Interiéry v rustikálním stylu - klasická krása, která nikdy nepomíjí

30.08.2022

Krajkové ubrousky, vzdušné závěsy, bílé zdi, všudypřítomné dřevo, kuchyně vonící čerstvým chlebem, krb a předměty, které mají svou historii – kdo by nechtěl bydlet v takovém interiéru? Rustikální interiéry osloví mnoho lidí. Takové bydlení je spojováno s teplem, útulností a babiččinou něhou. Mnoho lidí si chce tyto pocity uchovat na déle, a proto si rustikální aranžmá zamiluje stále více lidí. Podívejte se s námi, jak přesně tento styl bydlení vypadá a jak si ho zařídit u sebe doma.

 

rustikální aranžmá v interiéru

 


V tomto článku:

1. Stručná historie rustikálního stylu

2. Hlavní vlastností rustikálního stylu

3. Rustikální styl v uspořádání různých interiérů

4. Obývací pokoj v rustikálním stylu

5. Kuchyň a jídelna v rustikálním stylu 

6. Vneste do svého domova krásu a styl rustikálního aranžmá!


 

 

Stručná historie rustikálního stylu

Název rustikálního stylu pochází z anglického slova „rustic“, což znamená venkovský, selský, domácký. Styl je tedy odvozen z lásky k přírodě, přirozenosti, idyle. Přírodní a venkovská atmosféra okouzlovala a každý si ji chtěl uchovat déle.

První rustikální nábytek byl vyroben ve Spojených státech na přelomu 18. a 19. století. Později (na přelomu 19. a 20. století) si rustikální styl získal příznivce po celém světě a dodnes se v tomto stylu zařizují interiéry. Nejlépe rustikální aranžmá vypadá v rodinných domech, ale lze jej uspořádat i v prostorných bytech.

 

Hlavní vlastností rustikálního stylu

V rustikálním stylu je nejdůležitější svoboda, selskost a přirozenost. Oceňován je především dřevěný nábytek a další přírodní materiály v interiéru. Rustikální aranžmá by nemělo rovněž postrádat zdánlivý chaos a volnost v uspořádaní domů a bytů.

V tomto stylu jsou důležité přírodní barvy a materiály, především dřevo. Povrchová úprava by se tomu tedy měla přizpůsobit. Přírodní dřevěná podlaha s viditelnými letokruhy bude vypadat skvěle. Masivní dřevěná prkna mohou být bez nátěru. K rustikálnímu stylu se perfektně hodí i tesané stropní trámy. Tento jedinečný konstrukční prvek je jednou z nejvíce charakteristických dominant stylu. Interiéry domů díky nim vypadají nejpřirozeněji a mají selský charakter. Zdi by měly být natřeny v přírodních zemitých barvách, ale dobře zde poslouží i univerzální bílá barva. Stěny nemusí být hladké, drsné povrchy naopak dodají uspořádání surovost a svobodu.

 

Nejlépe vypadají prvky vyrobené z jednoho kusu dřeva

 

Bez nábytku z přírodního dřeva se rustikální aranžmá neobejde, ten by měl být všudypřítomný. S pomocí dřevěného nábytku snadno zařídíte rustikální bydlení! Zvláště ceněny jsou přírodní, surové, nenatřené a nelakované modely, které zdůrazní rustikální styl domů. Populární je koupit si lakovaný nábytek a následně z něj odstranit povrchovou úpravu spolu s vrchní vrstvou dřeva. Díky takové úpravě vypadá pak hodně přirozeně. Rustikální interiéry bývají spíše jednoduché, ale v některých uspořádáních lze interiér vyzdobit i nábytkem s efektními tvary. Přírodní materiály a surový interiér nejsou vlastní jen rustikálnímu aranžmá, ale jsou také spojovány s industriálním stylem. Díky tomu, pokud se vám časem takové aranžmá okouká, je poměrně snadné změnit styl bydlení či interiéru z rustikálního na industriální.

V rustikálních interiérech jsou nejdůležitější doplňky. Vsaďte na krajkové ubrusy, plátěné závěsy, tkané košíky a lidové vzory. Doplňky by rovněž měly být z přírodních materiálů a jejich barvy a surový vzhled těšit zrak. Můžete použít i více dekorativní ozdoby, zvláště když jsou nábytkové prvky velmi surové. Důležitým doplňkem budou jistě čerstvé květiny ve váze, vybírejte však jen takové, které by mohly růst na vaší venkovské zahradě. Skvělým nápadem bude hledat doplňky na bleších trzích, kde seženete atraktivní dekorace, které dodají rustikálnímu aranžmá tu pravou atmosféru.

 

Rustikální styl v uspořádání různých interiérů

Rustikální aranžmá můžete vytvořit v různých místnostech. Pokoje v rodinném domě budou vypadat dobře ve venkovském stylu, byty v panelácích se k tomuto zařízení nemusí ale vůbec hodit. Je však dobré si takové uspořádání doma vyzkoušet - takto řešené bydlení je ceněno za svobodu, idylický klimat a funkčnost.

Pokud se pro něj rozhodnete, stojí za to se blíže podívat na povrchovou úpravu stěn v rustikálních interiérech. Ty mají většinou nerovnoměrnou strukturu, kterou lze snadno získat nanesením omítky na stěny polokruhovými pohyby, tak aby jejich povrch nebyl hladký. Poté stačí natřít stěnu barvou dle vlastního výběru. Dokonale zde budou vypadat zemité barvy, jako je hnědá, šedá, černá, a tradiční bílá barva. Interiér můžete také ozdobit povrchovou úpravou v podobě dekorativního kamene nebo dekorativní cihly, které dodají aranžmá surový charakter.

 

kus nábytku získá selský charakter, pokud bude mít surový a jednoduchý design

 

Obývací pokoj v rustikálním stylu

Rustikální obývací pokoje jsou kombinací venkovské idylky a moderních technologií. Sedací soupravy by se měly skládat z pohovky a jednoho nebo dvou křesel. Je dobré volit klasické tvary a tlumené barvy. Obývací pokoj je vhodné vybavit nábytkem z masivu, jako je dřevěný stůl a dřevěné židle. Jako ozdoba, obzvlášť v domech dobře poslouží i kachlová kamna nebo krb, které dodají interiéru útulnou atmosféru.

Na stole je vhodné nutně umístit lněné ubrusy a kytice čerstvých květin. Vhodné je vybírat doplňky v neutrálních nebo v zemitých tónech – ideální jsou ty v hnědé barvě. Rustikální styl je idylický minimalismus a zdánlivý chaos, takže doplňky mají v interiérech své místo. Je potřeba jen dbát, ať nejsou příliš dominantní. Při jejich výběru se vyplatí střídmost. Mají pouze doplnit styl převládající v místnosti, a ne jí přitlačit.

 

rustikální kuchyně

 

Kuchyň a jídelna v rustikálním stylu 

Chcete zavést rustikální styl do vašeho bytu nebo domu, ale nevíte, kde bude vypadat nejlépe. Nejčastěji volenou místností pro toto aranžmá je kuchyň. Není divu. Rustikální kuchyně je jedním z nejútulnějších interiérů, jaký si můžete navrhnout. Vévodí v ní především jednoduché kuchyňské skříňky bez složitých zdobení. Přírodní dřevo by nemělo chybět ani v případě dalšího vybavení (stoly, židle) a doplňcích.

V rustikální kuchyni budou skvěle vypadat proutěné koše, kovové mlýnky, kamenné hmoždíře, smaltované džbány a další dřevěné dekorační prvky. Pro udržení pořádku a hygieny v kuchyni se vyplatí zvolit obklady imitace dřeva nebo cihly.

 

rustikální ložnice - rustikální aranžmá v interiérech

 

Rustikální styl v ložnici

Ložnice ve venkovském stylu jsou surové, ale pohodlné a útulné. Hlavním prvkem aranžmá ložnice vždy budou postele - masivní, dřevěné i v jednoduchém designu. Renovovaný, starý nábytek bude v interiéru ložnice vypadat skvěle, a to včetně postele. Vybavení doplňte dřevěnou šatní skříní a dřevěnou komodou. Pokud je interiér dostatečně prostorný, přidejte rovněž malé místo k posezení, v podobě dřevěného stolku a pohodlného křesla.

Rustikálními doplňky v takovém interiéru budou především přírodní textilie – krajkové ubrousky, těžké přehozy a dekorační polštáře. Interiér bude vypadat dobře, pokud jej dodatečně ozdobíte obrazy s motivem krajiny nebo proutěnými prvky.

 

Vneste do svého domova krásu a styl rustikálního aranžmá!

Rustikální styl stojí za poznání - takové aranžmá jistě ocení ti, kteří mají rádi selskost, útulnost a minimalismus. Zajímavé dekorace, surový nábytek a měkké textilie vám pomohou zařídit interiér či celé bydlení, tak, aby rustikální styl dominoval ve vašem interiéru.

V našem obchodě bez problémů najdete nábytek a vybavení do interiéru, díky kterým proměníte své bydlení na oázu klidu a selskosti, jakým je rustikální aranžmá, kde se vám bude příjemně relaxovat, a kde budete rádi trávit čas. Máme pro vás produkty, které budete potřebovat, jak pro dokončovací práce, tak i ty, které vám pomohou vhodným způsobem vybavit místnosti. Určitě se vám budou líbit naše dřevěné podlahy či prvky vybavení, jako je dřevěný nábytek a zajímavé dekorace a doplňky, které se k tomuto aranžmá náramně hodí.

 

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Obývací stěny nejen do obývacího pokoje


Jaký zvolit koberec k šedé pohovce


Moderní rohová sedací souprava do obývacího pokoje ve stylu art deco


 

Zpět