Domek na nářadí - jaká musí být vzdálenost od hranice pozemku?

26.06.2021

Domky na nářadí- Baumax.cz


Domek na nářadí je budova určená k uložení zahradní techniky, jako jsou sekačky na trávu, vysavače atd., jakož i kutilské nářadí pro kutily. Lidé, kteří často doma něco opravují a mají velké množství nářadí a nástrojů, by se měli pokusit o pořízení vlastního domku na nářadí. Při navrhování domku není vždy možné vypočítat, kolik úložného prostoru potřebujete, protože počet elektrických a mechanických zařízení se časem zvyšuje. Proto stojí za to připomenout účel této malé technické budovy. Věci jako jsou kola, skútry nebo větší sekačky atd. zůstanou v garáži.V tomto článku:
1. Stavební povolení - kdy jej nepotřebujete?
2. V jaké vzdálenosti od hranice se sousedním pozemkem lze postavit kůlnu?
3. Vyžaduje domek na nářadí ohlášení a povolení?
4. Domek na nářadí - koupit nebo vyrobit?Pokud vás zajímá, jaká kritéria musí být splněna, abyste mohli postavit kůlnu na svém vlastním pozemku, přečtěte si náš článek. Řekneme vám o povoleních k instalaci, právních otázkách, úředních předpisech a o tom, v jaké vzdáleností by měla být kůlna od hranice pozemku.
Stavební povolení - kdy jej nepotřebujete?
Podmínky pro umístění všech budov na pozemky jsou stanoveny ve stavebním zákoně. V tomto dokumentu najdete případy, kdy nemusíte žádat o povolení stavby / malého objektu vedle domu. Jedná se mimo jiné o: dočasné stavby, které nejsou trvale spojeny s pozemkem a jsou plánovány k demolici nebo převodu na jiné místo ve lhůtě stanovené v oznámení, samostatně stojící jednopodlažní budovy (garáže,
zahradní domky, dřevěné domky na pozemek, kovové zahradní domky, plastové zahradní domky) se zastavěnou plocha do 25 m2, a výšky 5 m. Pro zahradní altány stavební povolení také nepotřebujete, za předpokladu, že jejich velikost nepřekročí 25m. Shrnuto zahradní domek do 25m2 zastavěné plochy dle § 103 odst. 1) a stavebního zákona 183/2006 Sb. nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení. Takové stavby jsou povolené v režimu územního souhlasu dle §96 odst., Pokud budete chtít postavit zahradní domek se zastavěnou plochou nad 25m2, musíte si pořídit dle § 103 odst. 1) a stavebního zákona 183/2006 Sb. územní rozhodnutí a stavební povolení. Podmínku, kterou musí jakákoliv stavba vždy splňovat, je odstup od sousedního pozemku alespoň 2 metry.

Domky na nářadí- Baumax.cz
V jaké vzdáleností od hranice se sousedním pozemkem lze postavit kůlnu?
Abyste se ujistili, že váš zahradní domek na nářadí bude postaven na vhodném místě, přečtěte si nařízení vydané stavebním zákonem o technických podmínkách, které musí tento typ budov splňovat. Stojí za to vědět, že vzdálenost stavby zahradního domku a dalších staveb umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m. Pro garáž platí podobná pravidla a zákony, jako pro jiné stavby.  Vzdálenost garáže či přístřešku na auto nesmí být menší než 2 metry od hranice pozemků. V některých případech může být stavba umístěna na hranici pozemku, ovšem za předpokladu, že ve stěně stavby nejsou žádné otvory (tedy ani okna). Malou garáž do 25 m² lze postavit jen na základě územního souhlasu.
Vyžaduje domek na nářadí ohlášení a povolení?
Lze s jistotou říci, že drtivá většina užitkových domků nevyžaduje stavební povolení, protože jejich velikost nepřesahuje několik / tucet metrů čtverečních. Pokud je však vaše zahradní výstavba postavena přímo na hranici sousedního pozemku, měli byste zkontrolovat právní předpisy a pokyny pro tyto stavby.
Pokud jde o malé stavby se stěnou bez okenních nebo dveřních otvorů nebo malé kůlny na nářadí - obvykle stačí nahlásit jejich rozšíření příslušným úřadům. Budova však musí splňovat podmínky obsažené ve stavebním zákoně. Některé úřady nevyžadují vůbec oznámení o výstavbě zemědělské budovy a garáže a některé mohou tyto struktury interpretovat odlišným způsobem a vyžadují splnění všech formalit.

Domky na nářadí- Baumax.cz

ODBORNÍK RADÍ!
Pokud patříte k lidem, kteří potřebují ohlásit výstavbu zahradní stavby příslušným úřadům ohledně technických podmínek nebo kteří musí místnímu úřadu předložit oznámení o výstavbě zařízení, měli byste vyplnit speciální doklady týkající se průběhu prováděných stavebních prací. Vaše osvědčení musí obsahovat potvrzení o vlastnictví pozemku a přílohu s technickou dokumentací - geodetickou mapu, architektonické výkresy a souhlas odborníků s výstavbou.

Domek na nářadí - koupit nebo vyrobit?
Kůlny staví jejich majitelé od nuly nebo je kupují ve stavebnictví jako hotové předměty, které vyžadují malé montážní práce. Pokud plánujete podobnou konstrukci, stojí za to zvážit rozměry místnosti a její účel. Pokud ve své technické místnosti necháváte uschovávat pouze technické nářadí, stačí malá užitková plocha. Pokud však potřebujete další prostor pro skladování například elektrických a technických zařízení - rozšiřte budovu o několik dalších metrů. Optimální plocha může být 7-8 metrů čtverečních.
Zahradní architektura, a její prvky, které jsou v současné době k dispozici ve stavebnictví, a hobby marketech vám umožní vytvořit perfektní úložný prostor, který bude decentním a zároveň stylovým doplňkem vašeho domova a navíc bude sloužit všem členům domácnosti. Pokud plánujete vyrobit domek na nářadí sami a hledáte kvalitní dřevěné prvky, jako je dřevěná podlaha pro stavbu - nabídky všech potřebných prvků najdete na našich webových stránkách www.baumax.cz – v kategorii příslušenství zahradní architektury.
Nezapomeňte zároveň na ty nejmenší členy domácností! Při stavbě technické místnosti pro uskladnění nástrojů a nářadí pro kutilské práce naplánujte současně místo i pro menší zahradní domek pro děti. Takovou malou dřevěnou konstrukci si můžete koupit v hobby marketech nebo zahradnictví. Dětské
zahradní domky mají někdy dodatečně skluzavky nebo prolézačky. Tyto malé budovy nezaberou více než pár metrů čtverečních vašeho pozemku a radost dětí bude k nezaplacení!

Domky na nářadí- Baumax.cz


Inspirujte sie !!!

Bower, Chinese, Respite, Relax, Sit, Shadow, Garden Trampoline, Jump, Girl, Exercise, Outdoor, Fun, Active Finnish Sauna, Wellness, Health Spa, Heaters, Health Coffee, Grill, Fire, Heating Up, Breakfast, Camping
Zahradní altány a pergoly Trampolíny Sauny Zahradní grily

 

Zpět