedinečný efekt - přírodní kámen

Kámen je stejně jako glazura extrémně odolný a funkční. Obklady jsou ale levnější investicí. Přírodní kámen je exkluzivní materiál, který vyžaduje profesionální pokládku. Ne všechny druhy budou v kuchyni fungovat stejně dobře. Mramor a travertin nejsou příliš odolné vůči skvrnám, snadno absorbují tuky a vyžadují odpovídající impregnaci a ochranu. Vyhneme se tomu výběrem tvrdší a nenáročné na údržbu žuly. Hladké, leštěné povrchy se snadno čistí a krásně zdobí celou místnost.


 

Atypické řešení - nerezový plech

Nerezový plech se poprvé objevil v profesionálních restauračních kuchyních a teprve později byl přenesen do domácností. Je k dispozici ve třech provedeních povrchu: hladký, kartáčovaný nebo rafting. Bude skvělé fungovat v moderních, průmyslových interiérech. Nikoho nemusíme přesvědčovat o odolnosti plechu. Musíme si však dát pozor, abychom nám na něj nespadlo něco těžkého a také abychom ho nepoškrábali. Nejběžnější plech je vyroben z nerezové oceli a hliníku. Pokud chcete minimalistický, dokonce studený interiér kuchyní, použijte leštěný povrch plechu. Ovšem není to příliš praktické: jsou totiž na něm vidět všechny nečistoty. Vhodnějším bude saténový povrch, který nejen zútulní prostor, ale také známky použití budou méně viditelné.

Nerezový plech se obvykle používá jen na vybrané části zdi, aby nedošlo k nadměrné jednotvárnosti. Nejčastěji se jedná o vertikální pruh za varnou deskou vedoucí k okapu.

Obkladový kámen - Baumax
 

Sklo na zdi v kuchyni

Sklo je po obkladech druhým nejoblíbenějším materiálem. Mléčné sklo zajistí kuchyni neutrální vzhled. Použití barevného skla nebo tištěného skla ve formě obrázku přinese zajímavé efekty, zatímco zrcadlové sklo vizuálně zvětší a zesvětlí  prostor. Ne všechny druhy skla jsou vhodné pro povrchovou úpravu nad pracovní deskou v kuchyni. Vzhledem ke své odolnosti nejvhodnější jsou lepené a kalené skleněné desky.

Sklo je snadné na údržbu, ale všechny nečistoty jsou zřetelně viditelné.


 

Barvy na zeď

Nejjednodušším způsobem jak chránit zeď před nepříznivými faktory v kuchyni je malování. Speciální nástěnné barvy chrání před vlhkostí a jsou odolné vůči oděru. Vhodné budou omyvatelné latexové barvy. Skvělé také budou fungovat barvy s přídavkem teflonu a emulzní barvy s křemennými částicemi a s přídavkem křemičitanových částic.

Malování zdi nad pracovní deskou vám umožní obnovit interiér kuchyni velmi rychle a snadno. Před nanesením barvy však nesmíme zapomenout na vyrovnání všech nedokonalostí a odstranění mastných usazenin.

Zpět