Domácí prostor pro dítě - navrhujeme, co v něm nesmí chybět!

28.08.2022

Když je léto v plném proudu, počasí nám přeje, rádi trávíme s dětmi čas venku. V dětech to zase vybízí touhu k tomu hrát si venku, místo trávit čas doma u PC. Ovšem na to musí mít dítě vhodné prostředí. Hrát si na prázdné zahradě není zábavné, tak aby dítě chtělo tam trávit déle svůj čas, potřebuje mít vhodné podmínky. Když se postaráte o vhodně vybavené domácí hřiště, ve kterém se bude moci vaše ratolest hrát samo anebo s dětmi, které je navíc atraktivně a logicky zařízené, tedy si budete moci být jisti tím, že více času bude trávit venku než u PC. Pamatujte, že dobře navržený prostor pro zábavu by měl být nejen bezpečný ale i šetrný k přírodě. O tom, jak chcete dětem jejich prostor na hraní zařídit, je dobré uvažovat už dříve, a to znamená ve fázi plánování aranžmá zahrady. Tím si usnadníte práci a najdete nejlepší řešení.

 

Domácí hřiště s prolézačky a další vybavení, tedy skluzavka a pískoviště

 


V tomto článku:

1. Dobře vybavené dětské hřiště na zahradě

2. Jakými prvky vybavit domácí hřiště?

3. Hračky na zahradu pro nejmenší členy domácnosti

4. Houpačka – královna dětských hřišť

5. Bazény na letní vedra

6. Pískoviště pro zábavu

7. Výhody dětského hřiště na zahradě

8. Dobře navržené hřiště – podklad a rostliny


 

 

Dobře vybavené dětské hřiště na zahradě

Domácí hřiště je prostor, který by měl především vyhovovat potřebám nejmenších obyvatel domu. Při jeho navrhování bylo by ideální se poradit se samotným dítětem. Řekne vám tak své představy, třeba co si přeje na hřišti mít. Je to skvělá příležitost, jak pobudit dětskou kreativitu, a vám to zároveň usnadní výběr toho vhodného vybavení. Co se týče hotových hřišť, perfektně se hodí takové, které poskytuje prostor na hraní (pro jedno dítě či pro skupinu dětí) a zároveň i místo pro odpočinek. Další věc. Aby se dítě mohlo i v případě silného slunce hrát venku i nadále, je vhodné aby hřiště mělo přístřešek. Pokud nemá, lze třeba v této roli použít zahradní pavilon. Hřiště je potřeba dobře naplánovat, aby všechny prvky byly logicky rozmístěny, a umožňovaly dětem příjemnou zábavu. Pro nás dospělé, kromě bezpečnosti dětí, bude rovněž důležité to, aby hřiště z ladilo do uspořádání okolí domu. Rozhodně se na to musí pamatovat při jeho navrhování.

 

hřiště navrhněte v určitém pořadí

 

Jakými prvky vybavit domácí hřiště?

Domácí hřiště pro děti je místem, kam se vyplatí umístit hračky pro děti. Zahradní hračky pro nejmenší umožní dětem hrát si, budou se skvěle hodit pro společné trávení času s rodinou. Dobře poslouží jak hotová, dřevěná hřiště pro děti, tak hřiště, která jsou sestavena z jednotlivých prvků.

 

Hračky na zahradu pro nejmenší členy domácnosti

Hřiště je prvek malé zahradní architektury, kam je dobré umístit vhodné vybavení a hračky. Na každé zahradě se najde pro něj prostor. Na velkou zahradu je dobré umístit dětský zahradní domek, součásti kterého je často houpačka, skluzavka či lezecká stěna. Na menší zahrady můžete využít nabídky na příslušnou menší variantu domků. Je to skvělá nabídka pro menší a větší děti.

 

domácí hřiště – mělo by být vybaveno hračkami na zahradu

 

Zajímavou možností při organizaci zahrady bude jistě umístění velkých prvků zahradní architektury – domků, altánů a dětských hřišť. Zatímco pro malé modely domků, stanů nebo houpaček nebudete potřebovat mnoho místa, umístění těch velkých je třeba dobře naplánovat. Pokud se obáváte, že projekt sami nezvládnete, je dobré si najmout architekta.

 

Houpačka – královna dětských hřišť

Žádný návrh hřiště by neměl zapomenout na tu nejkrásnější a nejoblíbenější hračku – zahradní houpačku. Je to královna každého hřiště! Každé dítě miluje houpání, proto je rozhodně dobré dát si na domácí zahradu dětskou houpačku.

 

dětská houpačka - BauMax

 

Výstavba houpačky svépomocí klade na rodiče určité požadavky, a pokud se nám do toho nechce, je dobré využít již hotové konstrukce nabízené v našem obchodě. Díky tomu se děti ani jejich rodiče nebudou bát o bezpečnost a hotové houpačky se postarají o spoustu zábavy. I na malé zahradě se vyplatí najít aspoň kousek místa pro malou dětskou houpačku. Bez tohoto prvku hřiště nebude tak atraktivní. Když se vám to podaří, tak se děti budou moci skvěle bavit!

 

Bazény na letní vedra

Není nic lepšího než během horkých dnů mít možnost zchladit se ve vodě. Z tohoto důvodu se v posledních sezónách staly zahradní bazény velmi populární. Modely pro děti jsou malé, barevné a většinou nafukovací. Umožňují dětem nejen zábavu, ale i ochlazení během horkého léta.

Pobyt v bazénu a zábava ve vodě vyžaduje více intimity, proto je dobré zajistit, aby byl prostor uspořádán logicky. Postarejte se o zástěny, budou zde fungovat jak vysoké ploty, tak i živé ploty. Zahradu je dobré z jedné či dvou stran obklopit přírodním oplocením – dokonalý bude vysoký plot v podobě řady tújí, který nejen ochrání před zraky kolemjdoucích a sousedů, ale poskytne i příjemný stín během letních veder.

 

Pískoviště pro zábavu

Kdy se rozhodujete o vybavení domácího hřiště, nezapomeňte ani na zahradní pískoviště. Malé pískoviště je jednou z nejpopulárnějších zahradních hraček, které dokáže dítě zabavit i po dobu několika let. Hotová pískoviště na zahradu jsou buď plastová ve formě uzavřeného bazénku nebo dřevěná. Pískoviště může být rovněž betonové, pak si jej ale většinou musíte postavit svépomocí. Kde jej nejlépe umístit? Ideálně v místě, kde není celý den přímé slunce.

 

Dětské pískoviště

 

Je dobré se rozhodnout pro uzavřený, vyšší model. Pak kočky a psi nebudou moci vykonávat své potřeby v písku, a zábava na pískovišti bude pro děti bezpečná. Větší pískoviště je dobré umístit na předem připravený prostor. Když chcete pískoviště zakrýt od pohledu kolemjdoucích, je dobré použít živý plot nebo přírodní zástěnu z rostlin.

 

Výhody dětského hřiště na zahradě

Domácí hřiště je pro děti místem aktivity a zábavy. Je dobré si jeho umístění naplánovat již ve fázi projektu výstavby domu a zahrady. Zahrada navržená s pomocí profesionálních designérů poskytne příjemný prostor pro každého uživatele. Při návrhu celé zahrady se vyplatí postupovat přesně v souladu s dříve přijatým rozdělováním prostoru na konkrétní zóny.

Přátelská zahrada pro děti je místem, které ty nejmenší snadno dostane od obrazovek počítače a televize. Takový prostor poskytne dětem možnost pro každodenní fyzickou aktivitu.

 

Dobře navržené hřiště – podklad a rostliny

Domácí hřiště se neobejde bez zahradních hraček, o tom žádná, ale stejně důležité jako vybavení je i správné umístění. Logicky uspořádané prvky, vhodný podklad a rostliny vytvoří jedinečnou kompozici. Takový prostor odráží estetické cítění jeho obyvatel a zároveň je maximálně funkční.

Je dobré vytvořit pro hřiště bezpečný povrch. Tráva bude v tomto případě ideální. Zelený trávník je měkký a dokonale chrání před zraněním v případě pádu. Měli byste volit takové travní směsi, které jsou odolné proti sešlapání a těžkému zatížení. Vhodnou péčí o trávník se vyhnete růstu plevele.

dětské hračky na zahradu

 

Kromě trávy může být dobrým podkladem pro hřiště jemnozrnný písek. Pokud jsou děti větší a dokážou se o sebe sami postarat, můžete použít tvrdší povrch – například z terasových prken. Hřiště si můžete zařídit nejen na zahradě, ale i na dlážděné terase, ale pamatujte, aby na takový povrch neumisťovat houpačky nebo trampolíny a další prvky, které mohou způsobit zranění, v případě pádu na takto tvrdý povrch.

Během navrhování zahrady s vyděleným prostorem na domácí hřiště vyhněte se rostlinám, které jsou jedovaté. Do této skupiny patří pryšec a škumpa orobincová. Je dobré se také vzdát velkého množství rostlin opylovaných hmyzem, zejména včelami, protože během zábavy nebudou děti na jejich kousnutí tolik pozorné.

Je důležité si vše pořádně naplánovat. První fází projektování bude určitě plánování rozmístění jednotlivých prvků. Je dobré vzít v úvahu specifika pozemku včetně tvaru krajiny.

Všechny potřebné prvky vybavení, jako jsou zahradní houpačky, skluzavky, pískoviště, bazény či zahradní domky, naleznete v našem internetovém obchodě BauMax. Připravili jsme pro vás širokou nabídku produktů, které osloví každé dítě, a vám pomůžou splnit dětské sny!

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Barevné a pohádkové - jak zařídit dětský pokoj


Dětská párty na zahradě — jak uspořádat narozeninovou oslavu venku


Samonosný bazén pro děti - je to dobrá volba?


 

Zpět