Finská sauna - jak ji používat? Výhody, doporučení a kontraindikace

21.06.2021

Fínské sauny- Baumax.cz

Finská sauna, známá také jako suchá sauna nebo finská lázeň, je místnost vyrobená výhradně ze dřeva nebo vyložená dřevem, ve které se nachází sedadla s opěrky a saunová kamna naplněné kameny. Finská sauna se liší od parní sauny a infračervené sauny velmi vysokou teplotou (dokonce 120 stupňů Celsia) a nízkou vlhkostí vzduchu (pod 15%).

Finské sauny vděčí za svůj název zemi původu. Ve Finsku má tradice využívání termálních lázní pro zdraví hluboké kořeny - takové procedury se na Skandinávském poloostrově používají již více než 2000 let. V současné době je více než 90% finských domů vybaveno saunou a v průměru je k dispozici jedna sauna pro čtyři obyvatele.


V tomto článku:

 

1.  Finská sauna – výhody

2.  Finská sauna – indikace

3.  Kdy je lepší nepoužívat finskou saunu? Kontraindikace

4.  Finská sauna - jak používat termální lázně?

5.  Finská sauna ve vašem domě nebo na zahradě


 

Finská sauna – výhody

Je těžké přeceňovat výhody používání suché sauny. Má totiž blahodárný vliv na tělo a mysl.

Během pobytu ve finské lázni se tělo postupně čistí od toxinů a vylučuje je s potem. Taková detoxikace pozitivně ovlivňuje celkovou pohodu a snižuje pocit únavy. Zvyšující se tělesná teplota zároveň zlepšuje krevní oběh (krevní cévy se rozšiřují a srdce pracuje rychleji), díky čemuž jsou orgány lépe okysličovány a pracují efektivněji.

Saunování také zrychluje trávení a metabolismus, což usnadňuje zbavování se přebytečného tělesného tuku, proto se často doporučuje lidem s nadváhou (jedno sezení ve finské sauně vám umožní spálit až 300 kalorií).

Střídavé vystavení těla velmi vysoké teplotě (pobyt v sauně) a nízké teplotě (studená sprcha bezprostředně po) aktivuje termoregulační procesy a posiluje imunitní systém. Pokud se návštěvy finské sauny stanou vaší pravidelnou činností, rychle si všimnete, že jste méně náchylní k sezónním infekcím a chronickým onemocněním.

Finská sauna také pomáhá zlepšit vzhled pokožky odblokováním mazových žláz a regulací sekrece kožního mazu, nadbytek, kterého  vede k tvorbě pupínků. Již po několika sezeních si můžete všimnout, že pokožka je zářivější a napnutá a je také dobře připravena na hydratační ošetření.

Fínské sauny- Baumax.cz

ODBORNÍK RADÍ!

Relaxace v suché sauně blahodárně působí nejen na tělo, ale také na mysl a duši. Zhruba deset minut ve vytápěné místnosti vystačí k tomu, abyste se zbavili napětí nahromaděného po celý den a zapomněli na stres!

Finská sauna – indikace


Finská sauna je díky svým léčivým vlastnostem doporučována zejména lidem, kteří mají problémy s krevním oběhovým systémem, chudokrevností a hypertenzí. Podmínkou však je, že tyto lidi jsou pod kontrolou lékaře a současně užívají léky, které stabilizují tlak.

Využívat výhod saunování by měli také astmatici (sauna blahodárně působí na dýchací soustavu a zmírňuje příznaky bronchiálního astmatu. Vhodná je také pro lidi trpících revma (vysoká teplota zmírňuje bolesti kloubů). Mezi další indikace pro použití finské sauny patří obezita, deprese, onemocnění ledvin a zvýšené svalové napětí.

 

Fínské sauny- Baumax.cz

 

Kdy je lepší nepoužívat finskou saunu? Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že výhody saunování jsou nesporné, v některých případech může používání finské sauny napáchat více škody než užitku - zejména u starších lidí trpících chronickými nemocemi.

Jaké jsou základní kontraindikace?

Přetrvávající nebo neléčené nachlazení. Kardiovaskulární onemocnění nebo ischemická choroba srdeční, hormonální poruchy, jako je onemocnění štítné žlázy, tuberkulóza nebo exacerbovaný astmatický stav, tromboflebitida, nádorové onemocnění, ledvinové kameny, cukrovka nebo vředy, pohlavní nemocí, psychiatrická onemocnění jako epilepsie a klaustrofobie, růžovka, akné a glaukom.

Finskou saunu by také neměly používat těhotné ženy a ženy během menstruace, protože náhlé zvýšení teploty okolí způsobí rozšíření cév, které může způsobit krvácení nebo dokonce potrat. Děti navíc nesmí vstupovat do suché vany, protože ještě nemají vyvinutou termoregulační schopnost, takže existuje riziko, že se jejich tělo přehřeje nebo vychladí.

I když neexistují absolutní kontraindikace, v případě pochybností se před první návštěvou sauny poraďte s lékařem a během procedury pečlivě sledujte reakce svého těla. Jakmile se objeví zneklidňující příznaky, jako je dušnost nebo závratě, zkuste zklidnit dech a poté pomalu opusťte saunu (nedělejte to náhle, protože tepelný šok může vést k omdlení nebo komplikacím ohrožujícím vaše zdraví).

Fínské sauny- Baumax.cz

Finská sauna - jak používat termální lázně?

Při pobytu v sauně je třeba dodržovat několik důležitých pravidel z důvodu zdraví, hygieny a pohodlného odpočinku.

Před vstupem do sauny byste se měli osprchovat v teplé vodě a poté důkladně otřít do sucha. Doporučuje se jít nalačno, aby se zabránilo omdlení, ale poslední jídlo je nejlépe sníst nejpozději hodinu před saunováním (pití alkoholu je zcela zakázáno).

Do sauny obvykle vstupujeme nazí - oblečení i šperky zůstávají v šatně. Můžete však použít ručník, který po vstupu do sauny položíme na sedák a opěradlo tak, aby se tělo nedotýkalo dřeva. Pokud si raději lehnete, vezměte si s sebou také malý ručník, který si dáte pod nohy. Žabky nechte před dveřmi sauny.

Pokud jsou v sauně další lidé, vyhněte se hlasitým rozhovorům, abyste ostatním nerušili relaxaci. Pokud jste rozrušení nebo nervózní, nesmíte do sauny vstupovat sami, protože by to mohlo vést k nadměrnému zvýšení krevního tlaku.

Standardní pobyt ve finské lázni trvá od několik do několika minut. Po této době je potřeba tělo postupně ochladit, nejprve namočením rukou ve studene vodě, namočením nohou a teprve poté namočíme cele tělo. Je také nutné doplnit tělo tekutinami a stojí za zvážení dát si lehké jídlo.

Jak často můžete využívat finskou saunu? Nejvýhodnější pro tělo je opakovat 2 až 3krát týdně.

 

Fínské sauny- Baumax.cz

Finská sauna u vás doma nebo na zahradě

Oproti všeobecnému názoru, není instalace sauny doma příliš složitá a nemusí stát hodně peněz. Zakoupená sada obvykle zahrnuje dřevěnou stavbu (stěny, strop a podlahu), dveře z tvrzeného skla a vnitřní vybavení, tzn. lavičky s opěradlem, saunová kamna a saunová příslušenství, jako jsou přesýpací hodiny, vlhkoměr, podložky, saunová naběračka a vědro.

Ve finské domácí sauně mohou být kamna nahrazena takzvanými infračervenými ohřívači, ale pak je nemožné dosáhnout velmi vysoké teploty (maximálně 50 stupňů Celsia) a vlhkost vzduchu nedosahuje 15%, ale dokonce 25%.

Můžete také postavit finskou saunu na zahradě - v zimě, po ošetření, bude místo sprchy stejně dobré… vrhnout se do díry v ledu nebo se ponořit do sněhu. Samostatně stojící zahradní sauny obvykle vypadají jako zahradní domky nebo vodorovné sudy. Chcete-li je postavit, potřebujete pouze rovnou a stabilní základnu a elektrické připojení nutné k připojení kamen a vnitřního osvětlení. A ačkoli jsou venkovní sauny mnohem dražší než ty, které jsou určeny pro domácí použití (s instalací stojí přibližně OD 40,000 DO 50,000 Kč), s jejich pomocí proměníte svou zahradu ve vysněnou zónu relaxace, kde si můžete odpočinout a starat se o své zdraví po celý rok.

 

Mydlo- Baumax.cz


Inspirujte sie !!!

Sprchový kout Vela Sprchové dveře Samos i Marko Koupelnový nábytek Amoria White Dlažba a obklady do koupelny Eternalwood Beige

Zpět